2025 4 liepos

Ir garbingai, ir Lietuvai naudingai

Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33, Kaune, liepos 6 d. pagerbia vieną iš trijų pagrindinių muziejaus istorinių asmenybių – prieš 140 metų gimusį prezidentą Aleksandrą Stulginskį. Tai jauniausias šalies vadovas tarpukario Europoje! Ta proga muziejuje atidaroma paroda „Aleksandras Stulginskis (1885–1969): Ir garbingai, ir Lietuvai naudingai“.

Parodos atidarymo svečius nuotoliu iš Jungtinių Amerikos Valstijų sveikins vienintelė prezidento dukra, neseniai savo 104-ąjį gimtadienį atšventusi Aldona Stulginskaitė-Juozevičienė. Į parodos atidarymą atvyksta visi trys prezidento anūkai bei gražus būrys proanūkių. Savo istorinę Tėvynę planuoja aplankyti net 26 „stulginskiukai“!

Aleksandrui Stulginskiui per intensyvų politinės veiklos dešimtmetį teko ne tik būti Nepriklausomos Lietuvos atkūrimo liudininku ir Nepriklausomybės Akto signataru (32 metų!), bet ir vadovauti jaunai valstybei einant Steigiamojo Seimo Pirmininko ir Respublikos prezidento pareigas (35 metų!). Galime drąsiai sakyti, kad Stulginskis priklauso sėkmingiausių Lietuvos politinių lyderių grupei.

Kaip per tokį trumpą laiką jaunas agronomas pasiekė svarbiausias politinės valdžios viršūnes? Parodoje kviečiama pažvelgti į Aleksandro Stulginskio asmenybę, jo siekius ir svajones, susiformavusią pasaulėžiūrą ir moralines vertybes, jį supusius žmones, jį ugdžiusias mokslo įstaigas, politiniam darbui subrandinusias politines organizacijas ir daugelį kitų aspektų. Gal tai padės atskleisti sėkmingos politinės karjeros paslaptį?

Muziejaus istorikų parengtą parodos pasakojimą papildo intymesnis žvilgsnis į Aleksandrą Stulginskį – audiogidas kalba vienintelės Stulginskių dukros Aldonos vardu. Kartu su Aldonos pasakojimu parodą rengusi kūrybinė grupė kviečia iš arčiau pažvelgti į visus Aleksandro Stulginskio gyvenimo etapus, kuriuos, anot amžininko Mykolo Krupavičiaus, jis nugyveno „ir garbingai, ir Lietuvai naudingai!“

Parodos atidaryme dalyvaujama tik su pakvietimais (pakvietimą, esant laisvų vietų, galima rezervuoti telefonu 0 37 201778 liepos 3–4 d.d.).

Parodą organizuoja – Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune ir Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus.
Parodos kuratoriai – dr. Ingrida Jakubavičienė, Laurynas Blažys ir Renata Mikalajūnaitė. Dizaineris – Andrejus Repovas.

Parodos draugai (dokumentų, nuotraukų ir eksponatų saugotojai): A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus, Insbruko universitetas, Kauno apskrities viešoji Ąžuolyno biblioteka, Kauno IX forto muziejus, Kauno miesto muziejus, Kauno regioninis valstybės archyvas, Kauno technologijos universiteto biblioteka, Kretingos muziejus, Kretingos rajono Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokykla-daugiafunkcis centras, Lietuvos aviacijos muziejus, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejus, Lietuvos ypatingasis archyvas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos nacionalinis muziejus, Martyno Liuterio Halės-Vitenbergo universitetas, Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Liudas Mažylis, Rima Norvilienė, Stanislovas Sajauskas.

Dėkojame Aldonos Juozevičienės šeimai (Jonui ir Dainai Juozevičiams, Ramunei Račkauskienei, Algiui ir Jūratei Norvilams, Ritai Bieliauskas, Dariui Norvilui ir kitiems), istorikui Arvydui Pakštaliui ir VU Istorijos fakulteto III kurso Istorijos studijų programos studentei Austėjai Kuncevičiūtei.

Paroda yra projekto „Apie neabejingus žmones vakar, šiandien ir rytoj“ dalis.
Projekto vadovė – Renata Mikalajūnaitė.
Parodos atidarymo partneris – Lietuvos ūkininkų sąjunga.
Projekto partneris – Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija.
Projekto informacinis partneris – „Kauno diena“.
Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Paroda veikia: 2025 07 06 – 2026 11 29

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *