2024 24 lapkričio

Telefonas nuo vagių ginsis pats: praneša apie atnaujintas saugumo priemones

Institucijų duomenimis, telefonų vagystės yra vieni iš dažniausiai pasitaikančių nusikaltimų Lietuvoje. Nuo šiol „Android“ telefonus nušvilpti nebebus taip paprasta, nes juose įdiegti dirbtinio intelekto (DI) pagrindu veikiantys saugumo įrankiai. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, pasakoja, kad taip siekiama apsaugoti vartotojus ir jų duomenis nuo galimo įsilaužimo.

Dirbtinis intelektas prieš vagis

„Telefonui pakeitus pinigines ir pradėjus saugoti finansinius duomenis, patikimas įrenginys tapo ne prabanga, o būtinybe. Renkantis išmanųjį duomenų saugumas yra esminis kriterijus – toks pats svarbus kaip gera kamera ar ilgai tarnaujanti baterija. Technologijų įmonės nuolat ieško būdų, kaip sustiprinti saugumą įrenginiuose, o tai dabar jau padės ir vagystės atveju“, – sako A. Lukošius.

Ekspertas pabrėžia, kad nuo šiol telefonų saugumu rūpinsis dirbtinis intelektas, o tuo pirmieji įsitikins „Android“ naudotojai. „Google“ tyrėjai išsiaiškino, kad daugelis įrenginių vagysčių vyksta panašiai: telefonas nugvelbiamas, tuomet vagis jį gabena bėgdamas, važiuodamas dviračiu ar automobiliu.

Taip pat gana dažnai vagis atidaro fotoaparato programėlę, nes nežino telefono PIN kodo, stengiasi atjungti įrenginį nuo mobiliojo ryšio tinklo, kad telefonas negalėtų būti užblokuotas nuotoliniu būdu.

Tyrėjai apmokė DI analizuoti tokias įtartinas situacijas ir iškart priimti saugumo sprendimus. Nors dirbtiniu intelektu aklai pasitikėti neverta, tai svarbus žingsnis į priekį telefonų apsaugos technologijose.

Sukurtas naujasis „Android“ apsaugos nuo vagysčių užraktas nustato, ar jūsų telefonas buvo išplėštas iš rankų. Išmaniojo jutikliai suteikia algoritmams galimybę atpažinti staigius telefono padėties ir judėjimo pokyčius, būdingus vagystėms.

„Atpažindamas vagystei įprastus dėsningumus telefonas iškart užsiblokuos. Tai reiškia, kad telefonas pastebės, jog yra pavogtas net pirmiau už jus. Tikėtina, kad šis pokytis apskritai atbaidys dalį ilgapirščių nuo telefonų vagysčių“, – svarsto „Tele2“ Inovacijų ekspertas.

Pavogtas telefonas – nebevertingas

Jei jūsų telefonas visgi būtų pavogtas, jame esančius duomenis nuo šiol apsaugos dar keturios funkcijos.

Pirmoji jų neleidžia nustatyti telefono iš naujo po gamyklinių parametrų atkūrimo, nebent asmuo žino jūsų prisijungimo kodus. Atsiranda ir nauja „asmeninių erdvių“ parinktis, kurioje galite saugoti jautriai informacijai pasiekti skirtas programas, pavyzdžiui, elektroninės bankininkystės programėles.

Duomenis saugos ir papildomi autentifikavimo kontrolės mechanizmai, vagišiui bandant išjungti „Google“ vietos nustatymo paslaugą „Find My Device“.

„Atsiranda ir prevencinės priemonės ne prieš, o po vagystės. Įvykus vagystei daugelis pasimeta – iš galvos gali išgaruoti visi anksčiau žinoti slaptažodžiai ir prisijungimai. Tačiau „Android“ telefonų savininkams siūloma dar viena naujovė – norint užrakinti ir išvalyti telefoną po vagystės užteks žinoti tik savo mobiliojo numerį“, – tikina A. Lukošius

Šios inovacijos, kartu su kitomis papildomomis apsaugos priemonėmis, bus diegiamos su naujausia „Android 15“ operacine sistema, tačiau dalis jų veiks ir senesniuose telefonuose. 

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *