2025 11 sausio

Intensyvaus šokio savaitgalis: ir profesionalams, ir besižavintiems

Šokis plius Miestas pirmasis filmavimas

Sausio 23-26 d. Kaune organizuojamas intensyvaus šokio savaitgalis „Sausis“. Dirbtuvės  sieks suburti ne tik profesionalius šokėjus, bet ir visus norinčius išmokti judėti kūrybiškai bei susipažinti su skirtingomis šokio technikomis. Programoje – galimybė susitikti su talentingais Lietuvos ir užsienio choreografais bei atlikėjais, kapoeiros, akrobatikos, cirko elementų pripildytos pamokos bei galimybė bent akies krašteliu pamatyti, kuo gyvena dirbtuvių lektoriai ir dalyviai. 

„Kūrybiškas judesys – ne tik šokėjo privilegija, bet ir raktas į fizinę, emocinę, intelektualinę, vaizduotės sveikatą – visai nesvarbu, ką veikiame gyvenime, kuo užsiimame ar kaip leidžiame laisvalaikį“, – teigia platformos „Sausis“ sumanytojas, choreografas, šokėjas Marius Pinigis. 

Jo teigimu, sausis – puikus metas pasiruošti artėjančiam pasirodymų sezonui, galimybė skirti laiko tobulėjimui ir naujoms kūrybinėms idėjoms. Šokio dirbtuves ves choreografai ir šokėjai iš Lietuvos bei Latvijos – Grėtė Šmitaitė bei Aigars Larionovs. „Abu šokėjai pasižymi žaismingu ir kūrybišku priėjimu prie mokomosios medžiagos, todėl tikiu, kad ir jų technika Lietuvos auditorijai bus šviežias oro gūsis, leidžiantis pasisemti naudingos patirties“, – įsitikinęs M. Pinigis.

M. Pinigis spektaklyje „Metų laikai“ (Šeiko šokio teatras). Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

„Grėtė – jaunosios kartos menininkė, o jos sukaupta patirtis  – galimybė ne tik gilintis į šokio techniką, bet ir įtraukti daugiau kūrybinių elementų bei įrankių, kuriuos galima naudoti tiek scenoje, tiek ir gyvenime. Tuo tarpu Aigars atvyks iš Latvijos – ne tik stiprindamas glaudesnius ryšius tarp abiejų šalių  – Latvijos ir Lietuvos – šokio bendruomenių, bet ir pristatydamas mažiau pažįstamą, kovos menus ir šokį apjungiančią techniką“, – atlikėjus pristato M. Pinigis.

Dirbtuvėse  − pažintis su klounada ir kapoeira

Dirbtuvių dalyviai susipažins su Grėte Šmitaite − šokėja ir choreografe, kuriančia tarp Lietuvos, Vokietijos ir Šveicarijos. Prieš aštuonerius metus, baigusi studijas Berlyne, atlikėja intensyviai dirbo su šokio pasaulyje gerai žinomais, šokio ribas išplėtusiais choreografais Doris Uhlich bei Min Tanaka. Galbūt todėl ir jos pačios kuriamas bei atliekamas šokis išskirtinis – įprastą choreografiją papildantis pantomimos ir klounados elementais. 

„Humoras į mano kūrybą atėjo, kai kūriau pirmąjį savo spektaklį „Lengva“, 2014 m. Rimtai gilindamasi į kūrinio temą, siekdama komunikuoti idėją, priėjau tašką, kai nebežinojau, kaip kalbėti..  Paėmė juokas – juokas per ašaras. Taip būtent humoras padėjo išsakyti kūrinio mintį bei kūriniu dalintis su žiūrovu. Panašiai humoras atsirado ir kūrinyje „Kodėl verkiu?“, kuris kalbėjo apie kūno reikmę verkti, (2017-2018 m.). Humoras man labai įdomus kaip įgalinantis mus kalbėti temomis, kuriomis kitu atveju atsiverti  būtų sunku ar net neįmanoma. Dirbtuvės metu su dalyviais noriu pasidalinti užduotimis, kurios įgalina tiek atlikėją, tiek kūrėją būti žiūrovui atvira/-u, drįsti juoktis“, – pasakoja G. Šmitaitė. 

G. Šmitaitė. Philipp Weinrich nuotr.

Aigars Larionovs – patyręs choreografas, neretai vykstantis į stažuotes užsienyje, savo, kaip atlikėjo praktikoje, jungiantis šiuolaikinį šokį ir Brazilijos afrikiečių išvystytą kovos meną – kapoeirą. 

„Kapoeira pasitelkia akrobatinius judesius, taip išbandant kūno fizines galimybes ir praturtinant įkūnytą dialogą. Sakyčiau, kad iš kapoeiros išmokau pasirengimo priimti kylančius iššūkius. Kadangi tai improvizacinis menas, jis ugdo puikų erdvinį suvokimą ir gebėjimą rasti judėjimo laisvę net ir labiausiai apribotomis aplinkybėmis. Akrobatika reikalauja daug vidinės ramybės ir atsidavimo, kas, mano manymu, yra esminė dalis naviguojant šokio pasaulyje. Abi šios praktikos, kaip ir šokis apskritai, man yra kelionė turinti pradžią, tačiau neturinti pabaigos. Toks požiūris, mano nuomone, yra tinkamas bet kokiai prasmingai veiklai, nesvarbu, ar ji būtų asmeninė, ar visuomeninė“, – pasakoja A. Larionovs. 

A. Larionovs. Katri Photography nuotr.

Dirbtuvių metu A. Larionovs remsis kapoeira, šiuolaikinio šokio ir akrobatikos patirtimi bei nagrinės būdus kaip atletiškai ir lengvai judėti erdvėje, kaip kritimas gali nukreipti šokėją netikėtais keliais ir padėti lengviau atsikratyti nereikalingos įtampos iš pažiūros sudėtinguose judėjimo modeliuose.

Paskutinę intensyvaus savaitgalio dieną, sausio 26-ąją, visi besidomintys šokiu, galės dalyvauti ir atvirame bei nemokamame uždarymo renginyje. Jo metu bus galima akies krašteliu pamatyti ir išgirsti, kuo gyveno dirbtuvių lektoriai bei dalyviai. Programoje – trumpi pasirodymai, istorijos ir galimybė pabendrauti su šokėjais. 

Intensyvus šokio savaitgalis „Sausis“ vyks sausio 23-26 d. Daugiau informacijos www.kaunokulturoscentras.lt

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *