2024 2 lapkričio

Kelias pirmyn į gyvenimą – bendruomenė, padedanti gyti nuo priklausomybių

Priklausomybė nuo alkoholio iš žmogaus neretai atima viską ir palieka tik pasekmes, iš kurių bristi dažnai tenka ne vienerius metus. Tiems, kas apsisprendė pradėti gyvenimą iš naujo, socialinio verslo „Taikos kelias” įkūrėjas Andrej Ivanov padeda tai padaryti lengviau.

Prieš 13 m. įkurta reabilitacinė bendruomenė „Taikos kelias” yra skirta iš asmeninių paskatų padėti socialinį atskirtį patiriantiems ir gyvenimų sunkumus išgyvenantiems asmenims. Bendruomenė teikia paslaugas priklausomybės ligomis sergantiems vyrams ir moterims, taip pat priklausomybės riziką nuo psichoaktyvių medžiagų patiriantiems paaugliams nuo 16 m.

„Turėjau tikslą „laužyti” stigmą apie psichoaktyvias medžiagas vartojančius žmones, suteikiant šiems asmenims viltį ir galimybę tęsti savo gyvenimo kelią kartu su likusia visuomene. Troškau sutikti bendraminčių, kurie yra neabejingi pagalbai žmogui – visada turėjau ir tebeturiu įsitikinimą, kad žmogus yra svarbiausia visuomenės dalis ir vertybė”, – pasakoja A. Ivanov.

Anot pašnekovo, „Taikos keliui” svarbiausia žmogaus psichinė bei fizinė sveikata. Be to, organizacijos reabilitacinė bendruomenė padeda spręsti socialinius asmenų klausimus bei skiria ypatingą dėmesį bendravimo įgūdžiams lavinti. Lietuvoje įkūrėjai pastebi ir vis ankstėjantį bei aktyvėjantį psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, todėl labai svarbi tampa ir pagalbos jaunimui tema.

„Šiuo metu mūsų organizacija vykdo projektą „būk laisvas – nebūk priklausomas”, kurį finansuoja ES su LR per Europos socialinio fondo agentūrą (ESFA). Projektu užtikrinamas klientų apgyvendinimas, maitinimas, specialistų konsultacijos, grupinės terapijos, įvairaus pobūdžio užsiėmimai, edukacijos. Paprastai kliento gydymosi laikas apima iki vienerių metų, o po šio laikotarpio kiekvieną žmogų integruojame į užimtumo ir socialinę veiklą bei darbo rinką”, – sako pašnekovas.

Bendruomenės veiklose galimas bendras žmonių skaičius – 19. Programoje gali dalyvauti vyrai, moterys, paaugliai.

Pradėti iš naujo lengva ne visiems

Organizacijai kyla skirtingų iššūkių, iš kurių didžiausias – išsigydžiusių asmenų integracija į visuomenę, teigia A. Ivanov.

„Pavyzdžiui, nors esame įsitikinę, kad rinkoje darbo vietų yra, pasibaigus reabilitacinio gydymo laikui, susiduriame su emocinės, finansinės, socialinės pagalbos trūkumu. Be to, vyresnio amžiaus klientams, ar tiems, kurie turi stipresnių fizinių negalavimų, nepakanka nuoseklios pagalbos įtraukiant juos į visuomenę”, – tvirtina pašnekovas.

Taip pat, bendruomenė dirba ne tik su nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomais asmenimis, bet ir jų šeimomis. Anot A. Ivanov, viešojoje erdvėje trūksta informacijos apie priklausomybės ligas bei pagalbos galimybes priklausomiems ir jų artimiesiems.

„Visgi, turime ne vieną sėkmės istoriją, kai po reabilitacinio laikotarpio asmenys sukuria šeimas, suranda naujų pomėgių, sėkmingai dalyvauja darbo rinkoje, išlieka sveiki ir propaguoja sveiką gyvenseną. Yra pavyzdžių, kai nuėję ilgą priklausomybės ligos kelią garbingo amžiaus dalyviai atranda naujas gyvenimo prasmes ir savo senatvę praleidžia blaiviai”, – sako A. Ivanov.

Pasak pašnekovo, „Taikos kelio” ateities vizija – toliau gerinti visuomenės sveikatą. Kuo anksčiau nustatyti gresiančius priklausomybės pavojus, veikti prevenciškai ir kurti kuo platesnę bendruomenę  be amžiaus apribojimų.

Tam, kad išmoktų finansinio tvarumo, sėkmingo verslo plėtojimo paslapčių, sėkmingos komunikacijos apie savo veiklą bei kitų socialinių verslų steigėjams aktualių dalykų, „Taikos kelias” įsitraukė į socialiniam verslui skirtą intensyvią Lietuvos socialinio verslo asociacijos organizuojamą trijų mėnesių trukmės programą „Poveikio akademija”.

„Įkvėpimo semiamės iš asmeninio aktyvaus akademinio mokymosi, stebime ir aplinką bei vykstančius pokyčius visuomenėje. Be to, savo šeimoje augindami keturis vaikus, esame veikiami asmeninių motyvų padėti jauniems žmonėms arba tiems, kurie tapo priklausomi būdami dar jauni”, – priduria A. Ivanov.

„Poveikio akademijoje” šiemet dalyvauja 10 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms organizuojamos ekspertinės mokymų sesijos, bus užtikrinta individuali mentorystė, konsultacijos. Programos pabaigoje geriausiai įvertintas socialinio verslo pristatymas laimės finansinį „Luminor” banko paskatinimą – 3000 eurų.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *