Edita Gudauskiene
Naudinga žinoti

Tyrimas: kokius namus Lietuvos gyventojai laiko kokybiškais

Bene kiekvienas sutiktų, kad širdžiai brangūs namai yra kokybiški – į šį daugialypį kriterijų atsižvelgia kiekvienas naują būstą įsigyti planuojantis asmuo. Tačiau kas būtent yra „kokybiški namai“? Kokie bruožai Lietuvos gyventojams aktualūs kokybiškuose namuose, parodė visuomenės apklausos duomenys.

Didžiajai daliai lietuvių kokybiški namai yra tie, kuriems pastatyti naudotos kokybiškos statybos ir apdailos medžiagos. Šį atsakymo variantą NT plėtros grupės „Omberg group“ užsakymu atliktoje apklausoje pasirinko daugiau nei pusė (55 proc.) respondentų.

Iš visų apklausos dalyvių, kokybiškos statybos ir apdailos medžiagos labiausiai aktualios 46–55 (61 proc.) ir 18–25 (59 proc.) metų amžiaus respondentams, taip pat didžiųjų Lietuvos miestų gyventojams (59 proc.).

Pasak „Omberg group“ pardavimų ir klientų patirčių vadovės Editos Gudauskienės, atidžiai nagrinėti bei gilintis į tai, kaip ir iš kokių medžiagų yra statomi jūsų būsimieji namai, tikrai apsimoka. Kokybiškos statybos reiškia ne tik nuolat kilsiančią būsto vertę, bet ir sutaupymą netikėtiems remontams ar apmokant dideles šildymo sąskaitas.

„NT plėtotojai nuolat ieško vis naujų būdų, kaip tvariai ir už prieinamą kainą statyti kokybiškus, ilgaamžius namus. Šiuo metu populiarėja naujos kartos surenkamos gelžbetonio konstrukcijos, pasižyminčios ekologiškumu, aukštu energiniu efektyvumu.

Kokybė renkantis medžiagas gali nulemti ir kasdieniame gyvenime itin reikšmingas namų savybes. Pavyzdžiui, „Skylum“ dangoraižiuose mūsų naudojamos surenkamos gelžbetonio konstrukcijos ne tik yra žalios bei išskirtinai tvirtos, tačiau ir nepalyginamai geriau izoliuoja garsą. Tai reiškia, kad kaimynai negirdės vieni kitų keliamo triukšmo.

Tokias detales, nors jos tikrai yra labai svarbios patogiam gyvenimui, sužinoti dažnai pavyksta tik iš tiesų aktyviai domintis“, – sako E. Gudauskienė.

Tyrimas atskleidė, kad ramybė bei gera garso izoliacija šalies gyventojams yra labai svarbios kokybiškų namų savybės. Tokią nuomonę išreiškė beveik pusė respondentų (49 proc.).

Nori patogumo ir gero susisiekimo

Kas trečio apklausto žmogaus nuomone, kokybiški namai turėtų būti patogioje vietoje, užtikrinančioje gerą susisiekimą (36 proc.).

Pasak E. Gudauskienės, bendraujant su naujo būsto ieškančiais klientais pastebima, kad geras susisiekimas dažniausiai yra siejamas su lengvai pasiekiamomis pagrindinėmis miesto ir rajono gatvėmis, greta važiuojančiu viešuoju transportu, netoliese esančiomis gydymo įstaigomis, parduotuvėmis, mokyklomis bei darželiais ir pan.

„Šis aspektas tampa ypatingai svarbus dabar, dėl išaugusių kainų bei spartaus Vilniaus gyventojų skaičiaus didėjimo plečiantis patrauklaus būsto geografijai. Vis daugiau naujakurių renkasi nuo centro kiek nutolusius rajonus, tačiau tuo pat metu siekia užsitikrinti patogias kasdienes keliones į darbą bei lengvai pasiekiamas, arti esančias pramogas ir paslaugas. Todėl vis daugiau dėmesio yra skiriama komercinių erdvių kūrimui rajonuose, kurie ilgai buvo vadinami „miegamaisiais“, ‒ komentuoja „Omberg group“ ekspertė.

Namai ‒ patogiai išplanuoti ir erdvūs

Lietuvos gyventojams kokybiški namai taip pat yra tie, kurie patogiai išplanuoti, erdvūs. Tokį požiūrį tyrime išreiškė daugiau nei ketvirtadalis (29 proc.) jame dalyvavusių asmenų.

„Žmonės, įvairaus ploto namuose norintys sukurti erdvumo jausmą ir patogų išplanavimą, pasitelkia įvairius interjero sprendimus, tokius kaip šviesios sienos, šviesą skaidančios užuolaidos, įkomponuoja veidrodžius, taip pat vis dažniau konsultuojasi su interjero dizaino ekspertais“, ‒ sako E. Gudauskienė.

Patogus išplanavimas ir namų erdvumas yra svarbesnis moterims (31 proc.) nei vyrams (26 proc.), o pagal amžiaus grupes šis kriterijus labiausiai rūpi vyresniems nei 46 metų amžiaus asmenims (31 proc.).

Apgalvotos transporto priemonių vietos

Beveik penktadaliui tyrime dalyvavusių žmonių kokybiški namai asocijuojasi su patogiu parkavimu, infrastruktūra alternatyvioms transporto priemonėms. Šiam bruožui didžiausią svarbą suteikė 26–35 m. amžiaus respondentai (27 proc.).

„Neturėjimas pastovios vietos, kur palikti automobilį ar kitą transporto priemonę ‒ dar viena kasdienio gyvenimo komfortą itin mažinanti problema, apie kurią svarbu galvoti renkantis naujus namus.

Natūralu, kad šiuolaikiškuose projektuose automobilių laikymo klausimas sprendžiamas įrengiant požemines stovėjimo aikšteles. Tačiau ir čia statybų technologijos nuolat tobulėja. Pavyzdžiui, „Skylum“ naudojami statybų sprendimai leidžia iš esmės sumažinti kolonų skaičių aikštelėse, o tai užtikrina gerokai patogesnį laviravimą, sumažina avarijų tikimybę ir reikšmingai išplečia erdvę“, ‒ pastebi pardavimų ir klientų patirčių vadovė.

Visuomenės nuomonės tyrimą „Omberg group“ užsakymu bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko 2022 m. kovo 17–25 dienomis. Jo metu iš viso apklausti 1007 respondentai, gyvenantys visoje Lietuvoje.

Parašykite komentarą