untitled 4135
Žmonės

Savo srityse daug pasiekę sporto, verslo ir šou pasaulio atstovai pasidalino sveikatinimosi receptais

Modelis ir maisto tinklaraštininkė Julija Steponavičiūtė patikino pastaraisiais metais daug dėmesio skirianti intuityviai mitybai.

“Ar įmanoma išgirsti organizmą? Manau, taip. Tik svarbu atidumas, nes tai, ko iš tiesų norime, galime nesunkiai sumaišyti su tuo, ko nori mūsų akys. Jei trokštame dar vieno puodelio kavos, gal tiesiog esame ištroškę ir galime būti patenkinti tiesiog atsigėrę vandens?”, – su šypsena pastebėjo pašnekovė.

Jai maiste svarbus paprastumas ir natūralumas. Ruduo ir žiema J. Steponavičiūtei yra būtent tas laikas, kai ji geria uogų, vaisių ar daržovių kokteilius. Daugelį produktų ji pasiruošia vasarą, o jų atsargas saugo šaldiklyje. Vienas žinomo modelio mėgstamiausių kokteilių yra gaminamas iš moliūgo tyrės, cinamono, ciberžolės, šaldyto banano bei augalinio pieno.

Antrasis, kuriuo dažniau lepinasi šiltuoju metų sezonu, ruošiamas iš kivių, špinatų, mačos arbatos.

“Jis stipriai tonizuoja”, – sakė J. Steponavičiūtė.

Kasdien mergina suvalgo vieną šiltą patiekalą. Neretai tai – troškinys, orkaitėje ruoštos šakninės daržovės.

“Kai gaminu moliūgą, visuomet lieka tyrės, kurią vėliau ir panaudoju gamindama tirštus kokteilius. Dažnai jos netgi turiu užšaldžiusi”, – pasakojo pašnekovė.

Jai sveikatinimasis – visa tai, kas susiję su gera žmogaus savijauta. Tai ir fizinė, ir emocinė būsena bei santykis su aplinkiniais.

Rado išeitį

Vidutinių nuotolių bėgikė, Lietuvos rekordininkė Eglė Balčiūnaitė patikino – sportas jai yra sveiko gyvenimo būdo akcentas, bet pilnavertė mityba merginai padeda siekti svarbių tikslų. Ji maitinasi tris kartus per dieną ir atkreipia dėmesį į produktus, turinčius aukštą energinę vertę. Pastaroji būtina, kad sportininkei užtektų jėgų treniruotėse bei jų metu nesijaustų alkana. Pusryčiams E. Balčiūnaitė dažniausiai renkasi avižų košę ir tris minutes virtus kiaušinius.

“Kartais į košę, vietoje vandens, įpilu trintų vaisių. Mėgstu trintas sriubas, glotnučius, kuriuos kartais ruošiu su riešutų sviestu ar uogom”, – pasakojo pašnekovė.

Daug metų aktyviai merginai iššūkis būdavo laikas tarp treniruotės ir pietų. “Būna, kad kol grįžtu pavalgyti, tai užtrunka ir pusantros ar dvi valandas. Viskas priklauso nuo to, kur vyksta treniruotė. Tad, tokį ilgą laiką išverti būdavo nepaprasta”, – sakė anksčiau alkį užkandžiais malšindavusi, o dabar išeitį radusi sportininkė. Jos krepšyje tarp būtiniausių daiktų galima pastebėti stilingą įrenginį – Lietuvos startuolių sukurtą išmanųjį maisto trintuvą “Millo”.

“Trintuvas ilgą laiką gali veikti pakrautas, todėl per minutę laiko bet kokioje vietoje galiu pagaminti daugybę mane gelbstinčių „užkandžių”! Vaisių ir uogų kokteilį arba…, jei turiu termosą su karštu vandeniu, košę ar net sriubą!”, – įspūdžiais dalinosi pašnekovė.

Gerbia Lietuvos kūrėjus

Lietuvių kūrinį, tobulintą beveik ketverius metus bei jau sulaukusį pripažinimo pasaulyje, įvertino ir žinomas verslininkas, technikos mokslų daktaras Vladas Lašas.

