Tvarios mados lyderis, KTU mados inžinerijos studijų programos profesorius, dizaineris Kęstutis Lekeckas savo gimtadienį šiemet pažymėjo išskirtinai – laimėdamas prestižinį „International Design Awards“ (IDA) apdovanojimą Osle. Auksas vyrų „prêt-à-porter“ kategorijoje jam skirtas už kolekciją „Time Traveler“, kurioje susilieja ekologinis sąmoningumas, socialinis jautrumas ir estetinė drąsa. Tai dar vienas reikšmingas laimėjimas kūrėjui, kurio darbai jau ne kartą įvertinti pasauliniu mastu.
Auksas – per gimtadienį
Norvegijoje įvykusi 18-oji „International Design Awards“ (IDA) ceremonija sutraukė kūrėjus iš 38 pasaulio šalių, atstovavusių penkias pagrindines dizaino kategorijas: produkto dizainą, mados dizainą, grafinį dizainą, interjerą ir architektūrą. Tarp laimėtojų – Lietuvos dizaineris Kęstutis Lekeckas, pelnęs aukso apdovanojimą mados profesionalų kategorijoje, už vyrų „prêt-à-porter“ kolekciją „Time Traveler“.
Tris dienas trukęs renginys buvo skirtas ne tik apdovanojimų įteikimui, bet ir tarptautinės dizaino bendruomenės stiprinimui. Pirmąją dieną dalyviams buvo suteikta galimybė lankytis Nacionaliniame Norvegijos meno, architektūros ir dizaino muziejuje, kuriame vakar vyko ir pagrindinis IDA apdovanojimų Gala renginys. Apdovanojimus nugalėtojams įteikė pasaulinio garso dizaineriai, Oslo miesto merė ir kiti žinomi kultūros bei kūrybos industrijų atstovai. Taip pat pristatytas išskirtinis leidinys, dokumentuojantis laureatų darbus ir jų indėlį į dizaino raidą.
Gegužės 13 dieną IDA programoje buvo organizuoti dizaino temoms skirti susitikimai, diskusijos bei Oslo architektūrinio konteksto analizės.
Pasak Kęstučio Lekecko, tai buvo ne tik profesinis įvertinimas, bet ir proga susipažinti su Norvegijos kultūriniu ir gamtiniu kraštovaizdžiu bei šiuolaikinio dizaino kryptimis iš arti.
Dizaineris jau daugelį metų nuosekliai vysto tvarios mados kryptį: renkasi perdirbtas, organines medžiagas, bendradarbiauja su socialiai atsakingais partneriais, o kolekcijose dažnai naudoja audinių likučius, perteikdamas jiems naują prasmę.
„Kūryba man nėra tik estetikos klausimas – ji turi veikti kaip socialinis veiksmas. Noriu, kad mada kalbėtų apie mūsų laiką, keltų klausimus, o ne tik puoštų. Man svarbu, kaip žmogus jaučiasi su drabužiu – ar jis atpažįsta save, ar jaučiasi matomas, vertas dėmesio“, – yra sakęs K. Lekeckas, – Kartais gyvenimas pats parašo simbolišką scenarijų. Apdovanojimas, kuris sutapo su gimtadieniu, man buvo tarsi patvirtinimas, kad einu teisingu keliu“.
Jo teigimu, kiekvienas įvertinimas ne tik džiugina, bet ir įpareigoja – nes svarbiausia ne tik laimėti, bet išlikti ištikimam sau.
Pernai rugsėjį K. Lekecko kūryba prestižiniame, pasauliniame konkurse „French Design Awards“ taip pat buvo įvertinta aukščiausiu apdovanojimu. Auksas mados kategorijoje mūsų šalies atstovui, KTU Dizaino centro profesoriui skirtas už tvarios mados kolekciją „Sustainable twin“.
