Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Viešosios komunikacijos studentams įteiktos Lietuvių Fondo (JAV) stipendijos, įamžinančios Zenono Rekašiaus bei Alinos ir Igno Skrupskelių atminimą. Šiemet Žurnalistikos studijų šimtmetį mininčiame universitete apdovanoti net aštuoni jaunieji žurnalistikos ir komunikacijos specialistai.
Tęsia tradiciją
„Džiaugiamės daugiau nei dešimtmetį trunkančia draugyste su Lietuvių Fondu, kuris kiekvienais metais skatina jaunuosius žurnalistus ir komunikacijos specialistus“, – teigia VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja profesorė Kristina Juraitė. Pasak jos, šiemet universitetui ypatingi metai – pirmą kartą Lietuvių Fondo stipendijomis buvo apdovanoti net aštuoni jaunieji žurnalistikos ir komunikacijos specialistai, o VDU mini šimtą metų, kuomet čia pradėtos skaityti žurnalistikos paskaitos, kas žymi ir žurnalistikos studijų pradžią Lietuvoje
„Šiandieninių kryžkelių ir geopolitinių lūžių laike, kai yra testuojamos ir brėžiamos demokratinės visuomenės atsparumo ribos, svarbus vaidmuo tenka universitetams, kur kertiniu prioritetu išlieka ne tik profesionalų rengimas, bet ir demokratinių, pilietinių ir humanistinių vertybių perdavimas ateities visuomenei“, – teigia profesorė.
Prieš šimtmetį pradėtą žurnalistikos ir komunikacijos ugdymo tradiciją ir tęsia VDU Viešosios komunikacijos katedra, kurioje yra vykdomos Viešosios komunikacijos bakalauro studijos, Ateities medijų ir žurnalistikos bei Integruotos komunikacijos magistrantūros programos, o taip pat Komunikacijos ir informacijos doktorantūros studijos.
Kuria naują projektą
Zenono Rekašiaus vardinės stipendijos laimėtojas – Ateities medijų ir žurnalistikos programos absolventas Dainius Dinda buvo įvertintas už puikius akademinius pasiekimus ir apgintą baigiamąjį darbą tema „Valstybės priespauda ir skaitmeninis pasipriešinimas: valdžios represijų prieš žiniasklaidą ir „Telegram“ platformos naudojimo Baltarusijoje po 2020 metų atvejo analizė“.
Ši stipendija įamžina profesoriaus Zenono Rekašiaus – garsaus išeivijos žurnalisto, liberalios minties mėnraščio „Akiračiai“ įkūrėjo ir redaktoriaus – atminimą. Jis buvo aktyvus „Santara-Šviesa“ judėjimo narys, liberalios minties puoselėtojas ir Lietuvos patriotas.
„Džiaugiuosi, jog VDU bendruomenė mano baigiamąjį darbą taip palankiai įvertino. Būtent šios bendruomenės dėka, dėstytojų ir ypatingai darbo vadovo Roberto van Voreno pavyko šį projektą įgyvendinti. Darbo buvo įdėta išties daug, bet manau, jog pastangos atsipirko su kaupu. Esu visiems labai dėkingas už pagalbą ir palaikymą. Atskirai norėčiau padėkoti Lietuvių fondui už suteiktą stipendiją bei Lietuvos studentų darbų pripažinimą“, – džiaugėsi Dainius.
Pasak jo, jei jau ir kritikuojame rytinius kaimynus, tai bent jau turime žinoti kodėl taip darome, svarbu kad tai nebūtų vien tik stereotipai ir tušti pasisakymai: „Manau, kad šiame darbe man pavyko bent šiek tiek atleisti kas Gudijoje įvyko per pastaruosius penkerius metus.“
VDU absolventas šiuo metu dirba prie naujo medijų projekto, skatinančio Lietuvos visuomenę domėtis urbanistikos ir darnaus judumo klausimais.
Įvertinimas už pastangas
Alinos ir Igno Skrupskelių atminimo fondo stipendijos laureatai – Viešosios komunikacijos programos studentai įvertinti už geriausią baigiamąjį darbą žurnalistikos ar komunikacijos srityje.
