Nauja paramos Ukrainai fondo „Maži, bet stiprūs“ akcija sulaukia vis daugiau visuomenės dėmesio – prisijungti prie jos kviečia legendinis pareigūnas Dalius Mackela, Lietuvos funkcinio sporto čempionė Kornelija Dūdaitė, karą iš arti matęs muzikos atlikėjas, grupės „Poliarizuoti stiklai“ lyderis Šarūnas Mačiulis.
Iniciatyvos, pavadintos „Duokim ilgą“, metu renkamos lėšos optiniu kabeliu valdomiems dronams – šiuo metu labai reikalingiems Ukrainos kariams. Visgi naujienų yra ir daugiau: surinktos lėšos bus dvigubinamos, o žmonės kviečiami ne tik aukoti, bet ir dalintis ypatingais vaizdo įrašais.
Padvigubins
„Šiuo metu, kai kovoje už Ukrainą reikia kiekvieno įrankio, kiekvienos galimybės, parama įgauna neįkainojamą prasmę. Dronai, valdomi optiniu kabeliu, yra itin reikalingi: okupantai nuolat naudoja šiuos ginklus, todėl siekiame suteikti reikiamų priemonių ir ukrainiečiams, kad galėtų duoti tinkamą atkirtį priešams“, – sako organizacijos „Maži, bet stiprūs“ savanoriai.
Ką tik prasidėjusi paramos rinkimo kampanija, anot jų, įgauna pagreitį – šiuo metu lėšų jau surinkta 23 dronams. Iniciatyvą ypač sustiprins UAB „Baltic Refrigeration Group“, atstovaujanti NØRDIS prekės ženklą, žmonių paaukotus pinigus padvigubinsianti – tai reiškia, kad kiekvienas euras tampa dvigubai vertingesnis.
Įmonės vadovas Evaldas Kvederis pasakoja, jog parama ir palaikymas Ukrainai skiriamas nuo pat karinių veiksmų pradžios. Jo komanda iš labai arti žino, kas iš tiesų vyksta kasdien netektis patiriančioje šalyje, nes joje yra įkurti trys lietuvių kompanijos padaliniai.
„Tai – ir mūsų žmonės“, – apie kariaujančius ukrainiečius sako E. Kvederis.
Kūrybiškas palaikymas
Žmonės prie naujos „Maži, bet stiprūs“ iniciatyvos gali prisidėti ne tik finansiškai – kiekvienas yra kviečiamas nusifilmuoti trumpame vaizdo įraše, kuriame ištariamas šios akcijos šūkis „Vietoj trumpo duokim ilgą!“ ir kuo kūrybiškiau, įspūdingiau parodo tai judesiu. Socialiniuose tinkluose patalpinti klipai turėtų būti pažymėti akcijos grotažyme #duokimilgą, o atsitiktiniu būdu atrinkti akcijos dalyviai bus apdovanoti organizacijos „Maži, bet stiprūs“ marškinėliais.
Viena pirmųjų, palaikančių idėją, yra sportininkė Kornelija Dūdaitė, dar visai neseniai iš varžybų Vengrijoje diskvalifikuota dėl marškinėlių, siūlančių rusiją vėl padaryti mažą.
Pašnekovė patikino, jog lietuviai puikiai žino, ką reiškia kovoti vieniems ir kaip tuomet yra svarbus įvairiapusiškas palaikymas. Anot jos, to kariams neabejotinai reikia kasdien, kas akimirką.
„Ši akcija ne tik padeda surinkti labai reikalingų lėšų, bet ir stiprina žmonių bendrystę: visi galime prisidėti prie svarbaus tikslo aukodami, parodydami, kokį ilgą atkirtį galime duoti kartu. Kviečiame visus būti kūrybingiems ir dalintis savo vaizdo įrašais, taip išreiškiant paramą vis dar nuo užpuolikų besiginančiai Ukrainai“, – sako „Mažų, bet stiprių“ atstovas.
Karą matė iš arti
Kauno policijos pareigūnas D. Mackela įsitikinęs, kad Ukrainoje vykstančio karo tema turėtų būti skaudi visiems. Dar 2014 metais, kuomet rusija pradėjo pirmuosius agresyvius veiksmus, pašnekovui teko prisijungti prie pagalbos misijos.
Tuo metu jo pažįstamas Ramūnas Šerpetauskas, dirbantis karių reabilitacijos centre ir besirūpinantis Ukrainos kariais, kvietė palaikyti kovotojus suteikiant jiems realią pagalbą medikamentais, termo drabužiais, kitais išgyvenimui svarbiais daiktais.
„Visada esu už svarbias iniciatyvas, nes būtina padėti žmonėms, kovojantiems už mūsų visų laisvę. Jiems nereikia tuščių stiklainių ar to, kas išėjo iš mados. Kare būtina esminiai dalykai, o dronai yra neatsiejamos naujojo karo priemonės. Šie ginklai modernėja, tobulėja, keičiasi. Jie dabar yra itin aktualūs Ukrainos kariams“, – neabejoja D. Mackela, kuriuo bičiulių yra kariaujančių lietuvių legione Ukrainoje.
Kariai pasakoja, jog priešai šiuo metu turi labai daug dronų su optiniu kabeliu ir atakuoja nuolatos: nuo jų kenčia ir kariai, ir civiliai asmenys, ir strateginiai objektai. Tokie dronai yra atsparūs bet kokioms antidroninėms priemonėms: kadangi nenaudojami radijo dažniai, jų neveikia įvairios signalų trikdymo ir blokavimo priemonės, drono operatoriaus vietos nustatyti praktiškai neįmanoma, o norint apsiginti nuo tokių dronų, juos galima numušti tik fiziškai.
„Man karo tema yra labai jautri, nes, atlikdamas tarnybą, mačiau kraštelį Afganistano. Žuvę jauni vyrai, cinkuoti karstai – to pamiršti neįmanoma“, – patikina muzikos atlikėjas Š. Mačiulis.
Anot jo, tie, kas matė karą, yra didžiausi taikos šalininkai, nes iš tiesų supranta situacijos beprasmybę.
„Dronai yra šio karo skiriamasis bruožas. Būtent jų Ukrainai šiuo metu labai reikia“, – neabejoja inžinerinį išsilavinimą turintis Š. Mačiulis.