Pašnekovas patikino nesąs sveiko maisto fanatas, bet tautiečių išrastą išmanųjį trintuvą mėgstąs pristatyti svečiams kaip vieną sėkmingiausių lietuviškų įrenginių, gavusių net kelis svarius pasaulinius apdovanojimus A’Design Award auksą bei MUSE dizaino platiną. 2019 spalį „Millo” pelnė „Innovation award” viename didžiausių USA „Smart kitchen summit (SKS)” renginyje Sietle, kuris sutraukia labiausiai patyrusius specialistus ateities virtuvės ir išmanios technikos srityje.

„Mėgstu bėgioti, pastaruoju metu vis dažniau važinėju dviračiu. Žmona dažnai ruošia daržoves, pasigaminame ir vaisių ar uogų kokteilių. Namuose turiu daug išmaniųjų įrenginių – laikrodį, svarstykles, dulkių siurblį, kraujo spaudimo aparatą, termometrą. Dažnai jie turi daugiau galimybių nei išnaudoju, todėl giriu lietuvaičius už trintuvo paprastumą – vieną kartą perskaitei trumpą instrukciją ir viskas aišku”, – su šypsena kalbėjo pašnekovas.

Dalinasi su kolegomis

Antarktidos maratono nugalėtoja, orientavimosi sporto kalnų dviračiais entuziastė, verslininkė Roma Puišienė rytus pradeda mankšta, meditacija, pusryčiais ir treniruote.

„Tada – į darbą”, – pasakojo pašnekovė.

Daug dėmesio aktyviam gyvenimo būdui bei maistui skirianti moteris pasidalino ir savo mėgstamo pusryčių kokteilio receptu – kelios datulės, sauja anakardžių, vanduo ir šlakelis espresso kavos.

“Tiršta ir sotu”, – sakė R. Puišienė.

Kokteiliais, kai norisi ko nors saldaus, ji pasilepina ir darbe, kur, virtuvėlėje esančiame šaldiklyje, visuomet yra vaisių ar uogų, o iš jų sveiką užkandį pasigamina su kitų pašnekovų taip pat pamėgtu lietuvišku išmaniuoju trintuvu. Įrenginį, anot pašnekovės, yra įsimylėję ir jos kolegos, per pietus improvizuojantys kurdami vis kitokius tirštus gardėsius.

“Kai „nuodėmiauju”, pasimėgauju veganišku burgeriu”, – atviravo verslininkė.

Daug ką augina pats

Multi-sporto varžybų „Vilnius Challenge“ įkūrėjas bei pramogų verslų prekės ženklų „Emovents“, „Atrakcionai.lt“, „Adventica“ bendraautorius Vytenis Benetis patikino, kad į sveikatinimąsi stengiasi žiūrėti kaip mitybos, aktyvumo, požiūrio į stresą bei santykių su žmonėmis derinį.

„Nebandome jokių dietų. Tiesiog namuose vartojame kuo daugiau gyvo bei įvairiapusiško maisto. Į savo racioną retai įtraukiame grūdines kultūras bei pieno produktus, nors griežto „ne” nesakome niekam”, – savo kasdieniniais įpročiais dalinosi pašnekovas.

Benečiai stengiasi reguliariai judėti, savaitgaliais šeima dažnai išsiruošia į žygius bei skatina nors ir mažas, bet nuolatines asmenines pergales. Pavyzdžiui, kiek įmanoma, renkasi ėjimą, bėgimą ar dviratį vietoje automobilio.

„Vadovaujamės požiūriu, kad viskas yra žaidimas. Tai padeda geriau suvaldyti ir stresą – mokome vaikus atskirti, kas yra jų rankose, o ką galime paleisti savo eiga”, – paaiškino V. Benetis.

Jų namuose daug pačių išaugintų ar paruoštų produktų. Pavyzdžiui, arbatžolės, raugintos daržovės, lydytas sviestas.

„Vertiname kokybiškus riebalus, tokius kaip alyvuogių aliejus, o sūdyti lašiniai mus yra tikras delikatesas”, – sakė pašnekovas.

