interjeras
Naudinga žinoti

Spalvų psichologija interjero dizaino srityje

Ar kada nors susimąstėte, kodėl praleidę laiką neutralioje, šviesioje erdvėje jaučiatės labiau atsipalaidavę? Arba esate energingesni, pabuvę spalvingame, gyvybingame kambaryje? Tikriausiai tai daugiausia susiję su spalvų psichologija, darančia didžiulę įtaką interjero dizaino schemoms.

Spalvų psichologija yra galinga interjero dizaino priemonė, kuri labiau nei bet kuris kitas veiksnys veikia kambario nuotaiką. Skirtingi atspalviai sukelia tam tikras emocijas, todėl renkantis spalvas svarbu apsvarstyti, kokią atmosferą norite sukurti ir kokios spalvos padės tai pasiekti. Šiame straipsnyje pateikiame keletą populiariausių spalvų interjeruose bei jų reikšmes.

Diagram, engineering drawingDescription automatically generated

Raudona – gyvybingumas ir jaudulys

Raudona yra pati ryškiausia spalva, atspindinti visas emocijas. Nesvarbu, ar tai būtų tamsūs atspalviai, pavyzdžiui, bordo, ar šviesūs kumpio raudonumo atspalviai, jie sukuria meilės ir draugystės atmosferą. Raudonos spalvos įtraukimas į dizaino planus suteikia visam kambariui jaudulio ir gyvybingumo.

Raudoną spalvą galite naudoti biurų pastatuose ar namų darbo kambariuose, svetainėje ir miegamajame. 

  • Biuruose raudona spalva įkvepia lyderystę, valią, aukštą energijos lygį ir draugystę.
  • Naudojant svetainėje, raudona spalva visais savo atspalviais įkvepia draugystę ir skatina pokalbius. 
  • Tačiau geriausia raudonos spalvos nauda yra miegamajame, kur ji įžiebia meilės, troškimo ir aistros jausmus.

Rožinė – švelnumas ir ramybė

Rožinė spalva sukelia švelnumo pojūtį. Be to, ji neatsiejamai susijusi su gamta ir gėlėmis. Psichologiškai ši spalva mus ramina, todėl malonu būti rožinės spalvos kambaryje. 1979 m. psichologas Alexanderis Schaussas paskelbė tyrimus, kurie įrodė, kad rožinė spalva ramina protą ir mažina agresiją. Štai kodėl rožinė spalva dešimtmečius buvo naudojama JAV kalėjimuose!

Dabar, kai yra įvairių rožinės spalvos atspalvių, su šia spalva galima sukurti skirtingas nuotaikas. Nuo rausvų sienų sklinda subtilus švytėjimas, todėl ir žmonės, ir baldai atrodo šviesesni bei jaukesni. Dėl to rausvos spalvos vonios kambario idėjos puikiai tinka, kad ruošdamiesi dienai atrodytumėte kuo geriau. 

Rožinė spalva yra puikus dažų spalvos įkvėpimas svetainei, nes ji netikėta, bet kartu svetinga ir šilta. Šis atspalvis suteikia sodrumo bendram šviesos tonui, nesvarbu, ar siekiama sukurti intymią atmosferą susitikimui, ar pasiruošti ramiam nakties miegui.

Pilka – ramybė ir santarvė

Pilka yra viena iš tų universalių spalvų, kuri gali būti labai įvairi. Manoma, kad spalvų psichologijoje šis atspalvis turi įtakos saugumo, intelekto ir solidumo suvokimui. Taip pat sakoma, kad pilka sukelia ramybės ir santarvės jausmą – savybę, kuri idealiai tinka šeimos namams, kuriuose yra judrių mažylių. 

Kaip ir bet kurios kitos spalvos atveju, rezultatai labai priklauso nuo to, kaip panaudosite šį atspalvį. Jis gali būti švelnus ir subtilus arba stiprus ir pasitikintis savimi, kai sienos padengtos matine pilka blokine spalva, kuri dominuoja kambaryje ir yra ryškus kontrastas baltoms luboms ir grindjuostei. Tuo tarpu ant aksominės sofos šis atspalvis gali būti švelnesnis. Stilingų pilkų dekoro elementų siūlo FormAdore.

Geltona – laimė ir optimizmas

Norite pagyvinti mažą, tamsią, uždarą erdvę? Dažykite ją saulėta geltona spalva, kuri dažnai siejama su laimės ir optimizmo pojūčiais. Tai tarsi saulės šviesos pakaitalas erdvėse, kuriose nėra daug natūralios šviesos. Įžengę į tokios geltonos spalvos virtuvę ar vonios kambarį, pajusite džiugesio pliūpsnį. 

Tačiau atsargiai su per ryškia geltona spalva – ji gali sukelti nerimastingą susijaudinimo jausmą, o per blankiai geltona spalva primena pavydą ir liguistumą.

Žalia – saugumas ir ramybė

Žalia yra gamtos spalva. Žalioji spalva laikoma ramiausia akiai, todėl interjero dizaine ji gali sukurti ramybės ir saugumo jausmą.  Žalia spalva simbolizuoja augimą, harmoniją, šviežumą, vaisingumą ir apskritai leidžia žmonėms jaustis emociškai saugiems. Ji puikiai tinka kiekviename namų kambaryje ir gali turėti raminamąjį poveikį, kai naudojama kaip pagrindinė dekoravimo spalva.  Šviesiai žalią spalvą derinant su pilka galima sukurti modernumo įspūdį, o viename kambaryje naudojant skirtingus atspalvius galima suteikti kontrasto. 

Tačiau įvairūs žalios spalvos atspalviai gali sukelti visiškai skirtingus jausmus. Tamsiai žalia spalva siejama su ambicijomis, godumu ir pavydu, o vandeninga žalia spalva – su emociniu gydymu ir apsauga. Geltonai žalia gali reikšti ligą, bailumą, nesantaiką ir pavydą, o alyvuogių žalia yra tradicinė taikos spalva.  Žaliomis spalvomis galima dekoruoti visą kambarį ir išgauti kontrastą, dramatizmą, sodrumą ir pusiausvyrą. Ji labai universali.

RL BvvVU2jGmwH33IlhihQ A CR bKjiiq1qcSQLZaFWabps H5p ZW7sm56yE2FC3QrAlHVlHzPOZsH6BVVLusXb2VJyJf8BEp4fzG6r OKwyqEjsq4w6AbDffJ3vmYkh6XH4PgpGWbh4QyFRRHGw

Parašykite komentarą