Gegužės 16–18 d. Klaipėdos Pilies uoste vyks vienas įdomiausių vandens pasaulio renginių – „Klaipėda Boat Show“, kuriame ypatingą vietą užims Vilnius Tech Lietuvos jūreivystės akademija (LJA). Besiruošianti naujam studentų priėmimui ir pradedanti Jūrinės energetikos kompetencijų centro statybas, akademija į parodą atkeliauja su ryškiomis naujienomis, keičiančiomis jūrinio švietimo kryptį Lietuvoje.
Populiarėjantys kursai – ne tik jūreiviams, bet ir pramogautojams
Sparčiai augantis pramoginių laivų skaičius Lietuvoje kuria naują tendenciją – vis daugiau žmonių renkasi kapitonų, motorlaivių ar vandens transporto kursus. Vilnius Tech LJA šie kursai tampa vis paklausesni ne tik tarp būsimų profesionalų, bet ir tarp vandens mėgėjų, norinčių įgyti navigacijos ar techninės priežiūros įgūdžių. Populiarios ir intensyvios programos, skirtos mėgėjams – jos leidžia per trumpą laiką įgyti svarbiausias žinias ir licencijas.
„Sparčiai augantis pramoginių laivų skaičius Lietuvoje – jau nebe vien statistika, o ryški tendencija. Šiandien šalyje registruota beveik 20 tūkstančių pramoginių laivų, o kartu su tuo auga ir atsakomybė – žmonės ieško žinių. Tokie skaičiai rodo, kad atsiranda nauja jūrinės kultūros karta – ne tik profesionalai, bet ir mėgėjai, kurie nori valdyti laivus saugiai, atsakingai ir kvalifikuotai. Vilnius Tech LJA siūlomos programos tam tampa puikia pradžia“, – sako LJA mokslo ir infrastruktūros prodekanas dr. Justas Žaglinskis.
Anot jo, mokslo įstaigos dalyvavimas „Klaipėda Boat Show“ yra aktualus, nes pastarasis renginys yra jau penktą kartą rengiama didžiausia pramoginės laivybos paroda Lietuvoje. Joje – daugiau nei 20 įvairių laivų, testavimai, susitikimai su buriuotojais, keliautojais ir įkvepiančiomis asmenybėmis.
Parodos metu akademija ne tik pristatys naujienas, bet ir kvies užsukti į savo stendą, pabendrauti su dėstytojais bei studentais, sužinoti apie priėmimo galimybes, simuliatorių demonstracijas ir realius studentų projektus. Viena iš naujienų – dronų taikymas jūrinėje saugoje ir infrastruktūroje, kurių praktinį demonstravimą taip pat planuojama parodyti parodos metu.
Programa ateities vėjo energetikos specialistams
Auganti jūrinio vėjo energetikos paklausa Baltijos jūroje paskatino akademiją bendradarbiauti su „Ignitis grupe“ ir sukurti naują studijų programą, skirtą jūrinių vėjo jėgainių inžinieriams rengti. Tai – pirmoji tokia specializacija Lietuvoje, ruošianti kvalifikuotus specialistus darbui tiek Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje atsirasiančiame, tiek ir tarptautiniuose jūrinių vėjo jėgainių parkuose. Kaip pabrėžiama, tai bus aukštos kvalifikacijos inžinieriai, turintys žinias apie jūrinę logistiką, atsinaujinančios energetikos technologijas, antvandeninę ir povandeninę robotiką ir kt.
Jūrinės energetikos specialistų paklausa smarkiai išaugs, kai Lietuvos teritoriniuose vandenyse bus įgyvendintas naujas jūrinio vėjo jėgainių parko projektas. Šiuo metu „Ignitis rene-wables“ Baltijos jūroje stato 700 megavatų (MW) jūrinio vėjo elektrinių parką, kuris galėtų pagaminti apie 3 teravatvalandes (TWh) žaliosios elektros energijos per metus, o tai užtikrintų ketvirtadalį dabartinio Lietuvos elektros energijos poreikio.
Iki 2030 m. šalies energetikos sektoriui reikės apie 2500 darbuotojų, iš jų 1500 – jūrinės energetikos srityje.
Studentų priėmimas į Jūrinių vėjo jėgainių inžinerijos programą prasidės birželio 1 d., kai startuos bendrasis priėmimas į aukštąsias mokyklas. Koleginės studijos pirmais metais vyks lietuvių, vėliau – anglų kalba. Didžiausią vertę stojimo balui turės matematikos egzamino įvertinimas.
Kompetencijų centras – nauja uosto inžinerijos bazė
Akademijoje veiks Jūrinės energetikos kompetencijų centras, kuris taps praktiniu ir technologiniu inkubatoriumi būsimiems jūrinės energetikos specialistams. Centre bus naudojamos pažangiausios simuliacijos, dronai, skaitmeninės mokymosi platformos – visa tai leis studentams mokytis realiomis sąlygomis ir pasiruošti darbui su šiuolaikinėmis technologijomis Baltijos jūroje.
„Pagrindinis naujo kompetencijų centro tikslas – užtikrinti ir gerinti LJA jūrininkų ir jūrinio energetikos sektoriaus specialistų rengimo proceso kokybę bei patenkinti naujų specialistų poreikį rinkoje“, – teigia VILNIUS TECH LJA studijų, alumnų ir partnerystės prodekanė Rima Mickienė.
Mokslo įstaigoje taip pat pradedama vystyti šalyje visiškai nauja povandeninės robotikos sritis, atversianti plačias galimybes jūrinės pramonės, energetikos ir mokslinių tyrimų plėtrai. Kompetencijų ugdymo branduolį sudarys povandeninių dronų mokslinių tyrimų, bandymų, prototipavimo ir eksploatavimo kryptys.
Pasak LJA mokslo ir infrastruktūros prodekano dr. J. Žaglinskio, povandeninės nepilotuojamos transporto priemonės – labai svarbūs jūrinės pramonės elementai, pirmiausiai leidžiantys optimizuoti povandeninius darbus ir užtikrinti jų saugumą. Tai aktualu, nes Lietuvoje povandeninių dronų naudojimas ir šių technologijų išmanymas vis dar ribotas.
Nuo istorinių laivų iki pokalbių
„Boat show“, kuriame ir dalyvaus Vilnius Tech LJA, yra populiarūs visame pasaulyje – tai svarbiausi ir didžiausi pramoginės laivybos industrijos renginiai. Lietuvoje pramoginių laivų parodą jau penktus metus iš eilės organizuoja pramoginės laivybos industrijos asociacija „LitBOAT“. Pirmą kartą renginys vyks Klaipėdos pilies uoste prie kruizinių laivų termalo. Jis suburs garsius Lietuvos ir užsienio laivų gamintojus, atstovus bei technologijų kūrėjus. Renginyje bus pristatomos naujienos iš laivų pasaulio, debiutuos įspūdingi modeliai. Pasak organizatorių, dalyvių gausa renginys kol kas gal ir neprilygsta Majamio, Barselonos ar Diuseldorfo parodoms, tačiau Klaipėdoje pristatomų laivų įvairovė bus daugumos skoniui ir galimybėms.
„Priklausome prestižinei tarptautinei organizacijai International Federation of Boat Show Organisers (IFBSO) ir tai mus įpareigoja laikytis aukščiausių standartų organizuojant „Boat Show“ renginius ir populiarinant pramoginę laivybą Lietuvoje“, – sako Lietuvos pramoginės laivybos industrijos asociacijos prezidentas Karolis Valenta.
Šių metų ekspozicijose – daugiau nei 20 laivų: vandenyje ir krante lankytojai išvys tiek žinomus vardus, tiek premjeras. Tarp dalyvių – „Nemus Marine“, „Marex Boats“, „Ship Shop“, „Capital Marine“, „Nordic Season“, „Hobio centras“, „Itoli Yachts“, „Silver Yacht“, „BMG“, „VMArine“, taip pat dalyviai iš Latvijos: „IvarsG“, „Laivucentrs“, „Alter“. Dalis įmonių eksponuos ir vandens motociklus, aksesuarus, techniką bei inovatyvius sprendimus.
Istorijos mėgėjų dėmesį patrauks „Ambersail“, „Lietuva“ ir „Brabanderis“ – istoriniai laivai, kuriuose bus galima apsilankyti vadinamuoju „open ship“ ir open deck“ principu, o laivas „Brabanderis“ taps oficialios atidarymo ceremonijos vieta.
Parodos metu vyks testavimai, pasiplaukiojimai, pokalbiai su keliautojais, buriuotojais bei laivuotojais, kruizinio buriavimo edukacinės dirbtuvės jaunimui, ekspozicijų pristatymai bei interviu su dalyviais.
Gegužės 17 d. apie meilę buriavimui ir ilgametę veiklą pasakos buvęs Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidentas, aistringas jūros žmogus Robertas Dargis. Savo patirtimi dalysis ir aktyvi buriuotoja, dalyvaujanti regatose ir buriavimo renginiuose – Simona Minelgė. Vienas iš pašnekovų, Romas Čereška, papasakos dramatišką istoriją apie kelionę aplink Horno ragą, kai jūra vos nepasiėmė jo gyvybės. Taip pat sulauksime pasakojimo iš laivuotojos Justinos Bublienės, organizuojančios kapitonų kursus Kroatijoje, kuri gyvenimą tarp laivų vadina natūralia savo būties dalimi. Pokalbiai vyks ir su parodos dalyviais bei užsienio svečiais – jų istorijos papildys šią turiningą ir įkvepiančią dieną.
Gegužės 18 d. vidurdienį „Boat show“ programoje yra numatytas susitikimas su ekstremalių iššūkių entuziastu, keliautoju Aurimu Mockumi, valtimi „Kuršis“ įveikusiu Ramųjį vandenyną. Visi į renginį perkantieji bilietus prisidės prie valties išsaugojimo ir eksponavimo.
„Renginys yra skirtas ne tik verslui, bet ir visiems, kuriuos žavi vanduo, burės bei nuotykiai“, – sako renginio organizatoriai.