Benečiai į maisto racioną yra įtraukę daug daržovių. Vaikai privalo paragauti visko, kas būna lėkštėje, net jeigu mano, kad tai jiems nepatinka. Mažųjų „nepatvirtintas” ingredientas po kurio laiko vėl grįžta ant stalo taip tyrinėjant – gal anksčiau neatrastas ir nepriimtinas skonis jau įgavo naujų spalvų.

Benečiai technologijų virtuvėje nesivaiko – vadovaujasi principu „geriau yra mažiau, bet kokybiškai”.

„Termomix‘ą savo virtuvėje turėjome jau seniai, bet juo negalėjome paruošti norimų vaisių ar daržovių kokteilių. Lietuvių sukurtas trintuvas mums atvėrė naujas galimybes. Ypač tuomet, kai išmėginome jį kelionėje”, – sakė V. Benetis, pasidalindamas šeimos mėgstamo kokteilio receptu – bananas, avokadas, migdolų riešutai, salieras, granato sėklos ir migdolų pienas. Skanaus!

„Bagažinis“ – vaikų džiaugsmas

Išmanųjį maisto trintuvą kartais šmaikščiai „bagažiniu” pavadina bėgimo entuziastas, tinklaraštininkas ir trijų vaikų tėtis Ignas Dombrauskis.

„Kol ruošiuosi treniruotei, mažieji mašinoje patys pasigamina norimus kokteilius. Tam jie kiekvienas turi savą gertuvę ir pageidaujamus ingredientus”, – pasakojo sportininkas.

Jis iš anksto dviem dukrelėms ir sūnui į dėžutes sudeda jų mėgstamus produktus.

„Lietuviškojo išradimo privalumas ne tik tai, kad jis ilgai veikia pakrautas, be papildomo elektros šaltinio, bet ir galimybė kiekvienam šeimos nariui turėti asmeninę gertuvę, kur jis gali pasiruošti pageidaujamos konsistencijos gėrimą”, – sakė I. Dombrauskis.

Išmanusis įrenginys turi automatinę funkciją smulkinti ledui, o jo dar vienas išskirtinumas – tylusis malimas.

„Tai mūsų kosminis laivas”, – šypsosi pašnekovas.

Jo mėgstamas kokteilis – migdolų pienas, 1,5 banano, čija sėklos ir goji uogos.

I.Dombrauskis įsitikinęs, kad mityba visiems, o ypač aktyviems žmonėms, yra itin svarbi. Vyriškis sako daug vaikštantis pėsčiomis ir šįmet tokiu būdu yra įveikęs panašiai kilometrų, kiek ir nuvažiavęs mašina.

Prie jo bėgimo projekto 5km.lt per visą laikotarpį jau buvo prisijungę apie 3000 žmonių.

„Pradedame nuo 1,5 minutės trunkančio bėgimo, bet jau yra įveikusių ir maratoną”, – sakė I. Dombrauskis.

Pasiryžo išmokti kinų kalbą

Leidėjas, fotografas, keliautojas, dokumentinių filmų ir knygos „Aistra gyventi sveikai“ autorius Marius Jovaiša neabejoja, kad norinčiam gerai jaustis žmogui būtinas kokybiškas naminis maistas, miegas ir nuolatinis fizinis aktyvumas.

„Elgiesi taip, lyg žaistum ar truputį išdykautum. Žiūri televizorių, o pirštais spaudai ergoterapinius kamuoliukus, kilnoji kojas, darai tempimo pratimus. Ilgai kalbi telefonu? O ko tuo pačiu metu nepritūpus? Daug vairuoji? Pečių mankšta – pats tas“, – patarė M. Jovaiša, dažnai nustebinantis praeivius energijos suteikiančias triukais – atsistojimu ant rankų, vaikščiojimu kojūkais.

„Žmogų dar turtina ir džiugina nuolatinis mokymasis. Piešti, groti, dainuoti, skaityti, fotografuoti – kiek daug visko galima patirti! Viską įmanoma padaryti, jei tik norėsi. Net jei tai ir užtruks. Aš pats nuo pavasario mokausi kinų kalbą. Jau pasiekiau trečią lygį iš šešių“, – sakė M. Jovaiša.

