Besimaudant nuo užtiesalo pradingusi piniginė. Jūros bangų numautas vestuvinis žiedas. Smėlio pasiglemžti telefonai, asmens tapatybės kortelės ar net vieninteliai automobilio, kuriuo atvykote, rakteliai. Poilsį paplūdimyje nesunkiai apkartinti gali tiek neatidumas, tiek vagystės, rašoma „Compensa Vienna Insurance Group” pranešime žiniasklaidai.
Gelbėtojas prisimena ir atvejį, kai užsnūdusios poilsiautojos prabudusios neberado net savo drabužių.
„Merginos kopose užmigo, ir liko ne tik be daiktų, bet ir be rūbų. Pas gelbėtojus jos atėjo vien su rankšluosčiu, ant kurio gulėjo. Nors tokie atvejai išskirtiniai, bet mažesnių ar didesnių vagysčių paplūdimiuose pasitaiko nuolat, todėl labai svarbu net ir ilsintis neprasti budrumo ir saugoti savo daiktus”, – sako biudžetinės įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai” gelbėtojų vadovas Aleksandras Siakki.
Pasak A. Siakki, nors poilsiautojams netrūksta kūrybiškumo, kaip slėpti daiktus paplūdimyje, bene vienintelė tikrai patikima priemonė – nei minutei jų nepalikti be priežiūros. Bent vienas žmogus iš kompanijos turi likti saugoti daiktų, kol kiti žaidžia tinklinį, maudosi ar apsipirkinėja. Paprašyti laikinai stebėti daiktus galima ir šalia besiilsinčių žmonių.
Verčiau neimti, o pasiėmus – saugoti
Kaip rodo ir merginų, likusių vien su rankšluosčiu, istorija, vagių neatbaido ir tai, jog daiktų savininkas – čia pat.
„Labai dažnas vaizdas paplūdimyje ar kopose: žmogus miega, o rankinukas, piniginė, raktai telefonas – padėti šalia. Jei pro šalį eis vagis, pasiims tuos daiktus, žmogus nė nepastebės”, – pasakoja A. Siakki. Pasak jo, po drabužiais, užtiesalu ar rankšluosčiu šie daiktai gerokai mažiau trauks dėmesį.
Vis dėlto geriausia, gelbėtojo teigimu, daiktų į paplūdimį apskritai neimti. Draudimo ekspertas savo ruožtu pastebi, kad žymiai saugesnė vieta – automobilio bagažinėje: taip, kad nesimatytų iš išorės.
„Ne visi žmonės žino, kad turto draudimas apima ir automobilio bagažinėje paliktą turtą. Kai kuriais atvejais jis galios ir kartu su savimi pasiimtam kilnojamam turtui. Todėl vykstant poilsiauti verta peržiūrėti draudimo sąlygas ir išsiaiškinti, kokiais atvejais būtumėte apsaugoti”, – sako ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group” Žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas.
Pasak A. Siakki, specialių saugyklų, kur galima saugiai palikti vertingus daiktus, jau yra ir paplūdimių baruose.
Pavogė ar pametėte?
Tiesa, gelbėtojų vadas pastebi, kad gerokai dažniau už vagystes pasitaiko atvejų, kai žmonės savo turtą pameta patys.
„Pasideda telefoną ar raktus, jie nuslysta į smėlį, dar užmina, užžeria smėliu, ir neberanda. Pasitaiko, žmonės negali išvažiuoti iš paplūdimio, nes smėlyje pameta automobilio raktelius. Vandenyje, pavyzdžiui, žaidžiant kamuoliu, gali lengvai nusimauti žiedai. Prapuola grandinėlės, žmonės radę neša mums asmens tapatybės korteles…” – vardija A. Siakki.
M. Balinsko teigimu, ši aplinkybė – daiktas buvo pavogtas ar tiesiog pamestas – labai svarbi ir draudikams.
„Jei daiktas buvo pavogtas, prieš kreipiantis į draudimą, įvykį būtinai reikia registruoti policijoje, kuo detaliau nurodyti jo aplinkybes. Taip pat svarbu turėti nuosavybę įrodantį dokumentą”, – sako jis.