Higienos institutas pristato nemokamą dirbtinio intelekto įrankį „Itasa“, kuris padės žurnalistams, redaktoriams ir turinio kūrėjams rengti viešąją informaciją savižudybių tematika.
Pasak Higienos instituto vadovo Šarūno Alasausko, „tai vienas pirmųjų dirbtinio intelekto taikymo pavyzdžių savižudybių prevencijos srityje Lietuvos viešajame sektoriuje. Šis įrankis atspindi Higienos instituto siekį tapti visuomenės sveikatos inovacijų centru, galinčiu Lietuvos žmonėms pasiūlyti realią naudą teikiančius sveikatos sprendimus“.
„Ne kartą esu girdėjęs iš žurnalistų, kad jiems reikia sprendimus priimti labai greitai, todėl nelieka laiko tikrintis su rekomendacijomis ar konsultuotis su specialistais. Šis įrankis akimirksniu leidžia pasitikrinti, ar tekste yra savižudybes galinčių paskatinti elementų“, – sako naująjį dirbtinio intelekto įrankį išbandęs psichologas Paulius Skruibis.
Nemokamas, greitas ir lengvai prieinamas įrankis
Tekstų analizės įrankis, kuriam sukurta atskira svetainė itasa.lt, yra skirtas redaktoriams, žurnalistams, tinklaraščių autoriams ir kitiems viešosios informacijos skleidėjams. „Itasa“ asistentas taip pat gali būti pritaikomas kuriant prevencinio pobūdžio turinį apie savižudybes ar savižalą.
Pasak Higienos instituto Savižudybių prevencijos skyriaus vadovės Sandros Getautės, „įrankis analizuoja tekstus, identifikuodamas potencialiai žalingus elementus, galinčius skatinti Verterio efektą, kai neatsakinga informacija gali paskatinti imitacines savižudybes, bei siūlo korekcijas, skatinančias Papageno efektą, kuris padeda žmonėms ieškoti pagalbos ir sprendimų savižudybės krizės situacijoje. Autoriai gali įkelti jau parašytą tekstą į platformą ir akimirksniu sužinoti, ar jis atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas. „Itasa“ ne tik aptinka potencialiai žalingą informaciją, bet ir pasiūlo reikiamus keitimus“.
Autoriui pateikus faktus apie įvykį, susijusį su savižudybe, dirbtinio intelekto asistentas padeda parengti rišlų tekstą, straipsnį ar kito formato tekstą. Į svetainę taip pat galima įkelti jau parašytą tekstą ir pasitikrinti jo atitikimą rekomendacijoms, pavyzdžiui, neminėti savižudybės būdo, vietos. Asistentui taip pat galima užduoti klausimus apie atsakingą kalbą psichikos sveikatos ir savižudybių tema, gauti nuorodų į pagalbos šaltinius.
Viena iš Higienos instituto veiklos sričių – žiniasklaidos pranešimų stebėsena ir saugaus visuomenės informavimo apie savižudybes internete skatinimas. Įrankis turiniui apie savižudybę analizuoti sukurtas įgyvendinant projektą „Savižudybių tematikos turinio validacija: dirbtinio intelekto įrankio žiniasklaidos atstovams kūrimas“. Projekto tikslas – skatinti inovatyvių sprendimų kūrimą viešajame sektoriuje visuomenei aktualioms problemoms spręsti. Projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.