Vasaros galerija U. Jasenka
Kultūra

Urtės Jasenkos grafikos darbų paroda „Moteris ragana“

Kauno apskrities viešoji biblioteka „Kultūros“ kavinės erdvėse (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) toliau organizuoja parodų ciklo „Vasaros galerija“ renginius ir kviečia meno entuziastus apsilankyti vienos dienos parodose.

Liepos 1 d. 12–20 val. bus eksponuojami Klaipėdoje gyvenančios menininkės Urtės Jasenkos grafikos darbai „Moteris yra ragana“.
Urtė Jasenka prisistatanti kaip Yaska Art, yra jaunosios kartos menininkė. Mokėsi Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, 2014 m. Norvegijoje baigė Manger folkehøgskule muzikos, vokalo specialybę. Dar mokykloje menininkė suformavo išskirtinį braižą, minimalistinį „pasaulį“, kupiną simbolikos, detalių, pasikartojančių elementų, gamtos motyvų, pasakojimų, minčių, jausmų, grožio, stebuklų, šviesos, bet tuo pat metu – tamsos, liūdesio, trapumo, mistikos ir kentėjimo. Autorė kalba ne tik apie šviesią, bet ir tamsią žmogaus prigimtį. Stebėdama aplinką, supančius žmones ir save, U. Jasenka sukaupia daug patirties, istorijų, o viską permąsčiusi, svarbiausias mintis perkelia į popieriaus lapą.

„Būti čia ir dabar, mėgautis tuo, kas duota – gera ar bloga – yra gyvenimo prasmė ir laisvė“, – sako jaunoji kūrėja. Nuo 2009 m. U. Jasenka aktyviai kuria ir organizuoja kolektyvines bei personalines parodas Lietuvoje ir užsienyje (Norvegijoje, Vokietijoje, Italijoje). Šiuo metu gyvena ir kuria Klaipėdoje.

Paskutiniaisiais metais dailininkė domėjosi baltų mitologija, lietuvių liaudies sakmėmis bei pasakomis. Sukauptos žinios atsispindi jos kūryboje, piešiniuose. Nauji personažai, temos ir specifinės iliustracijos sulaukė žmonių dėmesio ir dar sykį patvirtino, koks didelis poreikis pažinti mūsų tautos šaknis. Mitologija yra pagrindinis šaltinis kultūrai pažinti. Ji atskleidžia, ką mūsų protėviai suvokė pasaulį, praeitį, dabartį, ateitį ir save. Lietuviai turi širdyje glūdinčią archetipinę atmintį, kuri pasireiškia ir kasdieniniame gyvenime. Menininkę ypač sudomino mistifikuotas moters įvaizdis (laumės, laumės raganos, deivės, aiškiaregės ir t. t.), kuris siejasi su Marijos Gimbutienės sukurta Motinos Deivės teorija.

U. Jasenka savo piešiniuose analizuoja mitinį moters vaizdinį, jos moteriškumo išraiškas, perteikia jau pamirštą baltišką deivės, laumės raganos pasaulį, jos kosmologiją, nagrinėja bendrą laukinės moters prigimtį, gilinasi į ritualus, prasmių persmelktą buitį, feminizmą lietuvių liaudies mitologijos, sakmių kontekste. Menininkė kviečia kiekvieną moterį ieškoti ir rasti savyje vidinę raganą – laukinę, laisvą, nepriklausomą, gamtos grožio kupiną moterį.

Parodos lankytojai galės pabendrauti su autore, užduoti jai klausimų apie kūrybą ir parodos idėją.

Kviečiame apsilankyti!

Renginio metu bus fotografuojama ir/ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Kūrėjus, norinčius eksponuoti savo darbus „Vasaros galerijoje“, kviečiame rašyti mums renginiai@kvb.lt ir atsiųsti savo darbų pavyzdžių. Susisieksime su Jumis ir susitarsime dėl parodos eksponavimo.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Parašykite komentarą