telefonas
Įdomybės

Švėntam tarptautėnė gimtuosės kalbuos dėina: godrė būdaa, katrėi padies gerintė lietoviu kalbuos muokiejėma

Vasarė 21 dėina švėntam tarptautėnė gimtuosės kalbuos dėina. Bamaž 8 milijardaa pasaulė gyventuoju šnek aple 7 tūkstontiems skėrtingu kalbųn, bet tik maža anųn dalės gal pasėkuolytė, ka šnek vėino seniausiu kalbųn. Par daugybė okupacėjės metu lietoviu kalba na tik naėšnyka, bet ėr ėšlėka gryna ėr aiškė. Kas galietom padietė gerintė lietoviu kalbuos muokiejėma?

Vasario 21 d. švenčiame tarptautinę gimtosios kalbos dieną. Beveik 8 milijardai pasaulio gyventojų kalba apie 7-iais tūkstančiais skirtingų kalbų ir tik nedaugelis jų gali pasigirti šnekantys viena seniausių kalbų pasaulyje. Nepaisant daugybės okupacijos metų, lietuvių kalba ne tik išliko, bet ir išlaikė pirmykštės senosios kalbos grynumą.

„Lietuvių kalba – viena seniausių gyvųjų indoeuropiečių kalbų. Prieš pusantro šimto metų rašyti lietuviškai lotyniškais rašmenimis buvo uždrausta, todėl mokyti vaikus gimtąja kalba buvo galima tik slapčia. Šiandien galime didžiuotis, kad nepaisant visų sunkumų lietuvių kalba išliko. Svarbu rasti įvairių sau priimtinų būdų gimtajai kalbai puoselėti ir tobulinti“, – paaiškina lietuvių kalbininkė dialektologė, profesorė Birutė Jasiūnaitė, kuri ir užrašė žemaičių tarme aukščiau esantį tekstą.

„Šiandien kalbos mokytis galime ne tik laisvai, bet turime ir kalbos puoselėjimą palengvinančių išmanių būdų – įvairių programėlių ir žaidimų. Jie gali padėti tobulinti rašymo lietuviška klaviatūra įgūdžius, kirčiuoti ar prisiminti sudėtingos rašybos žodžius. Šie įgūdžiai yra svarbūs tiek vaikams, tiek suaugusiems“, – sako „Bitės Profė“ Agnė Adomaitytė.

Nustokite rašyti „šveplai“

Edukacinis žaidimas „Lietutis“ – tai būdas tiek vaikams, tiek suaugusiems treniruoti lietuvių kalbos rašymo klaviatūra įgūdžius, vengti rašymo „šveplai“ ir praturtinti lietuvių kalbos žodyną.

„Žaisdami „Lietutį“ kompiuterio ekrane matote žodžius su lietuviškais rašmenimis. Žaidimo tikslas – parašyti kuo daugiau žodžių iki tol, kol jie nukris žemyn arba kol juos pasieks vanduo. Parašius be klaidų kelis žodžius iš eilės jūsų taškai yra dvigubinami. Lentelėse galite matyti ir kitų žaidėjų surinktus taškus ir patekti į lyderių lenteles“, – sako „Bitės Profė“ Agnė Adomaitytė.

Tačiau „Lietutį“ galite žaisti kompiuterio naršyklėje.

Sužinokite, kaip kirčiuoti

Tarties kirčiavimo programa „Kirtis“ padės susipažinti su lietuvių kalbos kirčiavimo ar fonetikos taisyklėmis ir pasitikrinti, ko išmokote.
„Programoje lietuvių kalbos kirčiavimo, fonetikos ir tarties taisyklės išdėstytos trimis lygiais. Mokydamiesi taisykles galite išgirsti, kaip žodžiai turi būti tariami taisyklingai, o prireikus sukirčiuotus ir įgarsintus žodžius rasti žodyne. Norintiems pasitikrinti žinias tai galima padaryti kirčiavimo treniruoklyje – programoje pateikiami trys galimi žodžių kirčiavimo būdai ir vartotojams reikia pasirinkti teisingą“, – aiškina „Bitės Profė“.

Spręskite galvosūkius

„Mėgstantiems pamankštinti protą vertėtų išmėginti galvosūkių tipo žaidimus „Vienu žodžiu“ („Android“) ar „Žodis kišenėje“ („Android“), kurie padės praplėsti žodyną. Abiejuose žaidimuose iš gautų raidžių turėsite sudaryti skirtingus lietuvių kalbos žodžius, o pritrūkus idėjų bus galima gauti raidžių užuominas“, – sako „Bitės Profė“.
Žaisdami „Žodį kišenėje“ turite sudaryti bendrinius lietuvių kalbos daiktavardžius, o „Vienu žodžiu“ – ir kitas kalbos dalis. Iš pradžių programėlėse reikia sudaryti trumpus žodžius, o vėliau kylant lygiams žodžiai tampa sudėtingesni.

Prisiminkite sudėtingus žodžius

Programėlė „Įsidėmėtinos rašybos žodžiai“ („Android“) leis prisiminti žodžius, kuriuose įprastai daroma daugiau klaidų. Programėlė labai patogi moksleiviams, nes joje žodžius galima pasirinkti pagal klases, o suaugusieji meniu gali pasirinkti rečiau naudojamus žodžius ir pasitikrinti jų rašybą.

Žaidžiant žaidimą ekrane parodomas žodis be vienos raidės. Pavyzdžiui, matysite žodį „m*stelis“, o jums reiks įrašyti „a“ arba „ą“ raides. Teisingai atspėjus, žaidėjai gauna taškų. Tiesa, net ir neteisingai parašius žodžius žodžių rašybos paaiškinimai programėlėje nepateikiami, tad jei smalsu sužinoti, kodėl galioja tokios žodžių rašybos taisyklės, atsakymus turėsite rasti patys.

Parašykite komentarą