2024 23 lapkričio

Ekspertas atsako: ar galiu su banko paskola pirkti NT, kuris parduodamas per varžytines?

Daugelis žmonių svarsto įvairius būsto įsigijimo būdus, bet vos sužinoję, kad nekilnojamas turtas (NT) parduodamas antstolio arba varžytinėse, iš karto atmeta tokio pirkinio galimybę. Jie tiki, kad tai yra rizikinga, o tokiam NT gauti būsto paskolą – neįmanoma. Nors iš tiesų procesas gali būti sudėtingas, bankas vis tiek gali suteikti paskolą suvaržytam NT. Kuo būsto paskola tokiam turtui skirsis nuo įprastos, pasakoja „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

Suvaržytu nekilnojamuoju turtu yra laikomi objektai, kuriems taikomi tam tikri apribojimai.

„Pavyzdžiui, tai gali būti objektas, dėl kurio ginčijamasi teisme, arba toks, kuriuo jo savininkas nebegali laisvai naudotis dėl tam tikrų priežasčių, pavyzdžiui, arešto. Tokiam NT paprastai reikia papildomo teisinio ir finansinio vertinimo prieš jį įsigyjant ar parduodant. Tik taip galime nustatyti, kaip suvaržymai paveiks turto vertę bei jo naudojimą“, – sako ekspertas.

Anot E. Jurevičiaus, gauti paskolą įsigyti turtą iš varžytinių galima, tačiau tokie atvejai nėra dažni, jie sudėtingesni ir trunka ilgiau. Visgi nusprendus įsigyti suvaržytą NT, verta turėti omenyje, kad jo finansavimo procesas skirsis nuo įprastinio.

„Įprastai, imdami paskolą NT objektui įsigyti, bankui įkeičiame perkamą turtą kaip užstatą už mums suteikiamą paskolą. Tuo metu perkant suvaržytą NT, šis turtas negali būti įkeičiamas bankui. Dėl to taikome kitokią užstato formą – pasirašome su klientu neprotestuotiną vekselį suteikiamos paskolos sumai. Vekselis netenka galios tuomet, kai nupirktas turtas tampa nebesuvaržytas ir jis yra įkeičiamas bankui, kaip ir įprastos NT paskolos atveju“, – sako E. Jurevčius.

Pašnekovas pažymi, kad toks NT turėtų būti likvidus ir geros būklės. Svarstant įsigyti prastos būklės būstą, reikia įsivertinti riziką, jog turtas galimai nebus tinkama įkeitimo priemonė bankui. Tokiu atveju bankas gali paprašyti papildomai įkeisti kitą gyvenamosios paskirties turtą, priklausantį pirkėjui, kurio vertė būtų pakankama suteikti suvaržyto turto finansavimą.

Tad E. Jurevičius pataria perkant suvaržytą NT pirmiausia įsivertinti ne tik savo finansus, bet ir kitas aplinkybes bei rizikas, susijusias su tokio turto įkeitimo apribojimais, terminais ar įkeičiamo turto būkle. Taip pat reikėtų numatyti galimus proceso vilkinimo, dokumentacijos, turto atlaisvinimo iš buvusio savininko pusės veiksmus bei galimus piktnaudžiavimo atvejus, kai prieš iškeldinant esamus gyventojus turtui daroma speciali žala – tai gali lemti dar didesnes išlaidas.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *