2024 13 liepos

Birželio mėnesio pirmos pusės maudyklų vandens kokybė

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras informuoja, kad birželio mėnesio pirmoje pusėje gauta informacija apie 95 maudyklų vandens kokybę. Šiais metais į maudyklų vandens stebėsenos sąrašą įtraukta 121 maudykla. Pranešame, kad Naujosios Vilnios paplūdimio maudykloje vandens kokybė neatitiko Lietuvos higienos normoje HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ nustatytų mikrobiologinių parametrų.

Birželio 4 d. Naujosios Vilnios paplūdimio maudykloje buvo nustatytas 6 karto didesnis, nei leidžiama, žarninių enterokokų kolonijas sudarančių vienetų skaičius 100 ml vandens ir 1,4 karto didesnis, nei leidžiama, žarninių lazdelių kolonijas sudarančių vienetų skaičius 100 ml vandens. Taip pat birželio 11 d. pakartotinai atlikus tyrimus, mikrobiologinė Naujosios Vilnios paplūdimio mokykloje vandens tarša tęsėsi, buvo nustatyta 6 karto didesnis, nei leidžiama, žarninių enterokokų ir 2,4 karto didesnis žarninių lazdelių kolonijas sudarančių vienetų skaičius 100 ml vandens.

Kol kas Higienos institutas nėra gavęs vandens tyrimų rezultatų iš Lazdijų, Kupiškio, Radviliškio, Telšių, Švenčionių, Nidos, Ignalinios, Visagino maudyklų.

Ištyrus 127 rekreacijai skirtų zonų vandens kokybę, norime atkreipti dėmesį, kad birželio 3 d. Kėdainių rajone Šušvės upėje ties Josvainiais, Keleriškių tvenkinyje, birželio 10 d. Vilniaus rajono Elniakampio ežere nustatyta mikrobiologinė tarša.  Pakartotinų tyrimų rezultatų dar nėra gauta.

Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens. Nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos.

Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos 2018 m. sausio 23 d. įsakymu „Dėl Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ patvirtinimo“ institucijoms, atsakingos už paplūdimių ir maudyklų administravimą, rekomenduojama ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo vandens kokybės tyrimų rezultatų gavimo dienos Higienos institutui pateikti maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatus. Taip pat jos turi užtikrinti, kad maudymosi sezono metu informacija visuomenei paplūdimių stenduose  būtų skelbiama operatyviai.

Informaciją apie maudyklų vandens kokybę kiekvienoje apskrityje galite rasti Higienos instituto interneto svetainės „Sveikatos stiprinimo centras – Aplinkos sveikatinimo skyrius – Maudyklos – Maudyklų vandens kokybė“  skiltyje. Ji atnaujinama iš karto gavus informaciją iš savivaldybių.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *