2024 15 lapkričio

Verslas – ne tik jaunimui: ką svarbu žinoti pradedant kurti verslą vyresniame amžiuje?

By kaunoaleja.lt Lap15,2024 #verslas

Pradėti verslą vyresniame amžiuje gali būti baugu – nauji iššūkiai, nežinomybė bei didelė atsakomybė neretai kelia nerimą. Tačiau tuo pačiu metu tai galimybė įprasminti ilgametę karjeros patirtį bei sukauptas žinias. „Luminor” banko Smulkaus verslo plėtros skyriaus vadovė Diana Kačanauskaitė sako, kad pokyčių bijoti nereikia – su tinkamais finansiniais sprendimais bei  strategijomis amžius gali tapti privalumu kuriant sėkmingą verslą.

„Kurti verslą vyresniame amžiuje dažnai stabdo nerimas dėl konkurencijos su jaunimu – juk ši karta puikiai įvaldžiusi šiuolaikines technologijas, neretai mokanti ir daugiau užsienio kalbų. Tačiau vyresniame amžiuje dažnu atveju turima mažiau finansinių įsipareigojimų ir daugiau laiko kurti verslą, tad koją iš esmės kišą tik nepasitikėjimas savimi.

Svarbu nenuvertinti savęs ir suprasti, kad sukaupta patirtis – darbinė ir gyvenimiška – yra labai didelis privalumas kuriant nuosavą verslą. Na, o jei kažko nežinote ar nesuprantate, galbūt padėti galėtų vaikai. Taip pat, nusprendus kurti verslą, itin svarbu tinkamai pasiruošti – atidžiai įvertinti finansinius poreikius ar sukurti aiškią verslo strategiją. Geras pasirengimas gali sumažinti riziką ir padidinti verslo sėkmės galimybės”, – sako D. Kačanauskaitė.

Sukurkite aiškią viziją ir strategiją

Pradedant verslą, pirmiausia turite aiškiai suprasti, kokia bus jo kryptis. Todėl itin svarbu kruopščiai apgalvoti augimo strategijas, koks bus verslo modelis bei tikslinė rinka. D. Kačanauskaitė rekomenduoja sukurti verslo planą, kuris bus tarsi gairė visam verslo plėtojimo procesui.

„Planuodami verslo pradžią ir vystymą, būtinai įvertinkite, kokie jūsų verslo privalumai prieš konkurentus, taip pat apgalvokite, kaip pasieksite savo tikslinę auditoriją ir kokių tiekėjų jums reikės bei kur juos rasite. Rekomenduojama turėti kelis tiekėjus, kad išvengtumėte priklausomybės nuo vieno partnerio”, – tvirtina finansų ekspertė.

Pasiruoškite finansiškai

Vienas svarbiausių žingsnių, kuriant naują verslą – tinkamai pasiruošti finansiškai. Peržiūrėkite savo išlaidas ir kurios srityse galėtumėte būti taupesni. Pasak D. Kačanauskaitės, pradedant verslą būtina turėti santaupų, kurios prilygtų šešių mėnesių išlaidoms – tai padės jaustis saugiau.

„Ieškant reikiamų finansų, itin svarbu nesinaudoti savo pensijų fonduose sukauptomis lėšomis. Nors tai gali pasirodyti viliojanti galimybė, tačiau yra itin rizikinga, kadangi galite nespėti iš naujo sukaupti reikalingų lėšų oriai senatvei”, – pataria D. Kačanauskaitė.

Vietoj to finansų ekspertė rekomenduoja apsvarstyti galimybė gauti mažą verslo paskolą, finansavimą iš valstybės ar investuotojų – partnerių, kurie gali prisidėti finansiškai. Šiam tikslui galima kreiptis į įmonę „Versli Lietuva”.

Turėkite atsarginį variantą

Mintis apie nuosavą verslą vyresniame amžiuje dažnai nuveja baimė bei abejonės, ar sukurta verslo idėja pasiteisins. Tokiu atveju patariama pabandyti jos imtis tuo pat metu, kuomet dirbate savo kasdienį darbą. „Žinoma, prieš pradedami veiklą, įsitikinkite, kad jūsų verslo idėja nekonkuruos su įmone, kurioje dirbate šiuo metu, ir taip nesukels interesų konflikto. Tačiau išbandyti savo idėją kaip papildomą veiklą itin naudinga – galėsite įvertinti rinkos susidomėjimą jūsų preke ar paslauga, išbandyti savo jėgas verslo kūrime, o nepasisekus, vis dar turėsite stabilias pajamas iš savo pagrindinės veiklos”, – tvirtina D. Kačanauskaitė.

Be to, kuriamas verslas  nebūtinai turi būti didelis – galima tiesiog pradėti užsiimti veikla, kuri teikia malonumą, ir po truputį ją plėtoti į labiau komercinę, jei tik leidžia finansinė padėtis.

Įgykite naujų įgūdžių

Verslo kūrimas ir jo valdymas apima įvairias atsakomybes – jūs turite dirbti ir su rinkodara, projektų valdymu, darbuotojų koordinavimu, finansinėmis užduotimis ir pan. Todėl dar prieš pradedant veiklą itin svarbu įgyti naujų įgūdžių.

„Technologijos ir skaitmeninės platformos – esminiai šių laikų verslo įrankiai. Todėl itin svarbu tobulinti savo žinias šiose srityse. Nevenkite pasikalbėti su kitais smulkiojo verslo savininkais, dalyvaukite seminaruose ir renginiuose, taip pat apsvarstykite galimybę įsitraukti į verslo organizacijų veiklą. Net jei verslininku ir netapsite, tokiu būdu įgysite naujų žinių, susipažinsite su įdomiais žmonėmis, turiningai ir prasmingai praleisite laiką”, – teigia „Luminor” banko Smulkaus verslo plėtros skyriaus vadovė.

Išnaudokite turimas pažintis ir ryšius

Vyresnio amžiaus verslininkas turi neįkainojamą privalumą – savo patirtį bei pažintis. Būtent per karjerą sutikti žmonės gali padėti pastatyti sėkmingo verslo pamatus.

„Per ilgus karjeros metus dažnai tenka pakeisti ne vieną darbovietę, ten sutikti šimtus žmonių bei su jais sukurti ryšius. Todėl pradėjus savo verslą, nevenkite kreiptis į šiuos žmones, kurie galėtų patarti, padėtų užmegzti reikalingų finansuotojų, tiekėjų ar kitų sričių profesionalų kontaktus”, – pasakoja D. Kačanauskaitė.

Related Post

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *