2025 6 sausio

Naujas lietuviškų filmų sezonas per LRT: unikalūs dokumentiniai ir vaidybiniai pasakojimai

By kaunoaleja.lt Sau4,2025 #LRT
Šokis plius Miestas pirmasis filmavimas

Nuo sausio 5 d. sekmadienio vakarais LRT kviečia stebėti naujus lietuviškus filmus. Žiūrovams bus pristatyta tarptautinį pripažinimą ir publikos liaupses pelniusių juostų rinktinė.

11 sekmadienių iš eilės 22 val. bus rodomi lietuvių autorių sukurti filmai. Ciklo metu žiūrovai išvys įvairaus žanro filmus – nuo vaidybinių iki dokumentinių, animacinių kūrinių. Programoje bus pristatyti unikalūs šalies kino filmai: „Per arti”, „Mano laisvė”, „Orkestro piknikas su Čiurlioniu”, „9-tas žingsnis”, „Kalėdų eglutės gyvenimas ir mirtis”, „Mamutų medžioklė”, „Miško broliai”, „Mūza”, „Vesper”, „Bučiuoju, Juozas”, „Aurora”. 

Ciklą pradės sausio 5 d. transliuojamas režisierės A. Urbaitės kurtas filmas „Per arti”, kurį rubrikoje „3 minutės iki kino” pristatys pati autorė. Debiutinė režisierės kino juosta pasakoja jautrią santykių, adaptacijos prie naujų namų ir šeimos ryšių išsaugojimo istoriją.

Prancūzų pora įsivaikina brolį ir sesę iš Lietuvos, o prisitaikyti prie naujos aplinkos vaikams padeda laikinai kartu apsigyvenusi lietuvė vertėja Gabrielė. Tačiau greitai šeimos idilė sutrikdoma kultūrinių skirtumų, nesuderinamų auklėjimo metodų bei kovos dėl vaikų prisirišimo.

Sausio 12 d. tuo pačiu laiku latvių režisierė Ilze Kunga-Melgaile pristatys bendrą lietuvių ir latvių tikrais faktais paremtą kūrinį „Mano laisvė”.

Filmas nukelia į devintojo dešimtmečio pabaigą, į atgimimo nuotaikomis alsuojančią Latviją, kurioje jauna moteris Alicija netikėtai tampa politike. Šią istorinę dramą žymi jautri lenkų kilmės žurnalistės, vienos ryškiausių Latvijos nepriklausomybės judėjimo balsų – Itos Kozakevičos – gyvenimo istorija.

Režisierės E. Vertelytės dokumentinis filmas „Orkestro piknikas su Čiurlioniu” bus pristatytas sausio 19 d.

2025-ieji – Čiurlionio metai. Minint šią progą, LRT kviečia kartu įprasminti kompozitoriaus atminimą bei prisiminti M. K. Čiurlionio kūrybos dvasią stebint dokumentiką.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – ryški Lietuvos ir Europos dailės istorijos dalis, neeilinė asmenybė, apdovanota kompozitoriaus, tapytojo, rašytojo ir fotografo gabumais. Visą savo gyvenimą skyręs menui, Čiurlionis ieškojo atsakymų į universalius žmogaus būties klausimus. Kompozitorius išrado savitą ritminį, struktūrinį meno ir muzikos sintezės metodą, tapdamas vienu iš abstrakčiojo meno judėjimo pradininkų Europoje. Jo kūryba spinduliuoja universalumo, kultūrinio ir religinio sinkretizmo bei humanizmo idėjomis.

Paskutinį sausio sekmadienį žiūrovai išvys vaidybinį režisierės I. Pužauskaitės kurtą filmą „9-tas žingsnis”. Šis jautrus pasakojimas žiūrovus nukels į sudėtingą tėvo ir dukros santykių pasaulį.

Linui netikėtai atitenka paauglės dukros Ievos globa. Nors Linas tai vertina kaip galimybę ištaisyti savo praeities klaidas ir atgaivinti tarpusavio santykius su dukra, Ievos tai visiškai nedomina.

Vasario mėnesį žiūrovus džiugins dar keturi filmai: „Kalėdų eglutės gyvenimas ir mirtis”, „Mamutų medžioklė”, „Miško broliai”, „Mūza”. Šios kino juostos pasakos istorijas apie globalizacijos subtilybes, keliones į praeitį, tyrinėjant sovietų laikų Lietuvos teatro paslaptis, pasakos ir apie Baltijos tautų pasipriešinimo sovietams bei garsios Lietuvos pianistės išsivadavimą iš totalitarinio režimo suvaržymų.

Pirmasis kovo mėnesio kino filmas „Vesper” – režisierių K. Buožytės ir B. Samper kūrinys, kurio veiksmas vyksta niūrioje postapokaliptinėje Žemėje. Filme pasakojama apie 13-metę mergaitę, turinčią biologinio įsilaužimo įgūdžių.

Režisierė Agnė Zalanskaitė kovo 9 d. pristatys kino filmą „Bučiuoju, Juozas” – istoriją apie vieną svarbiausių Lietuvos partizanų – aukščiausio rango Lietuvos karininką, pulkininką leitenantą Juozą Vitkų-Kazimieraitį.

„Aš iš savo žemės – nė žingsnio! Toks mano pasirinkimas”, – turėjęs galimybę trauktis patogesniam gyvenimui į JAV, savo broliui sakė pagrindinis filmo herojus J. Vitkus-

Kazimieraitis.

Lietuviškų filmų kino ciklą uždarys režisierės Innos Sahakyan dokumentinis-animacinis filmas „Aurora” – Lietuvos, Armėnijos ir Prancūzijos kūrinys, vaizduojantis skaudžią genocido istoriją.

Aurora, išgyvenusi armėnų genocidą ir pasiekusi JAV, tampa nebyliojo kino žvaigžde, bestselerių autore ir vienos didžiausių humanitarinių kampanijų Amerikos istorijoje veidu.

Visas lietuviškų filmų ciklas – LRT TELEVIZIJOS eteryje sekmadieniais 22 val. iki pat kovo vidurio. Vėliau filmus ribotą laiką bus galima peržiūrėti nemokamoje filmų ir serialų platformoje LRT EPIKA.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *