Uodas 1
Naudinga žinoti

Specialistų patarimai: kaip elgtis, kad atakuojantys vabzdžiai netrukdytų mėgautis paskutinėmis vasaros dienomis

Puikūs besibaigiančios vasaros orai vilioja pasimėgauti gamta. Tačiau poilsį prie ežero ar žygį miškais gali gerokai sugadinti atakuojantys vabzdžiai. Specialistai pataria kaip jų išvengti ir ką daryti jei išvengti vis tik nepavyko.

Uodus baido JAV kariuomenei sukurtu prietaisu

Uodus ir kitų vabzdžių galima bandyti išvengti ir natūraliais būdais. Pavyzdžiui, laikytis kuo toliau nuo krūmų ar labai aukštos žolės. Vakaroti įsikurti prie didesnio vandens telkinio, nuo kurio, jei pasiseks, pučiantis stipresnis vėjas kenkėjus tiesiog nupučia. Tačiau akivaizdu, kad tokios palankios sąlygos susiklostys toli gražu ne visada.

Prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusios parduotuvės „Army Shop“ atstovas Vytautas Romeika sako, kad populiariausias yra kaitinimo principu veikiantis prietaisas, baidantis uodus ir kitus vabzdžius.

„Į prietaisą dedamas butano dujų balionėlis, kuriuo kaitinamas specialus lapelis, skleidžiantis kvapą, atbaidantį visų rūšių vabzdžius. Tokiu būdu apsaugomas iki 20m² plotas, o žmogus šio kvapo neužuodžia, tad galima tikrai komfortiškai leisti vakarą gamtoje.

Ši speciali technologija yra patikima ir tinkamai išbandyta, nes pirmiausia buvo sukurta JAV karinėms pajėgoms vykdant specialiąsias misijas karštuose kraštuose“, – pasakojo V. Romeika.

Taip pat populiarūs purškiami repelentai, kurių veiklioji medžiaga yra dažniausiai ta pati. Skirtumas tik tas, kad pigesni turi gan nemalonų kvapą, o brangesni kvepia, pavyzdžiui, šampūnu.

Po bitės įgėlimo padės šiltas kompresas

Nors uodų, aklių, mašalų įkandimai yra nemalonūs, dažniausiai juos kaip nors išgyvename nesiimdami kokių nors ypatingų priemonių. Tuo tarpu erkės, bitės ar gyvatės sukelia kur kas daugiau rūpesčių.

„Jei įgėlė bitė, reikia kuo greičiau pašalinti geluonį. Tinka viskas, kas po ranka. Švaraus peilio, kreditinės kortelės, medžio pliauskos briauna nubraukite geluonį. Netinka pincetas, juo dar labiau galima įtrėkšti nuodų suspaudžiant. Naujausi tyrimai rodo, kad bitės įgeltą vietą geriau ne šaldyti, bet dėti šiltą, apie 50 C laipsnių temperatūros kompresą.

Jis ženkliai sumažina skausmą ir patinimą. Jei visgi atsirado vietinis patinimas, niežulys, skausmas, galima išgerti priešalerginių ar nuskausminančių vaistų. Jei įgelta galūnėje, rekomenduojama ją palaikyti pakeltą“, – pataria „Northway medicinos centrai“ šeimos gydytoja Vida Uzelienė.

Įsisiurbus erkei – ją ištraukti ir stebėti save apie 2 savaites

Grižus iš lauko visada rekomenduojama gerai apsižiūrėti kūną. Jei pastebėjote įsisiurbusią  erkę, jos dalį galvos srityje stipriai suimkite prie pat odos ir ištraukite. Šią vietą nuplaukite vandeniu su muilu  ir dezinfekuokite.

„Vertėtų apie 10 dienų stebėti, kaip keičiasi įsisiurbimo vieta: kaip keičiasi odos spalva, ar bėrimas plinta. Be to apie 2 savaites verta stebėti bendrą būklę. Jei kyla tempetarūra, skauda gerklę, galvą ar atsirado galvos svaigimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją“, – sako pašnekovė.

Gyvatės nuodų siurbti nereikia

Įkandus nuodingai gyvatei žaizda paprastai gausiai kraujuoja. Jos nereikia užspausti, tegul kraujas teka apie 30 sekundžių, kartu su juo pasišalins ir dalis nuodų. Kitas žingsnis – įgėlimo vietą nuplauti švariu vandeniu ir uždėti šaltą kompresą iš jį tvirtai fiksuoti prie odos. Išsiurbti žaizdos turinio negalima, nes per burnos gleivinę nuodai dar gausiau pasklis po organizmą.

„Šaltis numalšins skausmą, sulėtins kraujotaką ir nuodai ne taip greitai pasklis po kūną. Nuplovus įkandžio vietą, reikėtų nuimti apyrankes, žiedus ir laikrodį: jei galūnė smarkiai sutins, jie ims veržti. Įkandus angiai labai išsigąsti nereikėtų, nes šios gyvatės suleistų nuodų koncentracija suaugusiam žmogui nėra labai didelė. Vis dėlto reikia būtinai kreiptis į medikus – jei žmogus alergiškas, gali kilti rimtesnių komplikacijų“, – atkreipia dėmesį V. Uzelienė.

Parašykite komentarą