2024 19 liepos

Išbandė dirbtinio intelekto įrankius: leis sukurti ir originalią dainą, ir juokingą vaizdo įrašą

By kaunoaleja.lt Lie9,2024 #DI

Neabejotina, kad tikrai jau girdėjote apie įvairius dirbtinio intelekto (DI) įrankius, tačiau galimas daiktas, kad dar nei vieno iš jų nesate išmėginę patys. Galbūt vasara – pats geriausias laikas juos išbandyti? Lukas Keraitis, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, rekomenduoja kelis skirtingus DI kūrybos įrankius, kuriuos jau išbandė ir pats. Jo teigimu, DI gali  ir sukurti dainą pagal programai duotus raktažodžius, ir sugeneruoti nors ir ne pačios geriausios kokybės, bet įtraukiantį vaizdo įrašą.

Toli gražu ne visas vasaros dienas ir vakarus norisi leisti gryname ore – kartais alina per daug didelis karštis, o kartais visas kortas sumaišo iš prakiurusio dangaus pasipylęs lietus. Tad ką veikti, kai visi stalo žaidimai jau sužaisti? „Tele2“ Inovacijų ekspertas rekomenduoja išbandyti populiarius dirbtinio intelekto įrankius, su kuriais galima sukurti beveik bet ką – nuo paveikslėlio iki originalios dainos.

„Išbandydami DI įrankius galime ne tik išmėginti naujausias technologijas ir gauti idėjų, kaip tai pritaikyti mūsų darbe, bet ir įgauname tam tikrą intuiciją, kuri leidžia pasinaudojus vienu įrankiu, kitą perprasti greičiau. Tuo pačiu, patys sugeneravę paveikslėlį nebe taip lengvai apsigausime internete pamatę ne tikrą, o su DI sukurtą „nuotrauką“, – sako L. Keraitis ir rekomenduoja paties išbandytus DI įrankius.

Muzikos kūrimas

Netikėta, bet su DI galima sukurti dainą net neturint muzikos kūrimo patirties. Tokie įrankiai, kaip „Suno.ai“ ar „Udio“ leidžia įrašyti savo dainos žodžius, pasirinkti muzikos stilių ir eksperimentuoti. Abu įrankius išbandyti paprasta. Iš pradžių jie nemokami, vėliau reikia pirkti kreditus muzikos generavimui. 

„Su „Suno.ai“ sukūriau pirmąjį lietuvišką muzikos albumą, tam reikėjo daug kantrybės – atlikau apie 600–700 generacijų. Rekomenduoju nerašyti per ilgų dainos žodžių, nurodyti dainos dalis tekste (parašant [intro], [chorus], [outro] ir pan.). „Udio“ yra kiek naujesnis įrankis su labai panašiu funkcionalumu – jo garso kokybė atrodo geresnė, bet lietuviškus balsus jis generuoja prasčiau“, – sako L. Keraitis.

Su šiais įrankiais sukurtus kūrinius galite išgirsti čia.

Paveikslėlių generavimas

Paveikslėlių generavimo įrankių pasirinkimas itin didelis, tarp jų – populiari, nemokama ir nesudėtinga programa „Leonoardo“, taip pat „Adobe Firefly“, „Midjourney“. L. Keraitis ypač rekomenduoja išbandyti pavasarį pasirodžiusią, nemokamą ir kiek sudėtingesnę internetinę „Adobe Firefly“ versiją, kurioje demonstruojamos į „Photoshop“ ir kitas programas atkeliaujančios DI vaizdo funkcijos. 

„Išbandžiau gausybę panašių įrankių ir šis man tikrai patinka. Paveikslėlį sugeneruoti labai paprasta, bet pateikiamos ir sudėtingesnį  rezultatą leidžiančios pasiekti funkcijos – meniu kairėje pusėje galima pasirinkti ar generuojame realistišką nuotrauka, ar meno kūrinį, kokio kameros kampo ir apšvietimo norime. Pažengusieji gali įkelti savo nuotrauką, kad programa geriau suprastų, kokį rezultatą įsivaizduojame (angl. reference image)“, – sako L. Keraitis.

Pasak jo, viena kokybiškiausių ir profesionaliausių paveikslėlių generavimo programų išlieka „Midjourney“. Ją dažnai pasitelkia grafikos dizaineriai – joje gausu įvairių funkcijų ir galima gauti nuo nuotraukos neatskiriamą rezultatą. Tiesa, į tai reikės įdėti daugiau darbo bei greičiausiai prireiks ir mokamos versijos.

Paveikslėlius generuoja ir populiarus pokalbių robotas „ChatGPT“, tačiau čia kokybišką rezultatą galima pasiekti tik naudojant mokamą versiją. Joje paspaudus ant sugeneruoto paveikslėlio ir pasirinkus „Select“, galima pažymėti paveikslėlio dalį ir paprašyti, kad toje vietoje būtų sugeneruota kažkas kito.

Vaizdo įrašų generavimas

Su vaizdo įrašų generavimu viskas nebėra taip paprasta – judančiam vaizdui generuoti skirtos programos veikia lėčiau, dažniausiai yra mokamos (ir brangios), naudinga išmanyti vaizdo įrašų redagavimo pagrindus. Kaip vertas išbandyti programas „Tele2“ Inovacijų ekspertas įvardija „Luma Dream Machine“ ir „Runway“.

„Vasarą išpopuliarėjo „Luma Dream Machine“ internetinė programa, ji labai paprasta – tereikia įkelti savo nuotrauką, aprašyti ko nori ir ji suanimuojama, gaunamas kelių sekundžių įrašas. Rezultatai dažnai netikėti, primenantys sapną ar kiek gąsdinantys. Ši programa netgi sukėlė naują internetinę tendenciją, kai į populiarius „memus“ įsiveržia keliautojai laiku. Juokinga, nes šios programėlės vaizdo kokybė niekam daugiau nei juokeliams tikriausiai nėra tinkama, bet ji labai paprasta ir nemokama“, – sako L. Keraitis.

Norintiems kokybiškesnio vaizdo įrašų generavimo, L. Keraitis rekomenduoja „Runway“ programą: „Išbandyti ją galima nemokamai, bet norint generuoti daugiau sekundžių reikės rinktis mokamą planą. Su šia programa jau kuriami muzikos klipai ir reklamos, bet ji vis dar limituota, nors kas kelis mėnesius ir sulaukiame naujų funkcijų. Visgi išbandyti generuoti įrašus yra tiesiog smagu, kūrybą čia limituoja tik vaizduotė.“

Kaip alternatyvą ekspertas siūlo išbandyti programą „Pika“, tiesa, jos rezultatai mažiau realistiški, panašūs į vaikišką animaciją. Tikimasi, kad dar šiais metais pasirodys „OpenAI“ įrankis „Sora“, kaip joks kitas generuojantis kokybiškus ir ilgus vaizdo įrašus.

Tekstų rašymas ir kita

Nors tekstų kūrimo įrankiai jau gana populiarūs, mažai kas žino apie jų alternatyvas. „Tele2“ Inovacijų ekspertas pataria išmėginti ne tik „ChatGPT“, bet ir „Gemini“, „Perplexity.ai“. „ChatGPT“ išlieka daugeliu požiūrių kokybiškiausiu ir paprasčiausiu naudoti įrankiu ir daugeliui jo užtenka. Rekomenduoju išmėginti ne tik kompiuteriams skirtą versiją, bet ir parsisiųsti „ChatGPT“ programėlę į telefoną. Tuomet patogu išbandyti pokalbio ar kameros funkciją, klausti apie aplinkinį pasaulį. Dažnu atveju ji gali pasitarnauti kaip „Google“ paieškos alternatyva“, – teigia L. Keraitis.

Vis dėlto, „ChatGPT“ programoje greitai pasiekiamas dienos užklausų limitas – nenorintys mokėti gali išbandyti „Google“ alternatyvą „Gemini“: „Gemini“ veikia greitai, joje patogu ieškoti informacijos, bet ji geriau veikia anglų kalba ir su angliška informacija. Kai kurias atvejais „Gemini“ atrodo linkusi mažiau rizikuoti pateikdama atsakymus. Tačiau ir su ja galima daug ką nuveikti – paprašyti suplanuoti kelionę, ieškoti informacijos apie verslo konkurentus ir pan. Gaila, bet Europoje dėl privatumo įstatymų „Gemini“ negeneruoja paveikslėlių.“

Ekspertas įvardija ir dar vieną alternatyvą – svetainę „Perplexity.ai“. Pasinaudojus jos paieška, gaunami faktams artimesni rezultatai, prie jų pateikiamos nuorodos arba citatos. Tuo pačiu programa kiek mažiau fantazuoja, tad tinkamesnė atlikti informacijos paiešką, tyrimus.

„Nebandžiusiems pasiūlyčiau pamėginti paprašyti tokių DI pokalbių robotų, kad parašytų už jus elektroninį laišką kolegai, sutvarkytų komercinio pasiūlymo minčių dėstymą arba tiesiog atsakytų į galvoje spontaniškai kilusį klausimą. Be abejo, visus atsakymus reikia patikrinti patiems. Bet DI neįsižeis dėl kvailiausio klausimo ir nepasikuklins sugeneruoti galbūt tik sapne matytą vaizdinį “, – pastebi L. Keraitis.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *