2024 23 gruodžio

VDU studentai: su universiteto suteikiama laisve ateina ir atsakomybė

By kaunoaleja.lt Gru23,2024 #VDU

Galimybė mokytis užsienio kalbų, derinti mėgstamas veiklas ir platus studijų mainų krypčių pasirinkimas – taip apie pirmąjį studijų semestrą Vytauto Didžiojo universitete (VDU) atsiliepia studentai Gabrielius Marcos Buslys ir Ūla Raškinytė.

Vientisąsias teisės studijas pasirinkusiam Gabrieliui ir ekonomikos bakalaurą studijuojančiai Ūlai siekti gerų mokslų rezultatų padeda ir universiteto skiriama skatinamoji stipendija. Ją universitetas suteikia pirmosios studijų pakopos studentams, turintiems aukštą konkursinį stojamąjį balą.

Studentai pasidalino savo mintimis apie studijas, pirmuosius mėnesius universitete bei patarimais abiturientams, kaip baigiamųjų egzaminų nepaversti didžiausiu siaubu.

Studijas derina su profesionalaus futbolininko karjera

„Manau, kad interesas teisingumui mano galvoje egzistavo visada. Žavėjo ir suvokimas, jog būdamas teisininku gali prisidėti prie teisingumo vykdymo. Be to, manau, kad turiu tam tikrų gebėjimų, reikalingų šiai profesijai, prie to prisideda ir mano charakterio savybės: esu tikslus, dinamiškas, mėgstu pasiginčyti. Plačios karjeros galimybės ateityje taip pat lėmė apsisprendimą studijuoti teisę. Turėti teisinių žinių, man atrodo, kaip labai didelis privalumas”, – sako teisės studijas pasirinkęs Gabrielius.

Pasak vaikino, universitete jį labiausiai žavi laisvė, su kuria kartu atsiranda ir daugiau atsakomybių. „Turi išmokti susidėlioti savo laiką ir prioritetus. Labiausiai mane nustebino, kaip šiltai ir draugiškai su studentais bendrauja dėstytojai. Tai parodo, kad vieni su kitais esame lygūs, galime laisvai diskutuoti, dėstytojai paskaitų metu pateikia nemažai pavyzdžių iš savo asmeninės patirties, kas paskaitas padaro dar įdomesnes. O užmegzti nauji ryšiai su kitais studentais ir bendraminčiais atvėrė galimybes atrasti naujų hobių bei interesų”, – pirmuosius studijų mėnesius universitete apibūdina Gabrielius.

Teisės studento teigimu, VDU veikiantis artes liberales studijų modelis, kai studentams suteikiama galimybė lankyti kitų studijų dalykų paskaitas, tik dar labiau pagilina supratimą ir prideda papildomų žinių, kaip veikia ne tik mūsų valstybė, bet ir pasaulis. „Dėstytojai suteikia nemažai laisvės mums patiems suprasti ir papildomai įsigilinti į dominančias sritis. Į tai žvelgiu kaip į savęs tobulinimo galimybę”, – sako jaunuolis, besidžiaugiantis ir plačiu užsienio kalbų pasirinkimo spektru.

Gabrielius pasakoja, jog jam dar būnant gimnazistu, teko galimybė atstovauti VDU futbolo komandą. Futbolas vaikino gyvenime nėra tik pomėgis – šiuo sporto jis užsiima profesionaliai. Vaikino teigimu, suderinti studijas ir profesionalaus futbolininko karjerą universitete dėl laisvesnio paskaitų grafiko daug lengviau nei mokantis mokykloje.

„Be abejo, kartais jautiesi pernelyg pavargęs fiziškai. Tačiau viską suderinti tikrai yra įmanoma. Svarbu nepamiršti skirti laiko sau, poilsiui ir taip pat efektyviai pasimokyti”, – tikina Gabrielius, ateityje svarstantis pasirinkti ir gretutines istorijos studijas.

Aistra kalboms užkrėtė tėvai

Tuo metu ekonomiką studijuojančios Ūlos teigimu, rinktis šią studijų sritį pastūmėjo ekonomikos mokslus baigęs merginos tėtis. „Ekonomika nėra labai į rėmus įstatanti ar karjerą apribojanti sritis, baigęs šias studijas gali veikti daug dalykų”, – atvirauja mergina.

Studentė universiteto pasirinkimą grindžia ir plačiu spektru mainų programų, leidžiančių išvykti į šalis, esančias už Europos ribų. Ūla teigia svajojanti tokiu būdu ne tik aplankyti įdomias vietas, pasisemti naujų žinių, bet ir pasipraktikuoti vieną iš užsienio kalbų, kurios šiuo metu mokosi.

Antrus metus korėjiečių kalbos kursus lankanti mergina tikina, jog aistra mokytis kalbų ja užkrėtė tėvai. „Tiek mano mama, tiek tėtis jų moka nemažai, tad ir pati mokytis kalbų pradėjau pakankamai anksti. Mano gimtoji kalba yra lietuvių, anglų kalbos mokiausi nuo antros klasės, tėvai norėjo, jog su seserimi mokėtume rusų kalbą, tad nuo 3-ios klasės pradėjo leisti šios kalbos mokytis privačiai, vėliau pradėjau mokytis vokiečių kalbos, ką dariau iki pat kol baigiau 12-ą klasę”, – pasakoja Ūla.

Dar mokykloje pradėjusi lankyti VDU veikiančio Karaliaus Sedžiongo instituto siūlomus korėjiečių kalbos kursus, studentė tikina, kad vos įstojusi į universitetą iš karto žinojo, jog savo kalbų sąrašą norėsianti pildyti ir toliau.

„Kadangi man labai patinka ispanų ir Lotynų Amerikos šalių muzika, o ateityje norėčiau pakeliauti ir po pačią Lotynų Ameriką, šį rudens semestrą pasirinkau lankyti ispanų kalbos paskaitas”, – sako mergina.

Ūla, kaip ir Gabrielius, taip pat žavisi universiteto suteikiama laisve pačiam pasirinkti, kokias paskaitas nori lankyti. „Mokykloje viskas labai struktūruota, labai stebimas lankomumas, o universitete yra duodama laisvė. Čia žmogus jau yra laikomas susaugusiu, dėstytojai bendrauja kaip lygūs su lygiu, gali pats susidaryti tvarkaraštį. Be abejo, mokytis reikia, tačiau pats esi atsakingas už tai, kaip visas pasirinktas veiklas spėsi suderinti”, – pastebi Ūla, kuri šalia savo pagrindinės studijų programos gilinasi ir į psichologijos mokslą – tą padaryti jai leidžia VDU suteikiama galimybė studijuoti gretutinėje studijų programoje.

Egzaminų rezultatai nelemia gyvenimo kelio

Mergina džiaugiasi, jog derinti skirtingas studijų programas ją papildomai motyvuoja ir universiteto suteikiama skatinamoji stipendija. Ūla sako apie galimybę gauti stipendiją žinojusi dar prieš stodama į universitetą, tačiau, kaip įvardija studentė, pagrindinis jos tikslas buvo, visų pirma, gerai išlaikyti baigiamuosius egzaminus. „Žinoma, skatinamoji stipendija tik suteikia papildomos motyvacijos savo užsibrėžtų tikslų siekti toliau. Sužinojusi, jog gausiu šią stipendiją, labai apsidžiaugiau. Kadangi nedirbu ir vis dar gyvenu su tėvais, kol kas šia pajamas naudoju savo reikmėms. Tačiau vis dažniau pagalvoju apie galimybę išvykti studijų mainams, tad tikiu, kad gaunama stipendija pasitarnaus netolimoje ateityje”, – įsitikinusi ekonomikos studentė.

Tuo metu VDU teisės fakultete studijuojantis Gabrielius gaunamą skatinamąją stipendiją prilygina apdovanojimui už įdėtas pastangas dar mokantis mokykloje. „Manau, tiek man, tiek ir kitiems studentams stipendija, visų pirma, prisideda materialiai. Tai taip pat atitolina mintis nuo to, kaip save išlaikyti ir pirmąjį studijų semestrą negalvoti apie finansinius dalykus, o susikoncentruoti į studijas”, – teigia jis.

Istorijos egzaminą puikiu rezultatu išlaikęs vaikinas sako į egzaminus visada žvelgęs racionaliai, o svarbiausiu dalyku laiko pasitikėjimą savimi ir savo darbą išmanančiais mokytojais. „Mano pagrindinis patarimas abiturientams būtų nepriimti spontaniškų sprendimų, kokias studijas rinktis. Svarbu atsižvelgti į save, savo interesus, hobius, kas įdomu tau pačiam, be abejo, atkreipti dėmesį į ateities perspektyvas, pasikalbėti su aplinkiniais. Reikia suprasti, kad studijų pasirinkimas nelems viso gyvenimo kelio, juk gyvenimas yra dinamiškas, galima keisti savo sprendimus, tad nereikėtų dėl to pernelyg nerimauti”, – įsitikinęs Gabrielius.

Šiam požiūriui pritaria ir ekonomiką studijuojanti Ūla. Nors pati egzaminų laikotarpiu patyrė nemažai streso, tačiau ji ragina abiturientus nepasiduoti nerimui, nes tai – tik maža dalis visų mokykloje praleistų 12-os metų.

„Manau, kad gyvenimas tęsiasi nepriklausomai nuo to, kaip gerai išlaikei egzaminus. Tuos, kurie nežino, kokią studijų sritį ar kryptį pasirinkti, galiu nuraminti, jog pati jaučiausi panašiai. Vis dar nežinau, kuo būsiu baigusi šias studijas. Tačiau, manau, jog nėra kur skubėti. Džiaugiuosi, kad VDU suteikia galimybę išbandyti save keliose skirtingose srityse. Čia esi laisvas rinktis tyrinėti ir išmėginti įvairius dalykus, žiūrėti, kas „limpa” tau pačiam, o kas – ne”, – sako Ūla.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *