2024 3 gruodžio

Ką verta žinoti apie atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimą?

Primenu, kad nuo 2022 m. lapkričio 1 d. tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys atsiskaitymus, taip pat bet kokius kitus mokėjimus pagal sandorius gali atlikti grynaisiais pinigais, jeigu jie neviršija 5 tūkst. eurų sumos (arba šią sumą atitinkančios sumos užsienio valiuta). 

Pažymiu, kad vertinama ne vienos įmokos/dalies suma, tačiau bendra visų mokėjimų už konkretų sandorį suma. Sandorį sudarę asmenys neturi teisės dirbtinai skaidyti sandorio, taip siekiant išvengti AGPRĮ[1]  nustatytų ribojimų.

Ką daryti, jeigu neįmanoma atsiskaityti negrynaisiais pinigais?

Atkreipiu dėmesį, kad AGPRĮ numatyti ribojimai netaikomi, jeigu tarpusavio atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorį negali įvykti negrynaisiais pinigais dėl to, kad šių atsiskaitymų ar mokėjimų vietoje mokėjimo paslaugų teikėjai neteikia reikalingų paslaugų, o pagal sandorį yra būtina atsiskaityti nedelsiant.

Pažymiu, kad išimtys gali būti taikomos tik dėl techninių kliūčių. Atsiskaityti nedelsiant nebent gali sutrukdyti sutrikęs pirkėjo ir (arba) pardavėjo mokėjimo paslaugų teikėjo paslaugų teikimas elektroninėje erdvėje, autentifikavimo priemonių (pvz., Smart-ID, m. parašo) sutrikimai, sutrikęs interneto, kuriuo naudojasi pirkėjas, ar tai, kad kuri nors iš sandorio šalių neturi sąskaitos. Sutrikimas pripažįstamas, jei tai galėtų patvirtinti paslaugų teikėjas.

Tokiais atvejais atsiskaitymus ar mokėjimus grynaisiais pinigais gaunantis (priimantis) asmuo privalo apie tai pranešti VMI bei nurodyti aplinkybes, dėl kurių nebuvo galima atsiskaityti negrynaisiais pinigais, ir pateikti sandorio šalių identifikavimo duomenis. Pranešti apie sandorio grynaisiais pinigais faktą asmuo turi per 10 dienų. Toks pranešimas pateikiamas elektroniniu būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) (formos kodas PRC915). 

Iš esmės visi sandoriai, viršijantys 5 tūkst. eurų, yra iš anksto numatomi. Už tokią sumą pirkiniai paprastai yra planuojami ir nevykdomi spontaniškai. Todėl siekiant įsigyti prekę, kainuosiančią 5 tūkst. ir daugiau eurų, reikėtų iš anksto pasidomėti savo banko turimose sąskaitose pervedimų ar mokėjimų limitais ir pasikeisti limitus, jei jie yra nepakankami sandoriui negrynaisiais pinigais vykdyti.

Kada atsikaitymai grynaisiais virš 5 tūkst. eurų nėra pateisinami?

•   Kai mokesčių mokėtojas nežinojo ar neteisingai interpretavo įstatymą;

• Kad atsiskaitymas grynaisiais pinigais buvo patogesnis klientui. Kadangi atsakomybė už atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimų laikymąsi tenka abiem sandorio šalims, todėl kiekviena jų turėtų pasiruošti sandoriui.

Ar gresia atsakomybė už atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimų pažeidimą?

Primenu, kad asmenims, pažeidusiems atsiskaitymo grynais pinigais ribojimo nuostatas, taikoma administracinė atsakomybė. Už pažeidimą atsako tiek mokėjimus atliekantis, tiek mokėjimus priimantis asmuo. Jeigu mokėjimus atliko ir juos priėmė įmonių atsakingi asmenys, tai atsakomybė taikoma ne tik mokėjimus atlikusiems ir priėmusiems asmenims, bet ir įmonių vadovams.

Daugiau informacijos rasite čia.


[1] Lietuvos Respublikos atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas

auno apskrities VMI vadovės Juditos Stankienės komentaras

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *