2024 23 birželio

Parodos „Amžinai laisva Ukraina!” katalogo pristatymas

Nuo 2022 m. rugsėjo 22 d. iki 2023 m. gegužės pabaigos Vytauto Didžiojo karo muziejuje veikė unikali tarptautinė paroda „Amžinai laisva Ukraina!”.

Pora šimtų iš Ukrainos ir JAV į Kauną atgabentų eksponatų pasakojo apie 1914-1923 m. Ukrainos kariuomenės kūrimąsi, ukrainiečių karių kovas už šalies laisvę ir nepriklausomybę. Lankytojai galėjo susipažinti su XX a. pr. Ukrainos kariuomenės uniformų istorija, sužinoti apie ukrainiečių Sečės šaulius, Ukrainos centrinės Rados, Ukrainos Liaudies Respublikos, Vakarų Ukrainos Liaudies Respublikos, Ukrainos etmono Pavlo Skoropadskio valdymo ir Ukrainos Liaudies Respublikos direktorijos laikotarpius.

Eksponatai pasakojo ir apie mums mažiau žinomą Pirmojo pasaulinio karo epizodą – ukrainiečius, kariavusius Austrijos – Vengrijos imperijos kariuomenėje.

Svarbu, jog nemaža dalis parodos eksponatų buvo evakuoti iš Rusijos užpultos ir karo siaubiamos Ukrainos.

Parodoje „Amžinai laisva Ukraina!” buvo eksponuojami įvairių to laikmečio ukrainiečių pajėgų uniformų eskizai, vėliavos, šalmai, kepurės, antpečiai, milinės ir kiti unikalūs karių uniformos ir ekipuotės elementai. Tikra parodos puošmena buvo XIX a. pirmąja puse datuojama Šv. Arkangelo Mykolo ikona, atkeliavusi iš Ukrainiečių nacionalinio muziejaus Čikagoje. Būtent ji ir puošia parodos katalogo viršelį.

Iki 1918 m. ji buvo saugoma Šv. arkangelo Mykolo cerkvėje Zaporižėje (tuometiniame Oleksandrivske). Tų metų balandžio 16 d. miestas buvo išlaisvintas nuo vietos gyventojus terorizavusių bolševikų ir šventikai ikoną iškilmingai įteikė miesto išlaisvinimui vadovavusiam pulkininkui Vasyliui Vyšyvanui. Ji išgyveno Ukrainos Nepriklausomybės kovas, sovietų okupaciją, Antrojo pasaulinio karo siaubą. Vėliau ji iškeliavo į JAV, kur po daugelio metų pateko į ukrainiečio išeivio dr. Jurijaus Podluskio kolekciją. Jis šią ikoną vėliau dovanojo Ukrainiečių nacionaliniam muziejui Čikagoje.

Nors Karo muziejuje dabar eksponuojamos kitos parodos, „Amžinai laisva Ukraina!” buvo įamžinta naujai išleidžiamame kataloge. Visi parodos eksponatai nugulė į leidinį, kuris bus pristatomas Vytauto Didžiojo karo muziejuje (K. Donelaičio g. 64, Kaunas).

Katalogo pristatymas įvyks 2024 m. gegužės 31 d. 14 val. Renginys yra viešas ir atviras.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *