2024 20 gegužės

Į Kauną mokytis apie karo veteranų traumas atvyks per 60 ukrainiečių

VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras aktyviai ruošiasi 14-ajai tarptautinei konferencijai, kuri šiais metais bus skirta svarbiai temai – karo veteranų traumoms ir jų pasekmėms aptarti. Pasisemti vertingų žinių į Kauną bus atvežta daugiau nei 60 psichikos sveikatos specialistų iš Ukrainos. Po konferencijos jų laukia dar du specialūs uždari renginiai. Visuomenei atvira bus tik konferencija, kuri vyks gegužės 21 d. „Romuvos“ kino teatre, į ją registruotis galima jau dabar – https://sakharovconference.org/

Nobelio taikos premijos laureato, garsaus fiziko ir humanisto Andrejaus Sacharovo vardo konferenciją VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras rengia kasmet per jo gimtadienį – gegužės 21 d. ir skiria tuo metu aktualiausiai žmogaus teisių aktualijai aptarti. Šiemet konferencija vadinasi „Hidden Wounds of War“, ji vyks anglų kalba su vertimu į ukrainiečių kalbą ir joje pranešimus skaitys specialistai iš Europos ir Šiaurės Amerikos.

„Šių metų konferencijoje daugiausia dėmesio bus skiriama bene ilgiausiai besitęsiančiam V. Putino naikinamojo karo Ukrainoje padariniams. Jau šimtai tūkstančių Ukrainos vyrų ir moterų yra buvę fronto linijose ir daugelis jų susidurs su rimtomis psichikos sveikatos pasekmėmis, ir tam reikės ilgalaikės pagalbos. Tačiau reikia galvoti ne tik apie karo veteranus – jie turi šeimas, yra bendruomenių dalis, tad aplinkiniai taip pat bus paveikti. Dar yra kovojusių palikuonys, psichinės traumos greičiausiai turės pasekmių kelioms kartoms. Pastatus rekonstruoti gana lengva, kur kas sudėtingiau sutvarkyti karo padarinius psichikos sveikatai. Pasirūpinome, kad į šių metų konferenciją ir mokymus galėtų atvykti 60 specialistų iš Ukrainos. Jiems šie mokymai ypatingai svarbūs, esame dėkingi visiems rėmėjams, kurie finansavo jų atvežimą ir apgyvendinimą“, – sako Andrejaus Sacharovo centro direktorius prof. Robert van Voren.

Konferencijos „Hidden Wounds of War“ tikslas – apžvelgti naujausias reabilitacijos programas ir iniciatyvas, išnagrinėti bendradarbiavimo ir koordinavimo galimybes ir užsitikrinti paramą itin svarbioms ilgalaikėms pastangoms padėti Ukrainai susidoroti su pražūtingomis karo pasekmėmis. Konferencija iš anksto užsiregistravusiems ukrainiečiams bus transliuojami internetu, kad vertinga informacija galėtų pasinaudoti į renginį negalėję atvykti specialistai.

Po konferencijos, gegužės 22 d. į Kauną suvažiavę ekspertai, kurių bus apie 40, kartu su konferencijos pranešėjais ir svečiais iš Ukrainos dalyvaus uždarose darbo grupėse, kur dar labiau gilinsis į paslaugų karo veteranams tobulinimą. O gegužės 23 d. Ukrainos psichikos sveikatos specialistai dalyvaus vienos dienos mokymuose apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemas tarp karių ir veteranų bei apie savipagalbą ir atsparumą, kuriuos ves tarptautinių pagalbos organizacijų atstovai. Mokymus organizuoja organizacija Žmogaus teisės psichikos sveikatos srityje-FGIP bendradarbiaujant su IOM Ukraina. Šiuose mokymuose ukrainiečiai įgaus praktinių žinių, bus dirbama su praktiniais ir pritaikomais instrumentais, kad jie patys įgautų įgūdžius kovoti su potrauminiais reiškiniais.

Organizacija Žmogaus teisės psichikos sveikatos srityje-FGIP, kuriai taip pat vadovauja Robert van Voren, Karališkasis koledžas Londone ir Taraso Ševčenkos nacionalinis universitetas sausio mėnesį pasirašė memorandumą įsipareigodami Kijeve atidaryti Veteranų psichikos sveikatos kompetencijų centrą. Šiame centre bus teikiamos specializuotos veteranų psichikos sveikatos paslaugos ir mokymai. Tikimasi, kad Kaune organizuojama 14-oji Andrejaus Sacharovo konferencija ir seminarai prisidės prie šio centro paslaugų kūrimo.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *