Du prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai – toks įvertinimas lietuvių dizaineriui Kęstučiui Lekeckui tapo ne tik asmeniniu pasiekimu, bet ir žinute jauniems kūrėjams. Pasak dizainerio, svarbiausia parodyti studentams ir žmonėms, kuriuos jis moko, kad net nedidelės šalies atstovas gali būti pastebėtas pasaulyje, jei kūryboje yra idėja, nuoseklus darbas ir kokybė. Tarptautiniame konkurse „International Design Awards“ (IDA) jo vyriškų kostiumų kolekcija „The Error of Perfection“ pelnė aukso apdovanojimą ir buvo pripažinta geriausiu metų dizainu tarp darbų iš daugiau nei septyniasdešimties šalių.
Absoliutus nugalėtojas
Kasmet vykstančiuose IDA apdovanojimuose už vyrų mados sprendimus lietuvis yra sulaukęs ir anksčiau. Tačiau pagrindinį prizą, skiriamą įvertinus visų kategorijų darbus – nuo aksesuarų, juvelyrikos ir avalynės iki moterų mados, avangardo bei tekstilės – K. Lekeckas pelnė pirmą kartą ir tapo pirmuoju lietuviu, sulaukusiu tokio pripažinimo.
Sakydamas „Aš tai darau ne dėl savęs“, Kęstutis Lekeckas turi omeny jaunus kūrėjus ir studentus, kuriems stengiasi parodyti, kaip svarbu laiku pastebėti naujas mados kryptis. Pasak dizainerio, šiandien vien kalbėti apie tvarumą jau nebeužtenka – tai tapo norma, o ne išskirtinumas. Tai rodo ir tarptautiniai konkursai, kuriuose vertinama ne tik atsakinga gamyba, bet ir kūrybos idėja.
„Svarbu suprasti, kas šiandien vyksta pasaulyje ir kokie klausimai tampa aktualūs kūryboje. Tvarumas jau yra natūrali šiuolaikinės mados dalis, todėl vis daugiau dėmesio skiriama pačiai idėjai. Viena iš temų, kuri šiandien kelia daug diskusijų, yra kūrėjo ir dirbtinio intelekto santykis“, – sako K. Lekeckas.
Būtent šią temą jis nagrinėjo kolekcijoje „The Error of Perfection“. Dizainerio nuomone, technologijos gali padėti kūryboje, tačiau jos negali pakeisti paties kūrėjo.
„Yra dalykų, kurių technologijos nepakeis – intuicija, klaida, atsitiktinumas ir žmogaus rankų darbas“, – sako jis, kolekcijoje akcentuodamas kūrybą kaip gyvą ir neprognozuojamą procesą.
Anot K. Lekecko, vienetiniai drabužiai kuriami iš audinių likučių, improvizuojant ir leidžiant formuotis netikėtiems sprendimams. Pasak autoriaus, toks kūrybos būdas negali būti apskaičiuotas jokiais algoritmais – būtent todėl jame būtinas žmogaus sprendimas ir gebėjimas iš skirtingų fragmentų sukurti naują, vertingą objektą.
IDA konkurse pristatytą projektą, kurį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, K. Lekeckui įgyvendinti padėjo fotografė Miglė Golubickaitė, asistentė Alina Kusaitė, šukuosenų kūrėja Kristina Gorodeckienė ir MBOYS Agency modelis Saulius Radžiūnas.
Ceremonija liūtyje
IDA konkurso renginius, vykusius Bankoke, vainikavo iškilminga apdovanojimų ceremonija „IconSiam“ komplekse.
Pasak K. Lekecko, pats apdovanojimų vakaras įsiminė ne tik dėl įteiktų įvertinimų, bet ir dėl netikėtos situacijos. Lauko erdvėje, ant upės kranto, surengta vakarienė prasidėjus liūčiai buvo skubiai perkelta į vidų, o ceremonija vėlavo beveik valandą.
„Tai parodė organizatorių profesionalumą – per trumpą laiką viskas buvo paruošta iš naujo, o renginys vyko toliau“, – sako K. Lekeckas.
IDA konkurso, dažnai lyginamo su garsiąja „Oskarų“ įteikimo ceremonija, reikšmę sustiprina ir tarptautinė komisija, sudaryta iš architektūros, mados, produkto dizaino, grafikos ir komunikacijos profesionalų iš Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos. Tarp vertintojų – „Vancouver Fashion Week“ prodiuseris Jamalas Abdourahmanas, globalią nepriklausomų dizainerių platformą atstovaujanti „Not Just A Label“ komanda, dizaino strategai, architektai, akademikai ir kūrybinių industrijų lyderiai.