Stipendijos įteiktos:
Gabrielei Čepkauskaitei už darbą „Skaitmeninė atskirtis ir vyresnio amžiaus žmonių skaitmeninio raštingumo ugdymas bibliotekose“;
Eglei Gailušytei už darbą „Komunikacijos socialiniuose tinkluose įtaka stojančiųjų pasirinkimui studijuoti Vytauto Didžiojo universitete“;
Pauliui Kisieliui už darbą „Asmens saviraiškos komunikacija šiuolaikinėje visuomenėje: vardinių automobilių numerių Lietuvoje atvejis“;
Barborai Krinicinaitei už darbą „Švelniojo ir kietojo euroskepticizmo apraiškos Europos parlamento narių komunikacijoje (Europos parlamento 10-oji kadencija)“;
Miglei Kurelaitytei už darbą „Socialinių tinklų algoritmų įtaka informacijos kokybei. „Instagram“ atvejis“;
Gytei Kuzavinytei už darbą „Europos Parlamento narių politinė komunikacija socialiniuose tinkluose: 2024 m. Europos Parlamento rinkimų Lietuvoje atvejis“ į
Simonai Nedzinskaitei už darbą „Sintetinės vaizdakaitos naudojimas socialinėje platformoje „X“: 2024 m. JAV prezidento rinkimų atvejis“.
Pasak absolventės Simonos Nedzinskaitės, studijuoti Viešosios komunikacijos bakalauro programoje VDU jai buvo ne tik akademinis iššūkis, bet ir asmeninio augimo kelias. Rašydama baigiamąjį darbą mergina ir gilindamasi į jo problematiką, mergina dar geriau suprato, kokią reikšmingą įtaką komunikacija daro mūsų kasdieniam gyvenimui.
„Šis bakalauro darbo įvertinimas man įrodė, kad pasirinkus nelengvą, daug žinių reikalaujančią temą galima ne tik parašyti įdomų ir prasmingą darbą, bet kartu ir auginti save – kaip mąstantį, sąmoningą ir atsakingą žmogų. JAV Lietuvių fondo Alinos bei Igno Skrupskelių atminimo fondo stipendija man buvo svarbus paskatinimas – įvertinimas už įdėtas pastangas ir motyvacija toliau siekti profesinių bei akademinių tikslų. Tikiu, kad įgytos žinios ir patirtis bus tvirtas pagrindas tolimesniame kelyje – tiek tęsiant studijas, tiek dirbant su visuomenės informavimo ar medijų raštingumo iniciatyvomis“, – sakė laureatė.
Nuo pat įsikūrimo 1962 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose veikiantis Lietuvių Fondas (LF) remia lietuvišką kultūrą, švietimą, lietuviškos veiklos centrus Amerikoje, Lietuvoje ir visame pasaulyje. Fondo atstovai džiaugiasi, kad LF įkūrėjų lūkesčiai pasiteisino ir jie ne tik gali kasmet paremti įvairius projektus, skirti stipendijas studentams, bet ir sulaukia naujų narių bei aukotojų. Jų dėka LF yra įkurtas ne vienas specialios paskirties fondas. Vienas tokių yra garsaus JAV lietuvių išeivijos žurnalisto, liberalios minties mėnraščio „Akiračiai“ įkūrėjo ir redaktoriaus, aktyvaus liberalios krypties lietuvių išeivių judėjimo „Santaros-Šviesos“ veikėjo, Lietuvos kultūros puoselėtojo ir patrioto prof. Zenono Rekašiaus (1928–2011) fondas, kurio stipendininkais išrenkami Lietuvos žurnalistikos studentai.
Nuo 2020 m. LF teikia Alinos ir Igno Skrupskelių atminimo fondo stipendiją, kuri yra skiriama geriausią bakalauro ar magistro darbą parengusiiems žurnalistikos arba komunikacijos studijų krypties studentams. Publicistas, žurnalistas, Lietuvos žurnalistų sąjungos valdybos narys, redaktorius I. Skrupskelis (1903–1943) dirbo žurnalo „Židinys“ redaktoriumi, buvo dienraščio „XX amžius“ redakcijos narys, 1939–1940 m. – šio dienraščio vyriausias redaktorius. 1940 m. suimtas už politinę veiklą, sovietų nuteistas 8 metams kalėti Vorkutos Rečlago lageryje, kur 1943 m. žuvo. Pedagogė Alina Petrauskaitė-Skrupskelienė (1904–1994) buvo lituanistė, „Aušros“ mergaičių gimnazijos direktorė, ateitininkų veikėja. Apsigyvenusi JAV, toliau aktyviai dalyvavo ateitininkų veikloje, 1979 m. sudarė ir redagavo lietuvių rašytojų antologiją „Lithuanian Writers in the West“, parengė ir suredagavo Juozo Brazaičio bei Igno Skrupskelio raštus.