Tinklarastininkiu seimu pusryciai gerintis Trakais70 of 70 43
Įdomybės Žmonės

Trakuose su vaikais pramogavusios žinomos tinklaraštininkės pasidalino savo atradimais – nustebino ne vienas momentas

Šeimos pusryčiai restorane, apsipirkimai kartu parduotuvėse, produktų etikečių studijavimas, išsiaiškinant kiek kiekviename jų yra cukraus – tai tik dalis gudrybių, kurias pasitelkia žinomos tinklaraštininkės, norinčios savo mažiesiems kuo anksčiau suformuoti sveikesnės mitybos principus.

Anot jų, subalansuota mityba – visa ko pagrindas. Tai lengviausias kelias į geresnę sveikatą, geresnę savijautą, galų gale – geresnę išvaizdą.

„O sveiki mitybos įpročiai formuojasi pirmiausia šeimoje, todėl ne kas kitas, o mes, tėvai, turime rodyti geriausią pavyzdį. Labai dažnai apsipirkinėju kartu su vaikais – jie mato, kad didžiąją krepšelio dalį visada sudaro švieži vaisiai, daržovės ir uogos, įsidėmi, kad tai yra mūsų kasdienio raciono dalis, tad natūraliai ir patys juos valgo, – sako Viktorija Beišienė, tinklaraščio „Nesupermama“ autorė, kartu su kitomis žinomomis turinio kūrėjomis dalyvavusi Trakuose, „Apvalaus stalo klubo“ kompleksui priklausančiame restorane „Bona Pizzeria“ vykusiuose šeimoms skirtuose pusryčiuose, kuriuose buvo pristatytas specialus vaikiškas meniu, – Tikrai nesu prieš saldainius, ledus ar kitus saldumynus, bet, mano nuomone, tai turėtų būti labiau išimtis nei taisyklė. Mes šeimoje taikome „saldumynai savaitgaliais“ principą – kadangi ir patys su vyru nelabai jų valgome, namuose beveik niekada neturime saldumynų, bet savaitgaliais visi pasimėgaujame ledais, vafliais su saldžiais pagardais ar kokiais kitais skanėstais“.

Jai antrina ir kita šių pusryčių dalyvė, tinklaraščio „Tavo sveiki įpročiai“ autorė Agnė Juknienė. „Nuo mažens vaikams reikia ugdyti sveikus įpročius ir paaiškinti, kodėl vieni maisto produktai mūsų organizmui yra tinkamesni nei kiti, ką reikėtų riboti, o kuo – mėgautis, kiek norisi. Šiemet vedžiau pamoką pirmokams apie cukrų ir jo žalą, tad svėrėme cukrų ir žiūrėjome, kiek jo yra tam tikruose populiariuose gėrimuose. Visiems vaikams buvo labai įdomu, ir, kaip smagu buvo sulaukti vienos mamos žinutės, kad, grįžęs namo, vaikas skaitė visas gėrimų etiketes – kiek juose yra cukraus. Žinoma, norėdami, kad vaikai žinotų, kas yra pilnavertė mityba, patys turime rodyti pavyzdį ir atitinkamai maitintis – patikėkite, jie viską girdi, mato ir įsimena“, – patirtimi dalijosi ji.

Savo įžvalgomis susitikusios su bendramintėmis dalinosi ir „Nėra Blogo oro“ kūrėja Lina Krilavičiūtė bei „Kur mano raktai“ autorė Sandra Ubartienė. Jų šeimose savaitgalio vėlyvieji pusryčiai restorane – gana įprastas reiškinys.

„Vaikai ir restoranai – amžinas diskusijų objektas, komentatorius dažniausiai padalijantis į dvi stovyklas. Vieniems atrodo, kad prabangiame restorane vaikams ne vieta, kiti atvirkščiai – pasigenda vietų, kuriose galėtų kokybiškai praleisti laiką su šeima. Nors daug kalbama apie restoranų suaugusiems poreikį, beveik neužsimenama, kad vietų, kuriose būtų aukšto lygio virtuvės meistrai, puikus aptarnavimas, gražus vaizdas ir vaikams pritaikyta restorano infrastruktūra – beveik nėra. Ypač ši problema išryškėja norint tokią vietą parekomenduoti užsienio svečiams, kurie Lietuvos grožiu mėgaujasi su šeima. Girdėjome tai ne kartą patys iš mūsų restorano svečių, todėl pakoregavome pusryčių meniu ir įtraukėme vaikiškų patiekalų. Juos ištestuoti pasikvietėme aršiausius kritikus – žinomų mamų vaikus“, – šypsosi „Apvalaus stalo klubo“ restoranų ir viešbučio komplekso vadovė Asta Abišalienė.

Mažieji lankytojai, išsirinkę patiekalus iš vaikiško „Bona Pizzeria“ pusryčių meniu, kuriame – „Casareccia“ makaronai su sūriu, vištienos juostelės, varškėtukai su šviežiomis uogomis, tiršti pieniški kokteiliai ir naminis įvairių skonių limonadas, įsitraukė į žaidimus su animatore.

Išsišėlus ir pavalgius, mažųjų laukė smagus iššūkis – edukacinė pamoka apie saldumynus ir iš specialių itališkų miltų be glitimo iškeptų vaflių puošyba.

Tokiomis pramogomis, kaip specialūs pusryčiai šeimoms bei animatorių popietės, Trakuose, „Bona Pizzeria“ restorane galima mėgautis kasdien viso šiltojo sezono metu.

Kol vaikai buvo užsiėmę edukacija ir desertais, žinomos moterys ramiai mėgavosi patiekalais iš suaugusiųjų meniu, pokalbiais ir vaizdu per langą į Trakų pilį.

„Labai dažnai restoranuose, kurie siūlo vaikišką meniu, nebūna apgalvota, ką vaikai veiks, kol lauks savo patiekalų arba, kai juos suvalgys. Todėl nepakanka ant staliuko padėti poros spalvotų pieštukų ir spalvinimo knygelę – vaikams reikia bendravimo ir, kad kas nors žadintų jų smalsumą. Išeitis paprasta – įrengėme vaikams saugią žaidimų erdvę, kur jie galės išsidūkti, netrukdydami kitiems restorano lankytojams, o popietėmis restorane budės animatoriai, kurie taip pat įvairiomis veiklomis užims vaikus. Kitas svarbus niuansas, kodėl norime, kad šeimos dažniau pusryčiautų ne namie su vaikais – socializacija ir asmeninis pavyzdys. Kartu su tėvais valgydami, patys sąmoningai darydami pasirinkimus ir atkartodami manieras prie stalo, vaikai ugdo įpročius, kurie labai pravers ateityje. Tikiuosi, kad panašių vietų ir šeimų, kurios bent savaitgaliais išvyks iš namų, grožėsis gamta, mėgausis buvimu kartu, o po to skaniai pusryčiaus, tik daugės“, – pastebi A. Abišalienė.

Fotosala nuotraukos

Parašykite komentarą