edukacija. banginuku kepimas. foto aut. Paulius Grigaliunas 55
Žmonės

Žinomi žmonės šventėms ruošėsi Birštone: kepė sausainius pagal 12 amžiaus receptą ir lepinosi tikro mineralinio baseine

Pasivažinėjimas kalėdomobiliu, sausainių kepimas pagal daugiau nei 700 metų senumo receptą, poilsis tikro mineralinio baseine ir oranžerijoje – tai tik dalis pramogų, kuriomis mėgavosi žinomos šeimos, prieš šventes nusprendusios skirti laiko pabuvimui kartu viename jaukiausių Lietuvos kurortų – Birštone.

Birštono miesto herbas 1995 m. buvo sukurtas dailininko A. Každailio. „Tačiau kodėl centrinė figūra herbe yra banginis? Ir kodėl iš jo nugaros trykšta  vandens versmė?“, – susirinkusiųjų į Sakraliniame muziejuje surengtą edukaciją klausė kultūros įstaigos darbuotojos.

Žinoma, kad 20 a. pradžioje Nemuno pakrantėje tryško mineralinio vandens versmė, kuriai apsaugoti nuo pavasarinių ledonešių buvo sukurta banginio formos skulptūra. Iki Kauno hidroelektrinės pastatymo, nedidelė banginuko skulptūra buvo tiek miestiečių, tiek kurorto svečių pamėgta lankymosi vieta. Tačiau, pakilus Nemuno vandens lygiui, 1958 m. kurorto simboliu vėliau tapusi skulptūra atsidūrė po vandeniu.

Banginukas visai neseniai vėl atgimė Birštono sakralinio muziejaus edukaciniame užsiėmime, kurio metu iš tešlos kuriami jo formos sausainiai. Pastarųjų receptas yra atkeliavęs iš 12 amžiaus benediktinių vienuolyno archyvų. Bingeno vienuolyno abatė šv. Hildegarda ne tik kūrė bažnytinę muziką, tapė paveikslus, puoselėjo vaistingųjų augalų herbariumą, bet ir paliko skanėstų, ypatingai derančių su čiobrelių arbata, receptą.

Dar viena įsimintina Birštono pramoga – pasivažinėjimas šventiškai dekoruotu, vieninteliu Lietuvoje elektro – kalėdomobiliu, užsukančiu į visas lankytinas kurorto vietas, tame tarpe ir neseniai atnaujintą, bene vienintelį šalyje gausiais cheminiais elementais prisotinto mineralinio vandens, išgaunamo iš giliausio gręžinio Birštone, baseiną. Jį, įkurtą „Versmės“ sanatorijoje, aplankė ir Lietuvos elektroninės muzikos kūrėjo Leono Somovo, dainininkės Ievos Zasimauskaitės, televizijos laidų vedėjos Kristinos Rimienės, dainininko Gabrieliaus Vagelio, atlikėjo ir televizijos laidų vedėjo Giedriaus Leškevičiaus, šokėjo Sauliaus Skambino, aktorės Godos Petkutės, renginių vedėjo Dainiaus Martinaičio, aktorės Linos Bražinskaitės, verslo konsultantų Gintarės Eimantaitės ir Andriaus Armalio, plaukų stilisto Karolio Murausko šeimos.

Parašykite komentarą