Kraujo donorai – neatsiejama mūsų sveikatos sistemos dalis. Be kraujo perpylimo būtų neįmanoma atlikti daugelio medicininių procedūrų ir chirurginių operacijų. Jis ypač svarbus pacientams po sunkių traumų, nudegimų, sergantiems vėžiu ar anemija, o taip pat – gimdyvėms ir kūdikiams. LSMU Kauno ligoninės Kraujo banko vadovė Ieva Satkevičiūtė-Kalamažnikienė pabrėžia, kad kraujo perpylimas gali ne tik išgelbėti gyvybę, bet ir reikšmingai pagerinti pacientų, sergančių sunkiomis ligomis, gyvenimo kokybę bei prailginti jų gyvenimą.
Liga, reikalaujanti nuolatinio kraujo perpylimo
„Kasdien gelbstime ne tik ūmiai kraujuojančių, bet ir lėtinėmis kraujo ligomis sergančių pacientų gyvybes. Štai, pavyzdžiui, turime pacientą Romualdą, kuris jau daug metų kovoja su lėtine kraujo liga. Dėl jos Romualdo organizmas periodiškai netenka eritrocitų. Liga sukelia žemą kraujospūdį, dažną širdies plakimą, dusulį ir didelį bendrą silpnumą, todėl pacientui neretai prireikia skubios pagalbos bei eritrocitų masės perpylimo. Kartais tokios pagalbos reikia net kelis kartus per mėnesį – tik taip galima palaikyti normalų organų funkcionavimą“, – pasakoja Kraujo banko vadovė.
Dovanotas kraujas įkvėpė viltį
Gydytoja prisimena atvejį, kai Romualdui reikėjo net dešimties maišelių eritrocitų masės. Nors tai buvo iššūkis tiek pacientui, tiek medikų komandai, rezultatai pranoko lūkesčius.
„Jo dukra pasakojo, kad tėtis pastebimai atsigavo tiek fiziškai, tiek emociškai – vėl galėjo užsiimti kasdiene veikla, pagerėjo jo nuotaika ir atsirado tikėjimas, kad įmanoma gyventi visavertį gyvenimą nepaisant ligos. Ši sėkmės istorija nebūtų įmanoma be žmonių, kurie dovanoja kraują“, – akcentuoja gydytoja I. Satkevičiūtė-Kalamažnikienė.
Romualdo liga – tik viena iš daugelio, kuriai būtinas kraujo komponentų perpylimas.
„Kviečiu visus, galinčius dovanoti kraujo, prisijungti prie neatlygintinos donorystės. Kiekvienas donoras atlieka svarbų vaidmenį – jo kraujas gali tapti gyvybiškai svarbus ne vienam, o net keliems žmonėms. Kiekvienas kraujo lašas suteikia viltį ir galimybę pasveikti“, – sako Kraujo banko vadovė.
Kasdien – iki 50 maišelių eritrocitų masės
Kasdien LSMU Kraujo banke sunaudojama nuo 30 iki 50 maišelių eritrocitų masės. Iš vieno donoro paimto kraujo galima pagaminti vieną maišelį eritrocitų masės, taip pat panaudoti tą patį kraują trombocitų ir plazmos gamybai. Per 2024 metus LSMU Kauno ligoninėje buvo panaudoti 6926 eritrocitų masės vienetai, 113 vienetų sukauptųjų trombocitų masės ir 389 maišeliai šviežiai šaldytos plazmos. Eritrocitų masė būtina, siekiant atkurti normalią kraujotaką, pagerinti organų veiklą ir palaikyti pacientų sveikatą. Atsižvelgiant į poreikį, labai svarbu, kad kraujo donorystė būtų nuolatinė ir aktyvi.
Ar donorystė saugi?
Kraujo donorystė – saugi procedūra. Prieš dovanojant kraujo, yra įvertinama donoro sveikata, įskaitant kraujo tyrimus. Donorystės procesas vyksta, laikantis aukščiausių saugumo standartų. Po procedūros dažniausiai galima grįžti į įprastą dienos ritmą, tačiau rekomenduojama pailsėti ir gerti daugiau skysčių, kad organizmas greičiau atsistatytų.
Kokie reikalavimai taikomi donorams?
- Amžius: 18–65 metai. Vyresni nei 65 metų gali tapti donorais tik esant gerai sveikatai ir reguliariai dovanojus kraujo anksčiau.
- Svoris: ne mažiau kaip 50 kg. Toks svoris būtinas, norint saugiai paimti 450–500 ml kraujo.
- Sveikatos būklė: donoras turi būti sveikas, neturėti ūmių ligų ar infekcijų. Žmonių, turinčių lėtinių ligų, galimybė tapti donorais vertinama individualiai.
- Kraujo tyrimai: atliekami siekiant įsitikinti, kad kraujas saugus (nėra hepatito, ŽIV ir kt.).
- Dažnumas: tarp viso kraujo donorystės turi praeiti bent 2 mėnesiai. Trombocitų ar plazmos donorystės atveju – laikas gali būti trumpesnis.
Svarbu!
Nėštumo ir žindymo metu kraujo donorystė neleidžiama. Po gimdymo galima tapti donore tik praėjus 6 mėnesiams.
Po tam tikrų medicininių procedūrų ar kelionių į šalis, kuriose yra didesnė infekcijų rizika, donorystė gali būti laikinai atidėta.
Kraujo duoti kviečiami kauniečiai
Nacionalinis kraujo centras ir LSMU Kauno ligoninė organizuoja Kraujo donorystės akciją ir kviečia visus sveikus, atsakingus žmones tapti kraujo donorais ir prisidėti prie kilnaus tikslo.
Kada? – 2025 m. gegužės 27 d. nuo 10:00 val. iki 15:00 val.
Kur? – LSMU Kauno ligoninės Terapijos dienos stacionare (Hipodromo g. 13)
Registracija: tel. +370 670 97754
Ačiū visiems donorams už dosnumą ir norą padėti!
Tai – kilnus poelgis, kuriantis sveikesnę ateitį kitiems.
Daugiau informacijos apie kraujo donorystę: www.kraujodonoryste.lt