„Žodžiais neapsakoma“ – tokiais įspūdžiais po pirmųjų kūrybinių dirbtuvių su kurčiaisiais ir neregiais dalijosi projekto „Šviesa tamsoje, garsas tyloje“ dalyviai.
Pavasario pradžioje Ąžuolyno biblioteka pakvietė Kauno miesto moksleivius, besimokančius pagal muzikinio ugdymo programą, susipažinti su klausos ir regos negalią turinčių asmenų kūrybos ir bendravimo specifika per praktiką – kūrybines dirbtuves. Tai, ką išmoko ir parengė jų metu, mokiniai pristatys rudenį vyksiančiuose koncertuose.
Pirmųjų dirbtuvių dalyviams Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) atstovės Ona Matusevičiūtė ir Laura Stadalnikaitė pasakojo, kaip skaito, rašo ir bendrauja neregiai, kaip mokosi groti, pažinti natas. Moksleiviai klausėsi įrašytų garsų ir muzikos, sukurtos pagal įvairius aplinkos garsus, mokėsi atlikti du kūrinius.
Dalyviams grįžus po savaitės, antrosios dirbtuvės vyko su Kauno kurčiųjų centro (KKC) atstovėmis, dainų gestų kalba būrelio vadovėmis Aldona Kvaselyte ir Erika Slabadiene. Praktinio užsiėmimo metu moksleiviai išsiaiškino, jog asmenys su klausos negalia taip pat turi mėgstamų muzikos žanrų, o muziką ir jos ritmą patiria per vibracijas. Specialistės minėjo, jog negirdinčiųjų atveju labai svarbu dainuoti drauge: pavyzdžiui, mažiau girdintys turi matyti geriau girdintį, tada labiau jaučia ritmą. Projekto vadovė Skaidra Grabauskienė taip pat pasakojo apie lūkesčius viršijusius dirbtuvių rezultatus: „Tikėjomės, kad girdintys mokiniai išmoks gestų kalba atlikti dainos priedainį, o gavosi taip, kad išmoko visą dainą.“ Dalyvius sužavėjo dirbtuvių vedėjų optimizmas, gera nuotaika, energija, sklindanti šiluma, šypsenos.
Kauno moksleiviai su šiuo Lietuvos kultūros tarybos finansuojamu projektu susipažino pirmieji, tačiau nebus vieninteliai – jo veiklos šiais metais vyks dar šešiuose miestuose: Jonavoje, Kaišiadoryse, Kalvarijoje, Kėdainiuose, Marijampolėje ir Prienuose. Artimiausios kūrybinės dirbtuvės moksleivių lauks Prienuose balandžio 9, 14 ir 16 dienomis, o registracija į rudenį vyksiančius koncertus dalyviams turėtų būti paskelbta artimiausiais mėnesiais.
Projektas „Šviesa tamsoje, garsas tyloje“ siejamas su šiais metais minimomis 125-osioms Brailio rašto kūrėjo, organizuotos neregių ir kurčiųjų bendruomenių veiklos iniciatoriaus, muzikanto, kompozitoriaus, rašytojo, poeto, pedagogo, publicisto Prano Daunio gimimo metinėmis.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto partneriai: Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, Kauno kurčiųjų centras, Lietuvos audiosensorinė biblioteka, Kėdainių raj. savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka, Jonavos raj. savivaldybės Grigorijaus Kanovičiaus viešoji biblioteka, Prienų raj. savivaldybės Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka, Kaišiadorių raj. savivaldybės viešoji biblioteka, Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka.