2024 24 gegužės

Per pasaulio gatves

Galaunių namuose-muziejuje, Vydūno al. 2, Kaune, gegužės 2 d., ketvirtadienį, 18 val. kviečiame į KTU profesoriaus architekto ir architektūrologo Jono Minkevičiaus parodos „Per pasaulio gatves“ atidarymą.

16.30 val. kviečiame į naujausios prof. Jono Minkevičiaus knygos „Sursum corda“ pristatymą KTU SAF bibliotekos amfiteatre (Studentų g. 48, Kaunas). Renginio metu galėsite susitikti su profesoriumi – vėl grįžtančiu į universiteto erdves, išgirsti jo mintis ir ką tik išleistos knygos kūrimo istoriją. Renginį moderuos architektas ir architektūrologas Algimantas Grigas.

Ši paroda – tai kvietimas prisiminti prof. Jono Minkevičiaus kūrybinį indėlį tiek į Lietuvos, tiek į pasaulio architektūrą. Ekspozicijoje bus galima išvysti per 60 grafikos ir akvarelės darbų, kuriuose pavaizduoti architektūros ir kraštovaizdžio objektai iš Lietuvos ir iš profesoriaus kelionių po užsienio šalis – Graikijos, Ispanijos, Italijos, Egipto, Indijos, kitų šalių. Taip pat galėsite pamatyti vieno žymiausių tarpukario architektų Vytauto Landsbergio-Žemkalnio atsiliepimą apie Jono Minkevičiaus darbus. Parodoje bus atskleidžiama ir dalis profesoriaus gyvenimo istorijos, kuri išties įspūdinga.

Jonas Minkevičius (g. 1929 m.) mokėsi Kupiškio, Klaipėdos, Panevėžio gimnazijose. 1954 m. baigė Kauno politechnikos instituto Architektūros fakultetą. 1960–2002 m. buvo Lietuvos statybos ir architektūros mokslinio tyrimo instituto mokslo darbuotojas, architektūros teorijos ir perspektyvinių problemų sektoriaus vedėjas. 1994–2011 m. – KTU Statybos ir architektūros fakulteto profesorius. Kaip autorius ir bendraautoris parašė 33 knygas įvairiais architektūros ir dailės klausimais, sukūrė dvi noveles. Buvo vienas pagrindinių liaudies architektūros tyrėjų, nuo 1966 m. – Lietuvių liaudies buities muziejaus Rumšiškėse pradininkų. Pirmasis pasaulinėje architektūrologijoje sukūrė šiuolaikinio interjero ir monumentaliosios dekoratyvinės dailės sintezės pagrindus, taip pat atskleidė naujausias Vakarų architektūros kryptis, jų filosofinius pagrindus, kas turėjo įtakos Lietuvos architektūros eigai. Nuo 1943 m. – ateitininkas pogrindininkas, nukentėjęs už tautinių ir naujų mokslinių idėjų skleidimą bei sovietinės ideologijos ignoravimą. Dėl politinių priežasčių jam neleista ginti dviejų disertacijų.

Per veiklos metus prof. Jonas Minkevičius buvo įvertintas ne vienu svarbiu apdovanojimu. Jam suteiktas išskirtinis profesoriaus atestatas KTU Nr. 000001, skirta Lietuvos SSR valstybinė premija, Auksinis architektūros riterio ordinas, Kauno miesto savivaldybės 600 metų medalis, LR Vyriausybės Kultūros ir meno premija.

Parodos organizatoriai nuoširdžiai dėkoja profesoriui Jonui Minkevičiui už pasidalintą darbų archyvą ir laiką, skirtą ruošiant parodą.

Parodos pagrindinis organizatorius – KTU Statybos ir architektūros fakultetas

Partneris – Galaunių namai-muziejus

Parodos kuratorė – architektė, KTU Architektūros mokyklos koordinatorė Eglė Januškienė

Prie parodos įgyvendinimo taip pat prisidėjo:

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Memorialinių muziejų skyriaus vadovė Lina Pranaitytė

A-XY architektūros galerijos kūrėja architektė Vika Pranaitytė

KTU doc. Vidmantas Minkevičius

KTU prof. dr. Jūratė Kamičaitytė

KTU lekt. Laura Jankauskaitė Jurevičienė

KTU doc. dr. Indrė Gražulevičiūtė-Vileniškė

KTU lekt. Jurga Vitkuvienė

KTU doc. Vytautas Baltus

UAB „Studija archispektras“

UAB „J.Arch“

UAB Gedimino Jurevičiaus studija

Architektas, architektūrologas Algimantas Grigas

UAB „Archas“

Paroda veikia: 2024 05 02 – 06 01

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *