Kaip psichologiškai pasirengti varžyboms ir kokios gudrybės padeda suvaldyti startinį jaudulį? Kokią reikšmę sveikatai ir sportiniams rezultatams turi taisyklingas kvėpavimas ir kokios jo technikos? Kaip nepakliūti į dopingo pinkles ir apsisaugoti nuo karjerą griaunančių pasekmių? Kas yra sportininko prekės ženklas ir kaip jį vystyti? Kokia yra socialinių tinklų reikšmė ir kaip dirbti su jais? Atsakymus į visus šiuos klausimus pirmą Elitinės paralimpiečių akademijos mokymų savaitgalį sužinojo dešimt profesionalių paraatletų – Lietuvos paralimpinės rinktinės narių ir kandidatų.
Savaitgalį Vilniuje į pirmuosius intensyvius mokymus susirinkę paralimpinio judėjimo sportininkai teorinių ir praktinių žinių sėmėsi iš sporto psichologo Andriaus Liachovičiaus, sporto medicinos gydytojo Daliaus Barkausko, antidopingo ir komunikacijos specialistų. Sportininkai patirtį periminėjo dvi dienas.
„Pirmąjį mokymų savaitgalį vertinu puikiai. Džiaugiuosi, jog paskaitos vyko jaukioje nedidelėje grupėje, jog lektoriai noriai atsakinėjo į mums rūpimus klausimus, jog išliko balansas tarp teorinės informacijos ir praktinių žinių. Visos dviejų dienų paskaitos buvo labai vertingos, bet labiausiai džiaugiausi psichologijos ir kvėpavimo teorija bei praktika. Naudosiuosi psichologo A. Liachovičiaus ir daktaro D. Barkausko suteiktomis žiniomis apie kvėpavimą, bei kitus būdus, siekiant tvarkytis su jauduliu ir stresu prieš startą bei atsipalaidavimu po fizinio krūvio“, – sakė golbolininkas, paralimpinis čempionas Mantas Brazauskis.
„Pirmasis mokymų savaitgalis man tikrai labai patiko – sužinojau daug įdomios ir anksčiau negirdėtos informacijos apie kvėpavimą, o antidopingo paskaita padėjo geriau suprasti visą sistemą, kaip elgtis tam tikrose situacijose ir ko tikėtis. Man labiausiai patiko diskusijos apie socialinius tinklus. Tikiuosi, kad atsižvelgsiu į naujas žinias ir jas pritaikysiu. Įdomūs buvo ir sporto psichologijos mokymai, pasinaudosiu ir šiais patarimais“, – patirtis Elitinėje paralimpiečių akademijoje apibendrino plaukikė Karolina Voiciukaitė.
„Projektą vykdome jau antrus metus, o iš praėjusių metų programos palikome paskaitas, kurios sulaukė tik geriausių mūsų sportininkų įvertinimų. Elitinės paralimpiečių akademijos programa susideda iš dviejų dalių – tiesiogiai su sportu susijusių dalykų, tokių kaip sporto psichologija, sporto medicina, o taip pat kiekvienam profesionaliam atletui būtinų žinoti dalykų apie komunikaciją, darbą su socialiniais tinklais, viešą kalbėjimą ir panašiai“, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto generalinė sekretorė Asta Narmontė.
Šiais ir kitais metais dešimties paraatletų laukia dar bent keli intensyvūs mokymų savaitgaliai. Elitinę paralimpiečių akademiją baigsiantys sportininkai gaus Lietuvos paralimpinio komiteto rėmėjų „Panorama“ remiamo ir Tarptautinio paralimpinio komiteto palaikomo projekto baigimo sertifikatus.
„Dėkojame rėmėjams už palaikymą, kurio dėka šis projektas gyvuoja. Jo tęstinumas rodo kokybę, tokių mokymų reikalingumą. Iš pernai akademiją baigusių sportininkų nuolat girdime, kad jie išmoktus dalykus taiko savo sportinėje kasdienybėje, naudojasi šiais įrankiais, siekadami dar aukštesnių tikslų. Neabejoju, kad ir antros akademijos laidos sportininkai išeis stipriai patobulėję“, – sakė A. Narmontė.
Antrus metus vykstančiame projekte dalyvauja lengvaatlečiai Eivydė Vainauskaitė, Ramūnas Verbavičius, Bela Morkus, Deividas Podobajevas, Petras Krapikas, Povilas Krapikas, plaukikė Karolina Voiciukaitė, tenisininkės Kotryna Žižmaraitė ir Agnieška Toločko, golbolininkas Mantas Brazauskis.