2025 22 gegužės

Lietuvos zoologijos sode pasaulį išvydo Europos sausumos milžinų – stumbrų jauniklis

Lietuvos zoologijos sode – ypatingas įvykis: neseniai čia pasaulį išvydo stumbrų jauniklis. Žinia džiugi ne tik zoologijos sodui, bet ir visiems, kuriems rūpi rūšių išsaugojimas. Jauniklio gimimas yra dar vienas svarbus žingsnis, siekiant išlaikyti atkurtą, tačiau vis dar pažeidžiamą, didžiausio Europos sausumos žinduolio – stumbro populiaciją.

„Naujos gyvybės atsiradimas visada primena apie atsakomybę saugoti tai, kas trapu. Mūsų stumbrė Dulina atsivedė sveiką, apie 10-15 kg sveriantį jauniklį, kurį pavadinome Kaugerdu. Tiek stumbrė, tiek jauniklis jaučiasi gerai. Dulina yra puiki mama, o Kaugerdas – jau ketvirtasis jos atvestas jauniklis. Visus jauniklius ši stumbrė sėkmingai užaugino“, – teigia Rimgailė Pėtelytė-Brazaitienė, Viršutinės Lietuvos zoologijos sodo teritorijos dalies vadovė, pridurdama, kad nors stumbrų populiacija jau atkurta, ši rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą ir jos apsauga vykdoma tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu, nes rūšies statusas gamtoje yra arti grėsmės.

Šiuo metu Lietuvos zoologijos sode stumbrų bandą sudaro patinas Popkornas (15 m.), patelės Dulina (12 m.) ir Dorabella (11 m.) bei neseniai pasaulį išvydęs Kaugerdas. Zoologijos sodo bendruomenė laukia dar didesnio stumbrų bandos pagausėjimo, nes jauniklio laukimu gyvena ir stumbrė Dorabella.

„Kiekvienas jauniklis – ne tik naujas gyvūnas mūsų zoologijos sode, bet ir ženklas, kad stumbrai toliau išliks, o ateities kartos turės galimybę pamatyti šį didingą gyvūną ne tik knygose ar nuotraukose“, – dalijasi R. Pėtelytė-Brazaitienė. Ji primena, kad stumbrų padėtis išlieka trapi, nes gamtoje gyvenančių šios rūšies individų populiacija nėra didelė, o genetinė įvairovė – ribota.

Lietuvos zoologijos sodas kviečia visuomenę domėtis rūšių apsauga ir prisidėti prie jos žiniomis, palaikymu bei atsakingu požiūriu į gamtą. Neseniai gimęs stumbriukas Kaugerdas visada yra greta  motinos, nuo vakar jį jau gali pamatyti ir lankytojai. Jauniklius zoologijos sodas lankytojams įprastai pristato maždaug po mėnesio, kad jie turėtų laiko sustiprėti ir priprasti prie aplinkos. Galimybė stebėti stumbrų jauniklį iš arti – unikali, mat laisvėje, prie besiganančios ir jauniklių savo tarpe turinčios bandos, priartėti praktiškai neįmanoma.

Lietuvos zoologijos sodas turi sukaupęs vertingą patirtį veisiant stumbrus: patelės Dulinos pirmagimis patinas šiuo metu yra pagrindinis reproduktorius Dzūkijos nacionalinio parko aptvare, o jo palikuonys yra paleisti į laisvę, kad padidintų ten gyvenančių stumbrų genetinę įvairovę. Kiti Dulinos jaunikliai taip pat sėkmingai papildė stumbrų populiaciją: vienas jų šiuo metu gyvena prie Telšių įsikūrusiame „Žvėrinčiuje“, kitas – pagal tarptautinę veisimo programą išvyko į Čekiją. Lietuvos zoologijos sode iš viso yra atvesta 10 stumbrų jauniklių.

Primename, kad XX a. pradžioje, tarpukario laikotarpiu, stumbrai laukinėje gamtoje buvo visiškai išnaikinti. Kai kurie Europos zoologijos sodai buvo išsaugoję keletą individų, kurie šią rūšį padėjo atgaivinti. Pradėjus juos veisti, 1952 m. Lenkijoje pirmieji jauni stumbrai buvo paleisti į laisvę, o Lietuvoje šis procesas prasidėjo 1973 m. Lietuvoje gyvenantys stumbrai priklauso lygumų linijos populiacijai, kuri buvo atkurta iš 7 individų. Remiantis 2023 m. duomenimis, iš viso mūsų šalyje dabar gyvena apie 300 stumbrų. Pagrindinės grėsmės, su kuriomis susiduria šie didieji žinduoliai, yra buveinių nykimas ir brakonieriavimas. Stumbrų istorijos pavyzdys rodo, kaip zoologijos sodų bei privačių kolekcijų dėka miškų milžinai buvo sugrąžinti į gamtą.

Šiais metais Lietuvos zoologijos sodo gyventojų gretas jau papildė 15 čia atvestų jauniklių. Jaunikliai yra 6 skirtingų rūšių, iš kurių 3 – saugomos: 4 korsakai, 4 kamerūniniai ožiukai, 2 patagoninės maros, stumbras, 2 baliniai varnėnai ir 2 didieji apuokai.

Lietuvos zoologijos sode apsilankyti galima kasdien 10.00-20.00 val. (pirmadieniais nuo 11.00 val.). Bilietus įsigyti galima iš anksto ir pigiau https://bilietai.zoosodas.lt/ arba kasose.

Atrask, pažink, išsaugok!

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *