2025 4 liepos

Šiauliai be etikečių: kaip miestas išsivaduoja iš senų mitų

By kaunoaleja.lt Lie4,2025

Po filmo „Pietinia kronikas“ premjeros visa Lietuva trumpam atsigręžė į Šiaulius. Bet ar tai vienkartinis kultūrinis blyksnis, ar tikras miesto pokyčių atspindys? Apie tai kalba tie, kurie čia lieka – dirba, kuria, buria kitus ir vadina šį miestą savo namais.

Dar visai neseniai Šiauliai dažnai buvo minimi tarp miestų, iš kurių „visi bėga“. Dabar – vis daugiau ženklų, kad čia likti tampa sąmoningu pasirinkimu.

Sausį visoje Lietuvoje su trenksmu pasirodęs filmas „Pietinia kronikas“ trumpam pavertė Šiaulius ne tik kino, bet ir visuomenės dėmesio centru. Diskusijos, pilnos salės, o vėliau – ir keli nacionaliniai kino apdovanojimai. Bet kas iš tiesų verda šiame mieste, kai šviesos užgęsta?

Atvyko dėl studijų galimybės

Dainų kūrėja, atlikėja, muzikos pedagogė Agnė Michalenkovaitė Šiaulius pasirinko kaip studijų miestą. Jauna mergina siekė tapti pedagoge, o regione kitų aukštųjų mokyklų, kurios ruoštų šiuos specialistus, nėra. Nepaisant to, kad šiandien muzikos padangėje atlikėja yra puikiai žinoma, ji dalyvavo ne viename televizijos projekte, o gerbėjų būrys išsibarstęs daugelyje šalies miestų, Šiauliuose ji tvirtai įleido šaknis.

„Galbūt kažkas iš čia išvažiuoja, o aš – atvažiavau! – juokiasi. – Prieš studijas tvirtai dar nežinojau, kuo būsiu, tačiau turėjau nuojautą, kad galiu būti gera pedagogė. Nuojauta neapgavo. Dabar šiame mieste yra būrys vaikų, kurie, mane pamatę, visada bėga man į glėbį. Tai mano namai“.

Paklausta, apie miesto privalumus, A. Michalenkovaitė pabrėžia miesto kompaktiškumą ir palankią geografinę padėtį.

„Šiauliai man nėra vieno reikalo miestas. Taip, labai smagu, kad visur galiu atsirasti per penkiolika minučių, tai man ypač aktualu, nes dirbu keliose skirtingose miesto vietose. Tačiau aš užsiimu įvairiomis veiklomis, tad man tenka daug keliauti į kitus miestus. Drąsiai galiu įvertinti patogumą gyventi Šiauliuose, kurie yra tarsi Lietuvos centras – sostinės ir pajūrio pusiaukelė“.

Karjeros galimybės, verdantis kultūrinis gyvenimas, žaliuojanti gamta, ežeras miesto centre – kitus privalumus vardija žinoma atlikėja. Labiausiai pačią žavi Šiauliuose suburtas savų žmonių ratas, o lankymasis pamėgtose vietose leidžia juos matyti kur kas dažniau nei gyvenant dideliame mieste.

Mato jaunus žmones

Šalia pėsčiųjų baro įsikūrusios kavinės „Dramaturgas“ direktorius Vytenis Beinoravičius pastebi, kad mieste netrūksta jaunimo. Jo srautas kiek sumažėja vasaromis – visgi miestas pulsuoja studentišku ritmu.

„Šiauliai yra studijų miestas, kaip Vilnius ar Kaunas. Tai pastebime vasarą, kuomet jaunimo šiek tiek apmažėja. Studentai išvyksta į savo gimtus kraštus, didžiausias jų srautas jaučiasi rugsėjį. Džiugu, kad kasmet jaunimas prisipildo naujais studentais, kurie prisideda prie miesto veido formavimo“, – sako verslininkas.

Daugiausia jaunimo galima pastebėti savaitgaliais arba vakarais, teigia pašnekovas. Ir tai natūralu –studentai, vyresniųjų klasių mokiniai, abiturientai po mokslų išeina į miestą atsipalaiduoti. O jaunimas Šiauliuose margas, turintis skirtingus poreikius ir lūkesčius.

V. Beinoravičius, kaip miesto verslo atstovas, jaučia pareigą jaunus žmones įveiklinti tiek darbo vietomis, tiek užimtumu.

„Organizuojame „Jaunimo vakarus“. Tai yra vakarai, kuomet jaunimui leidžiame tapti savimi. Iš esmės suteikiame erdvę ir jaunimui leidžiame pajausti organizavimo momentą, tapti didžėjais, muzikantais, renginio vedėjais. Skatiname jaunimą tobulėti, suteikiame jiems erdvę“.

Šiauliai yra gimtasis V. Beinoravičiaus miestas. Verslininkas pastebi, kad miestas stipriai pakeitęs savo veidą, tad senos etiketės jam netinka, o tuo įsitikinti gali kiekvienas atvykęs. Anot jo, Šiauliai keičia savo veidą ne teoriškai, o labai praktiškai.

„Statistika rodo, kad tai sparčiausiai augantis Lietuvos miestas. Čia jaunimui yra daug erdvės, vietos tobulėti ir pajausti save. Dar visai neseniai, rodos, apmiręs Bulvaras šiuo metu išgyvena renesanso laikotarpį. Tai vėl pagrindinė žmonių susitikimų vieta, pasimatymų ir laisvalaikio praleidimo erdvė, šiuo metu Šiauliai gali tuo džiaugtis. Aš pats asmeniškai tuo džiaugiuosi. Mes galime išeiti į miesto centrą ir turėti labai gražią erdvę susitikimams, laisvalaikio praleidimui“, – pasakoja pašnekovas.

Aktyvus kultūrinis gyvenimas

Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotas Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Severinas Norgaila galėtų sugriauti daugelį mitų ir nuplėšti visas etiketes apie Šiaulius. Tačiau vietoje to dalijasi savo asmenine patirtimi.

Kalbėdamas apie jaunimo užimtumą, pats būdamas aktyvus, sportiškas ir veiklus žmogus, pašnekovas pabrėžia turtingą kultūrinį miesto gyvenimą, į kurį mielai įsitraukia jauni žmonės. Panašu, kad kultūra čia nelaukia, kol ją pakvies, o ji pati atvažiuoja dviračiu, užlipa ant scenos ir dar pati ploja.

„Kultūrinis gyvenimas Šiauliuose yra savitas. Visi čia randa tai, ką nori rasti. O kultūros ieškantys užsienyje vėliau tai parveža ir į Šiaulius. Čia veiksmo tikrai yra – keletą metų vyksta labai įtraukiantis jaunimo muzikos festivalis „Šiauliai gyvai“, Chaimo Frenkelio viloje organizuojami kultūriniai ir muzikiniai renginiai, Valstybinis Šiaulių dramos teatras kasmet kviečia į tradicinį festivalį „Teatrodromas“. Ieškantiems kultūros ar kitokio veiksmo mieste tereikia sekti informaciją ir spėti visur dalyvauti“, – pasakoja aktorius.

Iš Pakruojo rajono kilęs S. Norgaila stebisi visais, kurie sako, kad Šiauliuose jaunimui trūksta veiklos, mat apie stiprų Šiaulių kultūrinį gyvenimą byloja ne tik sausakimšos renginių salės, bet ir Turizmo informacijos centro renginių kalendorius, kuriame beveik neįmanoma rasti tuščios dienos.

„Šiek tiek keista, kad yra žmonių, sakančių, jog Šiauliuose nėra jaunimo. Aš pats matau jaunimą šėlstantį, užsiėmusį, turintį čia ką veikti. Man pačiam šiame mieste patinka, nes jis optimalaus dydžio, patogus, čia geros sąlygos dirbti, gyventi, tobulėti. Viskas puiku“.

Nors kai kas Šiaulius lygina su Vilniumi ar Kaunu, čia gyvenantys sako kitaip. Esą miestas turi savo toną ir savitą charakterį. Tai – ne provincija ir ne kopija. Ir gal visai nebūtina žibėti nacionaliniuose kino ekranuose, kad miestas būtų vertas dėmesio. Kartais užtenka atsigręžti į žmones – tuos, kurie lieka, kuria, dirba ir augina Šiaulius iš vidaus.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *