„Kai žiūrėdavau į Lietuvą žemėlapyje, žinojau, kad mano giminė yra kilusi iš Lietuvos. Jaučiau visa širdimi, kad ji yra iš Lietuvos“, – sako didikų Gelgaudų dinastijos atstovė Catherin Gielgud istorinės publicistikos TV laidai „Brydės-Lietuvos dvarai“. Ponia Catherine Barbara Terry Lewis Gielgud – paskutiniojo Panemunės pilies savininko Jono Gelgaudo penktos kartos provaikaitė, praeitų metų rudenį pirmą kartą lankėsi Lietuvoje, protėvių valdytoje pilyje. Kilmingą viešnią kalbino kultūros laidos „Brydės-Lietuvos dvarai“ autorė, žurnalistė Danguolė Bunikienė, kurianti laidą per LNK grupės televiziją jau 20 metų. Žiūrovų lauks įdomi pažintis su aristokrate ponia Catherin jau šio šeštadienio laidoje „Brydės-Lietuvos dvarai“ per INFO TV.
Lietuvių kilmės bajorai Gelgaudai, rezidavę LDK ir turėję Užnemunėje kelias dvarų valdas, buvo vieni iš didikų, carinėje rusijos imperijoje aršiai kovojusių už Abiejų tautų respublikos atkūrimą. Pralaimėjus 1831 metų sukilimui, kurio metu žuvo sukilimo Lietuvoje vadas Antanas Gelgaudas, bajorų šeimai teko skubiai išvykti iš Lietuvos.
„Beveik 200 metų apie šią giminę gerai žinomą pasaulyje, nieko nežinojome, mes Lietuvoje, – atskleis laidos žiūrovams subtilias pažinties su ponia Catherin aplinkybes Panemunės pilies direktorius Dr. Marius Daraškevičius. Nėra paprasta užmegzti pasitikėjimą keliantį santykį su aristokratų gimine“, – sako Marius, kuriam teko tuo tikslu ne kartą vykti į svečią šalį.
Nors Gelgaudų dinastijos genealogijos šaknys prasideda Lietuvoje, tačiau jos išsikeroja į Europą, Australiją ir net Pietų Afriką. Ponia Catherin – trečiosios Gelgaudų menininkų teatralų kartos atstovė, kuriai likimas lėmė gyventi Jungtinėje Karalystėje. Ponia Gielgud atsivežė į Lietuvą kelias šeimos relikvijas, giminės portretų miniatiūras, kurios jai buvo patikėtos saugoti dar vaikystėje. Viešnia pasakos, kaip jos tėvo Adamo seneliui teko sprukti iš Lietuvos.
Kai Panemunės pilis buvo sekvestruota, visą bajorų Gelgaudų šeimos turtą nusavino caro valdžia. Vis dėlto labai svarbius dokumentus didikų šeimai pavyko išsivežti iš pilies. „Turime tokių nuostabių dalykų, apie kuriuos nežinojome 200 metų. Taigi, mokslo prasme šie atradimai – didžiulė sensacija ir naujiena“, – intriguos žiūrovą pilies direktorius Marius Daraškevičius.
Prieš ketverius metus atvėrus lankytojams pilies pietinį korpusą rasta ir atidengta daug autentiškos Gelgaudų laikų tapybos. Išlikę interjerai puošti istorinio Italijos miesto vaizdais byloja apie didikų keliones po Italiją. Ponia Catherin, vaikščiodama po pilį, pasidžiaugė savo protėvių puikiai išlavintu dizaino suvokimu, moderniomis idėjomis, atitinkančiomis XVIII a. pabaigos interjerų madą Lietuvos dvaruose.
„Labai norėčiau pamatyti pilį kai obelys žydi, pavasarį, jūs turite nuostabius, fantastiškus medžius“, – pokalbio pabaigoje laidos kūrėjams ištarė kilmingoji viešnia, apgailestaudama, kad negali bendrauti lietuvių kalba, kurią puikiai mokėjo ir kalbėjo jos protėviai.
„Tikiuosi, kad šis pirmas vizitas Catherin atvers kelią į Lietuvą visai Gelgaudų giminei“, – sako pilies direktorius Marius, pastebėjęs šios giminės sujudimą virtualioje erdvėje aristokratei sugrįžus į savo šalį. Beje, Catherin planuoja pramokti ir lietuviškai.
Apie patirtas emocijas pirmą kartą palietus protėvių žemę, moters vaidmenį XVIII amžiuje ir itin jaudinančias akimirkas pilyje bendraujant su didiko Gelgaudo provaikaite – sužinosite laidoje „Brydės-Lietuvos dvarai“, jau šį šeštadienį 21.30. per INFO TV Televiziją.
Danguolė Bunikienė