Kultūra

Thomo Weigel fotografijų paroda „Neramių sapnų knyga“

Šių metų liepos 9 d. pirmadienį, 17 val. galerijoje „Aukso pjūvis“ (adresas: Verslo lyderių centras (BLC), K. Donelaičio g. 62, Kaunas) atidaroma Thomo Weigel fotografijų paroda „Neramių sapnų knyga“.

  1. Weigel gimė Čekoslovakijoje, šiuo metu gyvena ir dirba Berlyne. Berlyno universitete („Freie Universität“) jis studijavo istoriją, portugalų ir ispanų kalbas, įgijo magistro laipsnį. Nuo 2010 metų Thomas Weigel dalyvauja grupinėse parodose, taip pat prisideda prie savo žmonos, tekstilininkės Almyros Weigel parodų ir projektų įgyvendinimo. 2010 metais Tomas Weigel buvo apdovanotas Kauno miesto savivaldybės diplomu, tapo vienu dienraščio „Kauno diena“ ir Kauno miesto savivaldybės surengto konkurso „Idėja Kaunui“ vienu iš  finalininkų ir nugalėtojų. Pirmosios Thomo Weigel sukurtas fotografijos buvo eksponuojamos parodoje „Kvadrienalė 2014 – dailė ant vėliavos stiebo“, Vilniuje.

Parodoje „Neramių sapnų knyga“ eksponuojamos fotografijos fiksuoja Lietuvos kraštovaizdį. Tai nespalvotos konceptualios fotografijos serija.  Fotografijų ciklas susideda iš devynių fotografijų, yra suskaidytas į tris dalis: „Vaikų sapnai“, „Sapnai apie gimtinę“, „Sapnai apie ateitį“. Kiekvieną fotografijos vaizdą  lydi trumpas teksto komentaras, kuris yra arba literatūros klasikos ar filmuko vaikams citata, ar oro uosto elektroninio tablo atskiri išvykimą ir atvykimą žymintys žodžiai. Iš vienos pusės minėti intertekstai tarsi įrėmina T. Weigel fotografijas, tačiau tuo pačiu tai filosofinė fotografija, sustabdanti kraštovaizdžio fragmentą tam tikrame momente. Šioje fotografijoje tam tikrą įtampą ir intrigą sukuria vaizdo ir teksto dialogas.  Per jį T. Weigel fotografijoje yra keliami egzistenciniai klausimai, kuriama simbolių kalba, verčianti žiūrovą sustoti, mąstyti, svarstyti.  Visi sapnai „Neramių sapnų knygoje”, – panašiai, kaip ir mūsų sapnuojamuose sapnuose, kuriuose  susipina kalbos ir vizualinių įspūdžių elementai, išreikšti teksto fragmentais ir foto nuotraukomis. Pirmasis ciklas „Vaikų sapnai“ pavadinimuose panaudoja  sovietmečio metu buvusių populiarių vaikiškų filmų pavadinimus  ir vaikiškų dainelių citatas, jos yra užrašytos rusišku šriftu ir kelia istorinės ir kultūrinės sovietmečio atminties aliuzijas. Vizualusis fotografijų turinys, fiksuojantis Kauno gamtos vaizdus, disonuoja, kuria dialogą.

Cikle „Sapnai apie gimtinę“ cituojama pirma Adomo Mickevičiaus kūrinio „Ponas Tadas”  eilutė. Šios citatos fragmentai pateikiami  jidiš, lenkų ir lietuvių kalbomis. Taip klasikinės eilutės fragmentacija yra kuriama tapatybės sampratos prieštaringumas, fotografinių vaizdinių įvairovė, kuri verčia dar kartą permąstyti tai, kas yra tradiciškai nusistovėję.

Cikle „Sapnai apie ateitį“ dėmesys suteikiamas į elektroninio tablo užrašus  Vilniaus oro uoste. Jie tampa  visų trijų fotografijų  ironiškuoju motto, kryptimi, kuri orientuoja žiūrovą ne į konkrečią vietovę, o į vidinių apmąstymų bei sapnų erdvę.

  1. Weigel konceptualioji paroda yra netradicinė lietuviškosios fotografijos lauke savo intertekstais, bandymu keisti tapatybės, atminties sampratą menine kalba. Savo fotografijų ciklo esmę autorius nusako taip: „Tapatybės ir realybės yra konstrukcijos, kurios sukuriamos žmogaus vaizduotės ir žodžio galiomis. Bandau išreikšti ne tik šių konstrukcijų atsiradimą bei stereotipinį veiksmingumą, bet taip pat joms charakteringą trapumą ir iliuziškumą.“

Menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė

 

 

Paroda veiks iki rugpjūčio 9 d.

Maloniai kviečiame.

Parodos atidarymas – liepos 9 d. 17 val.

Galerijos „Aukso pjūvis“ darbo laikas: I-V 10-18 val.

Tel. 8 37 752750, 8 687 80276, 8 686 20716

El. paštas: auksopjuvis@gmail.com

www.auksopjuvis.lt

https://www.facebook.com/auksopjuvis

 

 

Parašykite komentarą