Naudinga žinoti

Specialistų dėmesys grožio paslaugoms

Vadovaujantis Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamentu, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (toliau – NVSC), kasmet vykdo Valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę, grožio paslaugas teikiančiose įstaigose.

Nors kontrolės planai skelbiami NVSC interneto svetainėje, o tikrinamas objektas apie patikrinimą informuojamas raštu iš anksto, tačiau patikrinimo metu neretai nustatomi Lietuvos higienos normos HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ pažeidimai. Dažniausiai nustatoma, kad grožio specialistės nedezinfekuoja ir nesterilizuoja instrumentų pagal nurodytus reikalavimus ir vienkartinius instrumentus naudoja kaip daugkartinius.

Vartotojai turėtų labiau atkreipti dėmesį į grožio paslaugų atlikimo kokybę ir saugumą.

Pažymėtina, kad visiems grožio paslaugų teikėjams būtina turėti leidimą – higienos pasą, kuris patvirtina, kad darbo ir paslaugų teikimo sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos reikalavimus.

Grožio procedūros pagal riziką sveikatai skirstomos į A ir B kategorijas. A kategorijai priklauso tos, kurias teikiant gali būti pažeistas odos paviršius ar gleivinė ir jų metu instrumentai užteršiami krauju ar kitais organizmo skysčiais. Tai manikiūras ir pedikiūras karpant nagų odeles, plaukų skutimas, tatuiravimo, ilgalaikio makiažo, papuošalų vėrimo paslaugos. Teikiant B kategorijos paslaugas, oda ir gleivinė nepažeidžiamos: tai veido, kūno, plaukų priežiūros paslaugos, manikiūras ir pedikiūras nekarpant nagų odelių, dekoratyvinės kosmetikos paslaugos.

Atliekant A kategorijos paslaugas būtina daugkartinius instrumentus sterilizuoti arba naudoti sterilius vienkartinius instrumentus ir atkreipti dėmesį, kad  paruoštų naudoti sterilizuotų instrumentų pakuotės būtų nepažeistos, laikomos uždaroje talpykloje ir išpakuojamos klientui matant. Grožio specialistai atliekant procedūrą privalo mūvėti vienkartines pirštines bei keisti jas pas po kiekvieno kliento.

Atliekant B kategorijos paslaugas klientui turi būtų naudojami vienkartiniai instrumentai arba daugkartiniai tinkamai dezinfekuoti instrumentai, kurie laikomi uždaroje talpykloje. Kiekvienam vartotojui turi naudoti vienkartinius užtiesalus, popierinės juosteles ar servetėles.

Grožio specialistai atliekantys paslaugą privalo informuoti:

– apie galimas komplikacijas, kai atliekama tam tikra paslauga;

– atvejus kada paslauga negali būti atliekama dėl ligos, amžiaus ar kt.;

– atliekamos procedūros eigą ir priežiūrą po procedūros (kartais galimos organizmo reakcijos tokios kaip bėrimas, paraudimas, niežėjimas ar patinimas);

– apie atliekamus dezinfekcijos ar sterilizacijos būdus bei jų skirtumus klientui pasidomėjus.

 

Nesaugios paslaugos grožio salone – užkrečiamųjų ligų grėsmė.

Kad po apsilankymo grožio salone nereiktų kreiptis į gydymo įstaigą, privalu įsitikinti, kad atliekamos procedūros metu naudojami instrumentai būtų tinkamai sterilizuoti ar dezinfekuoti ypač teikiant A kategorijos paslaugas.

Grožio salonuose dažniausiai pasitaikanti bakterija – auksinis stafilokokas, kuri gali sukelti odos ligas: votis, folikulus, mastitus. Įbrėžiant ar atsiradus žaizdai, per kraują plinta šių virusinių infekcijų sukėlėjai: hepatitas B ir C, žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) bei kitos infekcijos. Ne išimtis yra ir grybeliai, vienas iš dažniausiai pasitaikančių – mielių grybelis, kuris plinta per užterštas rankas ir to pasekoje gali pažeisti gleivinę, odą, plaukus bei nagus.

Pastebėjus, kad grožio paslaugų teikėjas netinkamai atlieka paslaugas (naudoja panaudotus instrumentus, dirba nešvarioje darbo vietoje, nedėvi vienkartinių pirštinių ir kt.) prašome kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentą: el. p. kaunas@nvsc.lt ar tel. (8 37) 33 16 88.

 

Parašykite komentarą