Zemes ukio rumai saltinis Modernizmas ateiciai svetaine aut. Lukas Mykolaitis
Kultūra

Žemės ūkio rūmuose atsidaro šiuolaikinio meno paroda „Melioracija“ 

Birželio 22 d. 18 val. Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmuose atsidarys šiuolaikinio meno paroda „Melioracija“. Paroda yra trečius metus vykstančios tarptautinės mainų rezidencijų programos „DeMo“ (Dekoduojant modernybę sutr.) Kauno menininkų namuose rezultatas. Programa menininkus/es kvietė kiek įmanoma subjektyviau tyrinėti galimas sąsajas, sutapimus ir skirtumus tarp įvairių modernybių ir modernizacijos procesų, jų formų ir išraiškų. Paroda „Melioracija“ atskleis pastarojo tyrimo perspektyvas tuo pačiu atverdama labai platų klausimą apie šiandieninį mūsų ryšį su pažanga arba progresu ir neišvengiamą jo dialektiką bei materialumą.

Melioracija – tai žmogaus sukurtos priemonės, kurios ilgainiui pagerina dirvožemio vandens, oro, šilumos, maisto medžiagų režimą ir sudaro sąlygas gausiam ir stabiliam žemės ūkio derliui. Paklaustas apie melioracijos istoriją Lietuvoje, profesorius, Lietuvos socialinių tyrimų centro mokslo darbuotojas, dr. Edis Kriaučiūnas, teigia: „Melioracija buvo prievartinis procesas, todėl jis tikrai nėra geras pavyzdys. Kita vertus, Lietuva yra kritulių pertekliaus zonoje, drėgmės yra per daug ir jei norima daugiau įdirbti žemės, ją reikia melioruoti. Žinoma, tai daryti reikia savanoriškai, o ne per prievartą. Ūkinės naudos nusausinus užmirkusią žemę, be abejo, yra. Bet jei su mano kolegomis geografais pakalbėtumėte, tai išgirstumėt, kad ta priverstinė melioracija vienareikšmiškai buvo blogas dalykas, ypatingai tai, kad tuo pačiu metu buvo naikinami kaimai ir tradicinė gyvensena.“

Anot parodos kuratorės Agnės Bagdžiūnaitės, melioracija parodoje naudojoma kaip atspirties taškas, skirtas pažymėti žmogaus pastoviai daromą poveikį jo aplinkai dideliais ir mažesniais maštabais. „Noriu iš karto žiūrovą informuoti, kad nieko apie žemdirbystę, žemės ūkį čia parodoje nesurasime. Viskas bus daug labiau sukoncentruota į progreso reikšmę, jos atsiskleidimą per meno kūrinio gamybos procesus. Klausimas ar meno kūrinys yra gaminamas, ar kuriamas, šioje parodoje yra labai svarus.“

Parodoje „Melioracija“ savo darbus eksponuos 11 menininkų ir menininkių iš Ukrainos, Lietuvos, Šiaurės Airijos ir Prancūzijos. Paroda veiks iki rugpjūčio 21 d. Žemės ūkio rūmuose, Donelaičio g. 2.

Ją lankyti bus galima nuo antradienio iki ketvirtadienio 13–17 val. su išsankstine registracija el. paštu: agne@kmn.lt

Mainų rezidencijos „DeMo“ ir paroda „Melioracija“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022″ programos „Modernizmas ateičiai“ dalis.

Parašykite komentarą