2024 25 lapkričio

Skaudi asmeninė patirtis, virtusi prasminga misija

Socialinio verslo „Unikalus šokis” įkūrėja ir vadovė Rita Juškytė kiekvieną dieną savo veikla griauna nusistovėjusius stereotipus apie negalią ir kuria įtraukią bendruomenę, kurioje kiekvienas jaučiasi svarbus. Per šokį, kūrybą ir mokymąsi socialinis verslas padeda žmonėms su negalia atrasti savo stiprybes, pasitikėjimą savimi ir vietą visuomenėje.

Dažnu atveju esame ta vieta, kur patys pirmi patikime žmogumi su negalia, pamatome, ką jis gali, sako R. Juškytė. Jos Lietuvoje įkurtas socialinis verslas negalią turintiems žmonėms padeda atrasti motyvaciją ir ugdyti darbo paieškos gebėjimus, taip pat organizuoja įtraukias šokių dirbtuves „Uniq Dance” (liet. „Unikalus šokis”), kuriose dalyviai ne tik lavina fizinius įgūdžius, bet ir atranda save.

„Šokis yra daugiau nei tik judesys. Šokis leidžia atsipalaiduoti, kūno kalba išreikšti tai, ko kartais neįmanoma pasakyti žodžiais. Mūsų užsiėmimuose žmonės jaučiasi kūrybingi, stiprūs ir turintys galimybių”, – teigia R. Juškytė.

Jos šokių dirbtuvėse šiuo metu dalyvauja apie 30 vaikų su negalia, o organizuojamos vasaros stovyklos ir ekskursijos vaikams suteikia dar daugiau progų mokytis, pažinti ir kurti draugystes. Taip pat socialinis verslas yra subūręs 175 asmenų su negalia, norinčių susirasti darbą, bendruomenę.

Gimė iš asmeninės istorijos

Idėja įkurti unikalų socialinį verslą gimė iš R. Juškytės asmeninių patirčių.

„Idėja gimė iš didelio skausmo ir ilgus metus nešiotos paslapties apie savo mamą, kuri turi negalią –  šizofrenijos sutrikimą. Ilgus metus niekam nepasakojau, kad turiu mamą su negalia, nes man buvo gėda, bijojau, kad niekas manęs nesupras, nusisuks nuo manęs, nebebendraus”, – atvirauja pašnekovė.

Nors mokėsi inžinerijos ir dirbo gerai apmokamą darbą, R. Juškytės širdis visada linko į meną, šokį ir sportą.

„Kai svajonė nebetilpo širdyje, tiesiog pamėginau pravesti savo pirmas šokių pamokas ir taip „užsikabinau”, kad jas tebetęsiu iki dabar. Įkūriau socialinį verslą, o inžinerijos diplomai dulka stalčiuje. Pradėjau nuo paprastų šokių pamokų moterims ir tai buvo pirmas žingsnis į „Unikalų šokį””, – dalijasi ji.

Apart šokių, socialinis verslas siūlo įvairias veiklas, kurios padeda žmonėms su negalia įgauti daugiau savarankiškumo. Nuotolinė mokymosi programa „Unikalus gyvenimas” jau padėjo 49 bendruomenės nariams susirasti darbą, o 8 pradėjo mokytis.

Be to, organizacija rengia mokymus apie įtrauktį įmonėms ir organizacijoms, kuria profesionaliojo meno pasirodymus, įtraukiančius žmones su negalia, dalyvauja tarptautiniuose projektuose, skirtuose gerinti negalią turinčių žmonių gyvenimo kokybę.

Didžiausi iššūkiai – finansavimas ir tęstinumas

Kaip ir daugeliui socialinių verslų, didžiausi „Unikalaus šokio” iššūkiai susiję su finansavimu.

„Kol kas gyvename nuo projekto iki projekto. Norime daugiau užtikrintumo ir pastovių pajamų iš parduodamų paslaugų bei prekių”, – sako verslo įkūrėja.

Tačiau ji mato šviesią ateitį.

„Artimiausiu metu planuojame įkurti nuotolines socialines dirbtuves, kurios taptų pirmąja darbo patirtimi žmonėms su negalia. Taip pat siekiame stiprinti bendruomenę ir plėsti veiklas”, – teigia R. Juškytė.

Tam, kad išmoktų finansinio tvarumo, sėkmingo verslo plėtojimo paslapčių, sėkmingos komunikacijos apie savo veiklą bei kitų socialinių verslų steigėjams aktualių dalykų, „Unikalus šokis” įsitraukė į socialiniam verslui skirtą intensyvią Lietuvos socialinio verslo asociacijos organizuojamą trijų mėnesių trukmės programą „Poveikio akademija”.

„Poveikio akademijoje” šiemet dalyvauja 10 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms organizuojamos ekspertinės mokymų sesijos, bus užtikrinta individuali mentorystė, konsultacijos. Programos pabaigoje geriausiai įvertintas socialinio verslo pristatymas laimės finansinį „Luminor” banko paskatinimą – 3000 eurų.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *