Naudinga žinoti

Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC)  Kauno departamento specialistai informuoja, kad nuo 2021 m. gegužės 1 d. įsigaliojus naujai Lietuvos higienos normai HN 47-1:2020 „Asmens sveikatos priežiūros įstaigos: infekcijų kontrolės reikalavimai“ redakcijai, atsirado papildomas reikalavimas stacionarines paslaugas teikiančioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ) ne rečiau kaip vieną kartą per metus atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti.

Nuo 2022 m. kovo 4 d., atnaujinus planinę ūkio subjektų priežiūrą, NVSC Kauno departamento specialistai vykdė planinius visuomenės sveikatos saugos patikrinimus ir vertino, kaip ASPĮ laikosi teisės aktų reikalavimų, taip pat, kaip įgyvendina ir minėtą Lietuvos higienos normos reikalavimą.   

Šiemet (iki gruodžio 1 d.) Kauno mieste ir rajone buvo patikrintos 23 stacionarines paslaugas teikiančios ASPĮ, iš kurių penkiose buvo nustatyti pažeidimai – neatlikti geriamojo vandens mikrobiologiniai tyrimai legionelėms nustatyti. Visoms pažeidimus padariusioms įstaigoms teisės aktų nustatyta tvarka buvo taikyta administracinė atsakomybė. 

Kas yra legioneliozė ir kaip ji plinta?

Legioneliozė – tai ūminė bakterinė liga, sukelianti sunkų plaučių uždegimą. Dažniausiai ligą sukelia Legionella pneumophila bakterijos. Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, t. y. įkvėpęs vandens dulksnos (aerozolio) su legionelėmis. Tam tikros vandens sistemos yra vertinamos
kaip didesnės rizikos užsikrėsti Legionella bakterijomis, pavyzdžiui, karštas ir šaltas vandentiekio
vanduo, oro drėkintuvai, fontanai, sūkurinės vonios, aušinimo bokštai, laistymo sistemos ir pan.
Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20–50 ºC, žemesnėje nei 20 ºC ir
aukštesnėje nei 50 ºC temperatūroje šios bakterijos gyvuoja, bet nesidaugina. Aukštesnėje nei 60 ºC
temperatūroje legionelės žūva.

Svarbu palaikyti tinkamą temperatūrą

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės yra susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija: karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50–60 ºC, šalto vandens temperatūra neturi siekti 20 ºC, taip pat svarbu neleisti vandeniui užsistovėti sistemose ir ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus, vandens šildytuvus, vandens filtrus, po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Informuojame, kad NVSC tinklalapyje skelbiamos rekomendacijos, skirtos įstaigų, organizacijų (ypač padidintos rizikos objektuose) legioneliozės profilaktikos planams rengti, kurias rasite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/rekomendacijos-legioneliozes-profilaktikos-plano-rengimui

 Jei turite klausimų, susijusių su legioneliozės profilaktika ir prevencija, dėl konsultacijos galite kreiptis į NVSC el. p. info@nvsc.lt arba telefonu (8 5) 264 9676.

Parašykite komentarą