2024 11 spalio

Kaune – seniausio Estijos menininkų kolektyvo paroda

Galerija „Meno parkas“ kartu su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto galerija džiaugiasi galėdami pakviesti į seniausiai Estijoje veikiančios menininkų grupės „Kursi koolkond“ parodą.

Atidarymai vyks spalio 11 d. (penktadienį):

17:00 val. Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto erdvėse (Mutinės g. 2, II aukšte)

18:30 val. galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, III aukšte). Atidarymo metu laukiama Estijos ambasadorės Lietuvoje Kai Kaarelson vizito.

„Ši paroda – tarsi mažas stebuklas“, – sako kaunietis menininkas Reiu Tüür, jau 31-erius metus aktyvus „Kursi koolkond“ narys.

„Kursi koolkond“ – ilgiausiai Estijoje veikianti menininkų grupė, įkurta1988-aisiais keturių Tartu menininkų. Nuo tada, jos nariai surengė 94 kolektyvines ir šimtus personalinių parodų. Šiandien „Kursi koolkond“ kolektyve aštuoni nariai – Albert Gulk, Ilmar Kruusamäe, Marko Mäetamm, Priit Pajos, Priit Pangsepp, Külli Suitso, Imat Suumann, Reiu Tüür – gyvenantys įvairiuose Estijos miestuose, Danijoje, Suomijoje ir Lietuvoje.

Menininkų bendrystė – išskirtinis reiškinys?

„Manau, kad mus vienija tai, kad mums patinka vienas kito darbai. Be to, palaikome vienas kitą ir žmogiškai. Kartais galvoju, kad tik dėl „Kursi koolkond“ vis dar esu menininkas. Būna, paskambina Ilmar ir sako: Reiu, reikia naujų darbų, už pusmečio paroda“, – šypsosi R. Tüür.

Priklausymas tai pačiai menininkų grupei „Kursi koolkond“ toli gražu nerodo bendros jos narių ideologijos, priešingai – tai išskirtinai individualių meistrų bendrystė. Kiekvienas iš jų turi savitą stilių ir raiškos būdą – nuo hiperrealizmo, siurrealizmo, konceptualizmo iki neopop.

Pasak Kaune gyvenančio R. Tüür, nors gali atrodyti, kad tokia menininkų bendrystė – gana išskirtinis reiškinys, istoriškai jis ne naujas: „Juk ir Van Goghas norėjo draugauti su Gauguinu, ir tai – ne vienintelis tokios kūrybinės draugystės atvejis.“

Estų menininkas mano, jog labiausiai visus stebinantis faktas tikriausiai yra tai, jog menininkai, paprastai laikomi egocentriškais, jau daugiau nei 30 metų veikia kaip grupė. „Tiesiog neįtikėtina, kad menininkai kažką veiktų kartu. Ir dar Estijoje – šalyje, kur nemėgti vienam kito yra įprasta praktika“, – juokauja kaunietis estas dailininkas.

R. Tüür teigimu, priklausymas grupei suteikia daugiau stiprybės kiekvienam jos nariui – lengviau organizuoti parodas, leisti monografijas, albumus, nes pasiskirstoma darbais ir lėšomis. Grupės menininkai palaiko vienas kitą ir morališkai, dorojantis su kūrybinėmis ir gyvenimiškomis krizėmis, kurių pasitaiko kiekvienam. Jis „Kursi koolkond“ prilygina senai roko grupei – nariai sensta, keičiasi, kai kurie, deja, iškeliauja anapus, tačiau kūryba išlieka paveiki.

Paroda Kaune – svarbus įvykis

„Meno parke“ bei VDA Kauno fakultete bus eksponuojami naujausi „Kursi koolkond“ narių darbai su nedidelėmis išimtimis. Pasak R. Tüür, parodą organizuojantys menininkai siekia pristatyti tai, ką pastaruoju metu sukūrė geriausio.

„Deja, prieš keletą metų netekome Peeter Allik, vieno iš talentingiausių Estijos menininkų, jo naujų darbų nebėra. Be to, bus eksponuojami ir kai kuriems grupės nariams didelę įtaką dariusio Tartu menininko Andrus Kasemaa darbai. Ilmar tapytas mano portretas taip pat nėra naujas, bet įtraukėme jį, nes paroda vyksta Kaune,“ – sako R. Tüür.

„Paskutinė tarptautinė „Kursi koolkond“ paroda vyko prieš dešimtmetį Rygoje, šiam miestui būnant Europos kultūros sostine. Šiemet šį titulą švenčia Tartu. Mūsų paroda – tarsi simbolinis sveikinimas Kaunui, kuriame tebesigirdi Europos kultūros sostinės renginių atgarsiai“, – sako beveik aštuonerius metus Kaune gyvenantis estas dailininkas.

„Kursi koolkond“ menininkai savo kūrybą eksponavo didelėse grupinėse parodose Italijoje (Venecija, 2007 m.), Pietų Korėjoje (Seulas, 1996 m.), Jungtinėse Amerikos Valstijose (Niujorkas, 2010 m.), Suomijoje, Norvegijoje, Latvijoje, Lietuvoje. Menininkų darbų yra daugelyje muziejų ir privačių kolekcijų Estijoje ir visame pasaulyje.

Tekstą parengė Aldona Steponavičiūtė

Paroda „Meno parke“ ir VDA Kauno fakultete veiks iki lapkričio 10 d.

Parodą remia Estijos kultūros rėmimo fondas „Eesti Kultuurkapital“.

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *