2024 23 lapkričio

Kūdikio netektį išgyvenančioms motinoms – šviesos spindulys: „Angelų mamos” misija

Kūdikio netektis – tema, kuria dažnai vengiama kalbėti. Tačiau asociacija „Angelų mamos”, įkurta 2022 m. rugpjūčio mėnesį, drąsiai stoja prieš šią tylą, suteikdama erdvę nėštumą patyrusių ir kūdikio netektį išgyvenančioms mamos bei jų artimiesiems. Viena iš asociacijos bendrakūrėjų Dalia Stražinskaitė pasakoja, kad „Angelų mamos” tikslas – sukurti palaikymo bendruomenę, padėti suprasti kūdikio netekties patirtį ir šviesti visuomenę.

„Tai, ką darome, nėra tradicinis verslas – mums pirmiausia svarbu žmonių gerovė ir švietimas. Mes siekiame ne tik padėti moterims išgyventi šią sudėtingą patirtį, bet ir suteikti visuomenei žinių, kaip tinkamai palaikyti šiuos žmones”, – pasakoja D. Stražinskaitė.

Kūdikio netektis: tabu, kurį reikia įveikti

Lietuvoje kas ketvirtas nėštumas baigiasi netektimi, o kasdien be galimybės gyventi gimsta apie šešis kūdikius. Nepaisant šių skaudžių faktų, visuomenėje apie kūdikio netektį kalbama retai, o išgyvenančios šeimos dažnai jaučiasi priverstos slėpti savo skausmą, teigia pašnekovė.

„Dažnai atrodo, kad tai nutiko tik tau – niekas apie tai nekalba, jautiesi vieniša. Mūsų tikslas yra kurti erdvę, kurioje šios moterys galėtų atvirai kalbėti apie savo išgyvenimus, nesijausdamos stigmatizuotos”, – dalinasi D. Stražinskaitė.

Kūdikio netektis gali įvykti įvairiomis formomis – nuo persileidimo ar negyvagimio iki priešlaikinio gimdymo. Pasak asociacijos atstovės, šiuo atveju „kūdikio netektis” suprantama plačiai – kaip žmogaus praradimas nuo pat jo pradėjimo momento.

„Kiekviena mama, kuri patyrė tokį praradimą, yra vadinama „angelų mama”. Ši sąvoka atspindi gilų rūpestį ir norą užmegzti prasmingą ryšį tarp moterų, kurios patiria šią sunkiai išreiškiamą, tačiau itin realią netektį”, – sako ji.

Erdvė atminčiai išsaugoti

Vienas iš svarbiausių asociacijos projektų – „Atminties sodelis”. Tai virtuali erdvė, kurioje moterys ir jų šeimos gali įamžinti prisiminimą apie savo kūdikį, kuris neišgyveno. Pasak D. Stražinskaitės, šis projektas skirtas tiems, kurie galbūt net neturėjo galimybės atsisveikinti tradiciniu būdu – ypač jei netektis įvyko ankstyvoje nėštumo stadijoje.

„Gedint kūdikio svarbu turėti galimybę išreikšti savo meilę ir liūdesį. Virtualus medelis, pasodintas „Atminties sodelyje”, yra būdas simboliškai įamžinti šią netektį”, – aiškina pašnekovė.

Virtualus „Atminties sodelis” tampa terapine erdve, kuri suteikia šeimoms galimybę palikti žinutę apie savo kūdikį, net jei realaus kapelio nėra. Tokia iniciatyva padeda išreikšti vidinius jausmus, kurie dažnai lieka užgniaužti. Projektas taip pat leidžia moterims, kurios galbūt net nedrįsta viešai kalbėti apie savo netektį, rasti šviesią ir simbolinę erdvę atminčiai išsaugoti.

Iššūkiai ir visuomenės švietimas

Nors „Angelų mamos” nuolat dirba, kad sugriautų tylą aplink kūdikio netektį, savo veikloje organizacija susiduria ir su iššūkiais. Vienas pagrindinių – visuomenės požiūris į kūdikio netektį.

Anot D. Stražinskaitės, po įvairiais straipsniais ar viešomis diskusijomis netekties tema vis dar galima rasti komentarų, kuriuose teigiama, kad apie šią temą nereikėtų kalbėti. Tai dar labiau apsunkina mamų, kurios jaučiasi kaltos arba nepriimtos visuomenėje, išgyvenimus.

Kitas svarbus iššūkis – aiškių gairių trūkumas, kaip oriai palaidoti negimusį kūdikį. Nors Sveikatos apsaugos ministerija 2018 metais patvirtino kūdikių laidojimo tvarką, ji ne visur yra tinkamai įgyvendinama. Daugelyje ligoninių trūksta aiškaus algoritmo, kaip elgtis su mirusiu kūdikiu prenatalinėje fazėje.

„Medikai kartais dar vertina embrioną kaip medicininę atlieką, o šeimoms tenka laukti mėnesius, kol kūneliai bus kremuoti kartu su kitais. Tai kelia daug klausimų šeimoms, norinčioms oriai atsisveikinti su kūdikiu. Vienas svarbiausių asociacijos uždavinių – surinkti atsakymus ir viešai pateikti reikiamą informaciją”, – sako D. Stražinskaitė.

Pozityvi vizija – didelė palaikymo bendruomenė Lietuvoje

Nepaisant šių iššūkių, „Angelų mamos” turi aiškią ateities viziją – kiekviena mama, patyrusi kūdikio netektį, turi turėti prieigą prie reikiamos informacijos ir paramos.

„Norime, kad Lietuvoje susikurtų didelė palaikymo bendruomenė, kurioje kiekvienas asmuo žinotų, kaip remti ar bent jau nežeisti kūdikio netektį patyrusių žmonių”, – sako D. Stražinskaitė.

Asociacijos veikla yra tęstinė ir nuolat auganti, nes, anot pašnekovės, narių motyvacija kyla iš kasdien gaunamų žinučių, padėkų ir dalijimosi patirtimi. Kiekvienas virtualiai „pasodintas” medelis „Atminties sodelyje” yra dar vienas žingsnis link visuomenės, kuri geba priimti, palaikyti ir suprasti netektį išgyvenančius žmones.

„Veikti motyvuoja vizija, kad Lietuva taps viena didele palaikymo bendruomene”, – sako viena iš asociacijos bendraįkūrėjų.

„Poveikio akademija”: kelias į tvarumą ir augimą

Nors „Angelų mamos” savo veiklą kol kas apibrėžia kaip švietėjišką, įkūrėjos dalyvavo Lietuvos socialinio verslo asociacijos organizuotoje socialiniam verslui skirtoje intensyvioje trijų mėnesių trukmės programoje „Poveikio akademija”.

Joje šiemet dalyvauja 10 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms organizuojamos ekspertinės mokymų sesijos, bus užtikrinta individuali mentorystė, konsultacijos. Programos pabaigoje geriausiai įvertintas socialinio verslo pristatymas laimės finansinį „Luminor” banko paskatinimą – 3000 eurų.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *