Kokybiškas miegas visais laikais buvo savaime suprantama vertybė, tačiau gyvenimo tempui didėjant, o mokslui vis geriau suprantant ilgaamžiškumo bei sveikatos receptus, jis tampa sunkiai pasiekiama būtinybe. Pilnavertis miegas reiškia geresnę savijautą, emocinę sveikatą, ilgiau išsaugotą jaunystę, grožį, nepalyginamai didesnį produktyvumą bei kūrybiškumą. Akivaizdu, kad tai – svarbi tema ne tik asmeniniame mūsų gyvenime, bet ir planuojant miestus ar statant namus.
NT plėtros bendrovės „KAITA Development“ (buv. „Baltic Asset Management“) pardavimų vadovė Edita Gudauskienė atskleidžia, kad egzistuoja net keli kriterijai, į kuriuos namus rinkdamiesi atsižvelgę naujakuriai galėtų užsitikrinti aukštesnę gyvenimo kokybę.
„Moksliniai tyrimai rodo, kad smegenys net ir miego metu išlieka budrios – jos nuolat „klausosi“, ar nėra pavojaus, tad staigūs arba neįprasti garsai lengvai sutrikdo gilias miego fazes. Būtent todėl dažnai prasčiau miegame naujoje vietoje: mūsų smegenys nėra pripratusios prie joje sklindančių garsų.
Ekspertai pataria miegoti visiškoje tyloje, tačiau realybėje ją šiais laikais užtikrinti nėra lengva. Tačiau yra keli sprendimai, kurie leis miegoti ramiau“, – sako E. Gudauskienė.
Įvertinkite, kaip pastatytas namas, kuriame planuojate gyventi
Pastato konstrukcija – vienas iš svarbiausių faktorių, darančių įtaką garso izoliacijai, teigia NT ekspertė. Daugiabučiai, statomi iš storesnių ir tankesnių medžiagų, tokių kaip betonas ar plytos, paprastai pasižymi žymiai geresne garso izoliacija nei lengvų konstrukcijų statybos. E. Gudauskienė pabrėžia, kad itin svarbu įvertinti ne tik išorines sienas, bet ir kaimyninius butus skiriančias sienas, konstrukcijas tarp aukštų: nuo jų storio ir tvirtumo priklausys jūsų miego kokybė.
„Rinkdamiesi būstą pasiteiraukite, ar jis atitinka tarptautinius garso perdavimo standartus. Pavyzdžiui, sienų ir grindų garso perdavimo klasė (STC) turi būti bent 50, kad būtų užtikrinta efektyvi garso izoliacija nuo kaimynų triukšmo. Pavyzdžiui, mes Žirmūnuose kartu su Vilniaus universiteto mokslininkais plėtojame projektą „MOODS“, kuris yra paremtas neuroarchitektūra: subalansuotas ilgam, sveikam gyvenimui, kokybiškam miegui ir vaikų raidai. Tokius aspektus, kaip STC, atidžiai stebime ir matuojame. Akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau tai turės pradėti daryti visi plėtotojai, nes pirkėjai tiesiog ims to reikalauti“, – sako „KAITA Development“ pardavimų vadovė.
Atsižvelkite į langų kokybę ir vietą
Langai, E. Gudauskienės teigimu, dažniausiai yra silpniausia garso izoliacijos vieta. Ypač gyvenant netoli judrių gatvių, triukšmas per langus gali lengvai pasiekti miegamąjį ir trikdyti poilsį. Efektyviausias sprendimas – dvigubo arba trigubo stiklo langai, nes jų daugiasluoksnė struktūra ir oro tarpai tarp stiklų sukuria tvirtą barjerą garsui. Papildoma priemonė – garso izoliaciją užtikrinančios užuolaidos, kurios sugeria triukšmą ir kartu tarnauja kaip šilumos izoliacija.
„Rinkdamiesi naują būstą ar planuodami atnaujinti langus, rinkitės dvigubo ar trigubo stiklo langus, jei ne visame bute, tai bent jau miegamajame. Žinoma, langai taip pat turi būti sandarūs, o idealiu atveju – miegamajame nukreipti į vidinį kiemą ar kitą ramią vietą“, – sako E. Gudauskienė.
Garsą sugeriančios interjero detalės: nevenkite minkštų paviršių
Garsas lengvai sklinda ir atsimuša nuo kietų paviršių, bet jį sugeria minkštos medžiagos, sako NT ekspertė.
„Kilimai, kilimėliai, minkšti baldai ir storos užuolaidos gali tapti jūsų sąjungininkais, padedančiais sukurti tylią ir jaukią miego aplinką. Netgi tekstilės dekoracijos ant sienų, tokios kaip gobelenai ar tekstilės paveikslai, gali padėti slopinti aidą ir sumažinti garsą, sklindantį iš gatvės ar gretimų kambarių.
Norėdami užtikrinti dar didesnę garso izoliaciją, rinkitės storus kilimus arba kilimėlius, ypač po lova. Apmuštos lovos rėmas ar minkštas galvūgalis yra ne tik estetiškos, bet ir itin veiksmingos detalės garso slopinimui miegamajame“, – pastebi E. Gudauskienė.
Baltas, rausvas ir rudas triukšmas
Pasak ekspertės, jei visiška tyla nėra įmanoma net ir pasitelkus visas anksčiau išvardintas priemones, pastovūs, ramūs garsai – vadinami baltuoju, rausvuoju arba ruduoju triukšmu – gali padėti maskuoti labiau trikdantį triukšmą.
„Šie monotoniški garsai, tokie kaip ventiliatoriaus burzgesys, vandenyno bangų mūša ar švelni muzika, nuramina ir padeda atsipalaiduoti, nes yra nuspėjami ir kartojasi. Tokie garsai užgožia netikėtus, staigius garsus ir sumažina tikimybę, kad jie jus pažadins.
Raminančius garsus nesunkiai rasite daugybėje telefonams skirtų programėlių, yra ir specialūs tam skirti sprendimai. Gyvenant šalia judrios gatvės ar miesto centre, tai gali tapti vienintele alternatyva ausų kištukams“, – sako „KAITA Development“ atstovė.
Padeda ir sandarios durys
Galiausiai, pasak ekspertės, durys taip pat yra svarbi garso praleidimo vieta, ypač jei jos nesandarios ar tuščiavidurės.
„Tai – dar vienas svarbus aspektas, į kurį atsižvelgiame kurdami „MOODS“. Jei jūsų namuose durys yra tuščiavidurės, pakeisdami jas į masyvesnes medines galite ženkliai sumažinti triukšmo pralaidumą. Esant labai prastai situacijai, papildomai rekomenduočiau naudoti durų sandarinimo juostas ar tarpines, kurios padeda užsandarinti durų kraštus ir sumažinti tarpus, per kuriuos gali patekti garsas“, – teigia E. Gudauskienė.
Ekspertės teigimu, galimybė gerai išsimiegoti jau šiandien yra svarbus kriterijus bendraujant su naujų namų ieškančiais klientais, tačiau nesunku nuspėti, kad ši tema ilgainiui taps vis aktualesnė, todėl ir gerą garso izoliaciją užtikrinanti architektūra ateityje turėtų imti dominuoti rinkoje.