Šiandien, minint Valstybės ir Tautiškos giesmės dieną, lietuviai visame pasaulyje kviečiami lygiai 21 val. vietos laiku giedoti „Tautišką giesmę“, kad ir kur bebūtų. Ši tradicija, šiemet vyksianti jau 16-ą kartą, yra unikali pasaulyje: Lietuva yra vienintelė valstybė, savo vienybę ir solidarumą parodanti Tautai vienu balsu giedant savo himną.
Organizatorių teigimu, šiemet „Tautišką giesmę aplink pasaulį“ giedos bent 150 pasaulio bendruomenių, taip simboliškai pagerbiant Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, kurio 150-metį minime.
„150 pasaulio lietuvių bendruomenių – tai iš esmės visas pasaulis, Tautiška giesmė Čiurlioniška dvasia skambės tolimiausiuose Žemės kampeliuose. Pakvietėme bendruomenes registruotis, tačiau giedoti kviečiame visus: šeimomis, draugų ratuose ar po vieną – tas kelias akimirkas, kai giedame pabūkime visi kartu balsais ir mintimis“, – sako Raimundas Daubaras, iniciatyvos sumanytojas.
Lietuvoje pagrindinis iniciatyvos renginys šiemet vyks Druskininkuose, 2025-ųjų Lietuvos kultūros sostinėje, kurioje kūrė ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kurio 150-ąsias gimimo metines pagerbsime giedodami. Druskonio ežero amfiteatre liepos 6 d., 20 val., prasidės didingas šventinis koncertas. Organizatoriai kviečia atvykti ir švęsti kartu, tapti šios ypatingos šventės dalimi bei pajusti „Tautiškos giesmės“ dvasią gyvai. Koncertą ves Ramūnas Zilnys ir Aistė Plaipaitė, o scenoje pasirodys Guoda Gedvilaitė, Mantas Jankavičius, Neda Malūnavičiūtė, FreeStarz, Kristina Radžiukynaitė KaYra, Kristina Žaldokaitė ir „Vilnius Voices“, Laimonas Bendaravičius, Adas Gecevičius ir Viltė Ambrazaitytė bei kiti atlikėjai.
Vilniečiai giedoti kviečiami Karaliaus Mindaugo piknike prie Neries tarp Žirmūnų ir Karaliaus Mindaugo tiltų, kur muzikiniai pasirodymai prasidės jau 16 val., o Valstybės dienos proga kalbą sakys bei „Tautišką giesmę“ kartu su visu pasauliu Čiurlioniška dvasia giedos LR Prezidentas Gitanas Nausėda.
Gausi pasaulio lietuvių bendruomenė giedos Palangoje, ant tilto. 3 tūkst. Lietuvių iš įvairių valstybių į Tėvynę atvyko dalyvauti Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse.
Organizatoriai šūkiu „Balsais sujunkim horizontus“ kviečia lietuvius visame pasaulyje simboliškai pagerbti M. K. Čiurlionio 150-ąjį jubiliejų: siekiama bendrai giesmei pakviesti 150 pasaulio lietuvių bendruomenių.
„M. K. Čiurlionis savo kūryboje sujungė muziką, spalvas, Tėvynę ir Visatą į harmoningą visumą. XX amžiaus pradžiai itin progresyvus kūrėjo požiūris į meną, politiką, religiją bei visuomenę šiandien puikiai atspindi mūsų laikų vertybes. Lietuvą jis matė ne kaip žemės lopinėlį žemėlapyje, bet kaip kultūriškai turtingą visumą, vienijančią bendraminčius visur. Būtent tai ir norime kasmet priminti „Tautiška giesme aplink pasaulį“ – kad ir kur bebūtume, visi esame Lietuva“, – sako iniciatyvos autorius Raimundas Daubaras.
Jo teigimu, nedaug kam žinoma, kad „Tautiška giesmė“ ir M. K. Čiurlionis – glaudžiai susiję.
„Vincas Kudirka „Tautišką giesmę“ parašė XIX a. pabaigoje, kai Lietuva, tuo metu priklausiusi carinei Rusijai, išgyveno tautinį atgimimą – Lietuvos inteligentai aktyviai siekė puoselėti lietuvių kalbą, kultūrą, kurti tautinius simbolius. Vienu iš svarbiausių tokių simbolių tapo „Tautiška giesmė“, 1898 m. pirmąkart publikuota laikraštyje „Varpas“. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis buvo aktyvus tautinio atgimimo veikėjas, mokė savo brolius bei seseris giedoti „Tautišką giesmę“ ir 1908 m. sukūrė jos chorinę aranžuotę, kuri buvo melodingesnė ir švelnesnė nei originali versija”, – sako „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ sumanytojas.
M. K. Čiurlionio aranžuotėje skamba turtinga, romantiška harmonija, melodingesnė ir švelnesnė himno versija suteikia kūriniui emocinio gilumo. Ši versija tapo ypatingu tautinio atgimimo laikotarpio simboliu, leidžiančiu lietuvių chorams meniškai ir iškilmingai perteikti tautinę vienybę, jungiant Europos romantizmo muzikos tendencijas su lietuvišku nacionaliniu jausmu.