Kultūra

Žymūs žmonės surengė „Tarp pilkų debesų“ seansus savo jaunystės mokyklų mokiniams

Rūtos Šepetys romano motyvais sukurtas ir Mariaus Markevičiaus režisuotas filmas Tarp pilkų debesų“ jau du mėnesius rodomas Lietuvos kino teatruose. Lietuvių tremties istoriją paliečiantis filmas iš naujo suvedė žinomus žmones ir jų jaunystės mokyklas. Ledo ritulininkas Dainius Zubrus, modelis Edita Vilkevičiūtė, akordeonistas Martynas Levickis ir krepšininkas Jonas Valančiūnas padovanojo filmo seansą bei susitikimą su režisieriumi savo mokyklos mokiniams ir patys juose sudalyvavo.

Amerikoje šiuo metu gyvenančiam Dainiui Zubrui tremties tema pažįstama ne iš knygos puslapių: ištremti buvo jo seneliai, 1951-aisiais tremtyje gimė jo tėtis. Prieš išvykdamas mokytis ir treniruotis į Ukrainą, sportininkas lankė Elektrėnų 1-ąją vidurinę mokyklą, čia baigė šešias klases. „Tarp pilkų debesų“ seansas sugražino jį į vaikystę Elektrėnuose. „Buvo gera matyti 350 vaikų, kaip susikaupę, susidomėję jie žiūrėjo filmą, po seanso liko ir ilgai nepaleido režisieriaus klausinėdami įvairiausių klausimų“, – sako D.Zubrus.

Seansą Utenos „Saulės“ gimnazijos moksleiviams suorganizavo krepšininko Jono Valančiūno mama Danutė Valančiūnaitė. „Gimnazija šiemet šventė 100 metų jubiliejų. Nors Jono sezono metu iš Toronto nepaleidžia ir jis atvykti negalėjo, tačiau norėjo padovanoti šį seansą savo mokyklai jubiliejaus proga, – pasakoja D.Valančiūnaitė. – Pagrindinė filmo herojė jauna mergina, todėl vaikams lengva susitapatinti. Vaikai užgriuvo režisierių su klausimais, tarp jų  – ir apie filmo pavadinimą, kodėl jam įdomi ši tema, nors pats gyvena užsienyje“. Krepšininko mama sakė, kad J.Valančiūnas laukia, kai galės filmą pamatyti JAV, Amerikos kino teatruose „Tarp pilkų debesų“ pasirodys sausio 11 d.

Filmo seansą Kauno rajono Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijai padovanojo ir modelis Edita Vilkevičiūtė. „Labai džiaugiuosi, kad pavyko pačiai sudalyvauti šiame seanse savo mokyklai, – nuotaikingai kalbėjo visame pasaulyje žinoma manekenė. – Į kino salę sukvietėme net 250 vaikų. Jie daugiausiai domėjosi filmo kūrimo užkulisiais ir režisieriaus darbo ypatumais, paties Mariaus jausmais Lietuvai“.

„Filmo seansas, rodos, praskriejo akimirksniu – tiek buvome visi į jį įsitraukę“, – prisimena akordeonistas Martynas Levickis.  Prieš įstodamas į Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnaziją, aštuonias klases jis baigė Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje. „Mokyklos bendruomenė visomis išgalėmis puoselėja kūrybiškumą, organizuoja įvairiausias užklasines veiklas ir skatina savanorystę. Dėl šių priežaščių ir turiu išlikusį tvarų ir man labai svarbų ryšį su „Juventos“ progimnazija bei jos mokytojais. Ir būtent dėl to nutariau į filmą „Tarp pilkų debesų“ pakviesti šią mokyklą. Ji padėjo tvirtus pamatus mano, kaip menininko ir, visų pirmiausia, kaip žmogaus, keliui“, – jautriai pasakoja M.Levickis.

 

„Buvo nuostabi savaitė, o šie susitikimai man labai daug davė, – sako po Lietuvos mokyklas keliavęs ir iš Los Andželo specialiai atskridęs filmo režisierius M.Markevičius. – Visi seansus padovanoję žmonės yra užsiėmę savo sričių profesionalai, išsibarstę po visą pasaulį, tačiau man akivaizdu, kaip jie myli Lietuvą ir koks stiprus jų ryšys. Daugelis kalba, kad nori kažką padaryti dėl savo gimto krašto, o Edita, Dainius, Jonas ir Martynas ne tik nori, bet ir iš tiesų imasi veiksmų“.

Režisierius užsiminė, kad panašius seansus taip pat ketinama surengti vasario mėnesį.  Jis teigia, kad padovanoti seansą savo mokyklai labai paprasta: tereikia suderinti laiką su artimiausiu kino teatru bei mokyklos vadovybe.

Rūtos Šepetys romano motyvais sukurtą filmą „Tarp pilkų debesų“  Lietuvos kino teatruose jau pamatė per 237 tūkst. žmonių. Filme vaidina užsienio ir lietuvių aktoriai: Bel Powley („Paauglės dienoraštis“, „Wildling“, „White Boy Rick“), Lisa Loven Kongsli („Force Majeure“, „Nuostabioji moteris“), Sophie Cookson („Kingsman“), iš „Vikingų“ serialo pažįstamas Peter Franzén, geriausiu JAV serialu „Auksiniuose gaubliuose“ pripažinto „Mr.Robot“ aktorius Martin Wallström, Aistė Diržiūtė, Gabija Jaraminaitė, Darius Meškauskas, Ramūnas Cicėnas ir kiti.

Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras prie LR Kultūros ministerijos.

Parašykite komentarą