Balandžio 8–11 ir gegužės 7-9 dienomis vyksta žmonių su regos negalia orientacijos ir mobilumo specialistų kursai. Juos organizuoja Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) pagal Socialinių paslaugų priežiūros departamento 2022 metais patvirtintą neformaliojo švietimo programą.
Iki šiol Lietuvoje tokia programa nebuvo patvirtinta, nors orientacija ir mobilumas yra vienas iš pagrindinių įgūdžių, kuriuos privalo įgyti asmuo su regos negalia. LASS prezidentas Paulius Kalvelis sako, kad orientacijos ir mobilumo įgūdžiai yra svarbūs ne tik regos negalią turinčio žmogaus galimybėms išeiti į lauką, nuvykti į parduotuvę ar pas gydytoją, dirbti ar aktyviau įsitraukti į bendruomenės veiklas, tačiau ir emocinei sveikatai.
„LASS vienija Lietuvoje gyvenančius regėjimo negalią turinčius žmones. Jau dabar Lietuvos mastu susiduriame su situacija, kad nėra tiek orientacijos ir mobilumo specialistų, koks yra jų poreikis. Pavyzdžiui, jeigu mažesniame mieste dėl traumos ar ligos, atsirado regėjimo negalią turintis žmogus, jis negautų pagalbos, nes kai kuriuose miestuose nėra specialisto, kuris galėtų padėti jam išmokti naudotis baltąja lazdele. Todėl LASS savo lėšomis inicijuoja mobilumo kursus, kuriuose būtų išugdomi nauji specialistai, galintys pagelbėti regos negalią turintiems žmonėms tapti savarankiškesniais”, – teigia P. Kalvelis.
Pasak LASS viceprezidento Vilmanto Balčikonio, pirmųjų kursų pabaigoje bus paruošti aštuoni specialistai Lietuvoje.Kursų dalyviai mokymų pabaigoje gaus pažymėjimus.
LASS orientacijos-mobilumo specialistas Juozas Daunaravičius kursuose dalinasi ne tik ilgamete savo patirtimi, tačiau JAV, Lenkijoje, Vengrijoje ir kt. šalyse įgytomis žiniomis.
„Kursų programa yra sudaryta iš trijų dalių. Pirmoji skirta suvokimui, kokią įtaką orientavimuisi erdvėje turi funkciniai regėjimo sutrikimai, supančios erdvės įvertinimui; kliūties pojūčių atpažinimui ir apsaugos būdams. Antroji dalis skirta susipažinimui, kaip aplinkoje naudotis baltąja lazdele. Trečioji – praktinių įgūdžių lavinimui“, – kursų programą trumpai apžvelgia J. Daunaravičius.
Paklausti apie baltosios lazdelės alternatyvas, visi pašnekovai pabrėžia, kad kol kas patogumo prasme alternatyvų nėra.
„Nė vienas technologinis išradimas šiuo metu lazdelės pakeisti negali, tikėtina, artimiausiu metu ir nepakeis. Rinkoje yra kryptį nurodančios mobiliosios programėlės, META akiniai ar išmanieji batai, kuriuose įmontuoti sensoriai vibruoja vos užfiksavę kliūtį, tačiau tai yra tik pagalbinės priemonės. Kartais gatvėse matote įrengtus taktilinius paviršius, skirtus neregiams: tiesi linija – nurodo kryptį, iškilūs burbuliukai praneša, kad šalia yra laiptai, sankryžą ir pan. Baltoji lazdelė padeda orientuotis aplinkoje pagal šiuos ženklus“, – atskleidžia LASS nariai.
Per Nepriklausomybės 35 metus, Lietuvoje tokie mokymai vyko du kartus – 1991 metais ir 2007 metais.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga buvo įkurta 1926 metais. Tai seniausia nevyriausybinė organizacija Lietuvoje, vienijanti regos negalią turinčius žmones.