K. Lekecko sukurta tvaraus kostiumo idėja auksu buvo įvertinta ir 2021 – siais pasauliniam dizaino konkurse „A‘ Design Award & Competition“. 2022- siais metais „The Baltics Prestige Awards 2022/23“ mados namams „leKeckas“ ir pačiam dizaineriui dizaineriui suteikė „Designer Clothing Retailer of the Year“ statusą, o LR Kultūros ministerija jį pripažino meno kūrėju.
K.Lekeckas taip pat yra Liublianos tarptautinės dizaino savaitės konkurso „BIG SEE“ mados kategorijos „Step Forward” nugalėtojas.
Kelionė laiku – ir asmeninė, ir kultūrinė
Apdovanojimą pelniusi kolekcija „Time Traveler“ kalba apie laiką – jo trapumą, atmintį, tęstinumą.
„Šiuolaikinėje visuomenėje viską stengiamės pamatuoti – greitį, efektyvumą, net jausmus. O aš norėjau sukurti drabužius, kurie kviečia sustoti. Kolekcija – tai tarsi laiko kapsulė, kurioje telpa ir tradicijos, ir ateities vizijos“, – pasakoja K. Lekeckas.
Jo kūriniai pasižymi architektūriškomis formomis, giliomis tekstūromis ir sąmoningu medžiagų pasirinkimu. Kolekcijos siluetai, pasak vertinančiųjų K. Lekecko kūrybą, yra tarsi iš kelionės per epochas, kur modernumas derinamas su etnografiniais motyvais ir tai – ne nostalgija, o dialogas tarp praeities ir dabarties, kur dizainas tampa tapatybės išraiška.
„Keliautojas laiku… Kur jis keliauja? Gal į netolimą praeitį – pasimėgauti antikvarinių automobilių žavesiu. Gal į industrializacijos eros pradžią – pasigrožėti gimstančiais pirmaisiais technikos stebuklais bei išradimais, pasižiūrėti, kur prasidėjo masinės gamybos ištakos. Gal į dvidešimtojo amžiaus pabaigą – savo jaunystę, kai vartotojiška kultūra įsibėgėjo tiek, kad net ir šiandien negalime sustoti. O gal jis atkeliavo iš ateities? Taip, tikrai – jis dėvi visiškai tvarų kostiumą ir paltą, pagamintus iš gamybinių atliekų, perdirbtą megztinį, galvoja apie medžiagas, iš kurių pagaminti jo drabužiai. O gal jis tiesiog keliauja per gyvenimą, mėgaudamasis kiekvienu jo tarpsniu, kiekviena diena, tačiau suvokdamas, kad nuo jo pasirinkimų priklauso ateitis…“, – taip savo kolekciją, kurioje nagrinėjamas ne tik tvarumo, bet ir socialinis aspektas, sako autorius.
Vienas ryškiausių kolekcijos „Time Traveler“ akcentų – ne tik tvarumas ar estetinė kokybė, bet ir išskirtinis jos pateikimas. Kolekcijos vizualinei tapatybei formuoti pasitelkta profesionali komanda: fotosesiją įgyvendino fotografė Miglė Golubickaitė, šukuosenas kūrė Kristina Gorodeckienė, asistentės vaidmenį atliko Alina Kusaitė, o modeliu tapo Patrick Cordier iš agentūros „MBOYS“. Pastarasis sprendimas – pasirinkti vyresnio amžiaus modelį, pasak K. Lekecko, buvo sąmoningas ir atspindintis platesnę socialinę žinutę.
„Kolekcijoje sąmoningai atsisakoma amžiaus ribų – tai primena, kad stilius neturi amžiaus, o mada gali ir turi būti atvira visiems gyvenimo etapams“, – sako kūrėjas.
Kolekciją bus galima gyvai pamatyti birželio 2–7 dienomis „leKecko“ mados namuose Kaune, Dizaino savaitės metu. Lankytojai kviečiami ne tik apžiūrėti darbus, bet ir pabendrauti su autoriumi, pasimatuoti „auksinę“ kolekciją bei diskutuoti apie tvarumą ir dizaino ateitį.