Kalbėdamas apie mitybos įpročius pašnekovas nesuabejojo – nuostabiausi dalykai yra paprasti. Savas sodelis, iš ūkininkų perkami produktai, švieži, namuose ruošti patiekalai, vaisiais praturtinta kasdienybė – tokios yra M. Jovaišos rekomendacijos.

Jis vertina iš riešutų pieno, avižų, uogų ruoštus kokteilius ir primena visiems nepamiršti įprasto maisto, kurį būtina kramtyti.

„Nes kramtymas apsaugo nuo ligų, skatina virškinimą, padeda geriau įsisavinti maistines medžiagas, stiprinti dantis, išlaikyti normalų svorį“, – sakė M. Jovaiša.

Tris metus vien augaliniu maistu maitinęsis bei savotišką asmeninį eksperimentą įgyvendinęs pašnekovas ir dabar nepamiršta kasdienės mitybos praturtinti sėklomis, riešutais, daržovėmis, salotomis. Aktyviai sportuodamas energijos pasisemia paskanavęs datulių ar banano.

„Su lietuvių kurtu išmaniuoju maisto trintuvu susipažinau prieš trejus metus. Tuomet fotografavau ir į knygą „subūčiau“ mūsų kraštiečių išrastas technologijas. Taigi, „Millo“ jau yra tam tikra istorija“, – sakė M. Jovaiša.

Vaikai nebenori cepelinų

Profesinio augimo konsultantė Lina Danienė sakė itin palaikanti trintuvo autorius – lietuvius, sugebėjusius sukurti pasaulį sudominusį gaminį.

„Projektą stebiu nuo jo pradžios, 2016 – ųjų metų. Ir labai juo didžiuojuosi”, – neslėpė pašnekovė, nes būtent L. Danienė buvo viena iš mentorių, konsultavusių „Millo” įkūrėją R. Trakšelį nuo pat šios idėjos atsiradimo.

Įvairių šalių virtuvėmis besidomintys Daniai itin vertina indiškus, meksikietiškus, tailandietiškus patiekalus.

„Beveik nenaudojame gyvulinės kilmės produktų. Tiesa, tai atsitiko ne iškart, o palaipsniui, kad niekam nebūtų streso, jog reikia kažko atsisakyti ar negalima. Ieškojome, eksperimentavome ir dabar džiaugiamės rezultatu”, – sakė L. Danienė.

Vienas iš mėgstamiausių šeimos patiekalų – daržovių čili. Populiarumo viršūnėje yra ir „Chana masala”, kurią vaikai mieliau renkasi nei cepelinus.

„Jei maistas būna skanus, niekam netrūksta nei mėsos, nei saldumynų. Nors savęs „nebaudžiame” už tai, kad kartais paragaujame sūrio ar žuvies. Viskas turi vykti natūraliai, taip, kaip norisi. Juk ne keli „nuodėmingi” gabalėliai formuoja mūsų sveikatą. Jei mitybos „stuburas” yra palankus organizmui, nukrypimai nuo jo įtakos bendrai savijautai nepadarys”, – patikino L. Danienė.

Ji namų virtuvės karaliumi vadina avižų pieną. Kartais dar naudoja su migdolų bei ryžių gėrimą.

Daniai mėgsta ruošti salotas, sriubas, troškinius. Neseniai jie perprato ir japoniškosios Miso ruošimo paslaptis.

“Mūsų namuose rytais dažnai būna ruošiami kokteiliai. Juos geriame ir tada, kai norisi atgauti jėgas po vizinio krūvio. Kiekvienas turime savąją gertuvėlę ir rytais, pasiėmę jas, pusryčiais galime vaišintis tiesiog pakeliui į darbą ar mokyklą”, – sakė L. Danienė.

Indiškas avinžirnių troškinys „Chana masala”

Šiek tiek aliejaus kepimui

2-3 česnako skiltelės, susmulkintos

2 arb. šaukšteliai smulkintos imbiero šaknies

3 vidutinio dydžio svogūnai, smulkiai supjaustyti

2 arb. šaukšteliai malto kumino

2 arb. šaukšteliai maltos kalendros

1 arb. šaukštelis prieskonių mišinio „Garam masala” (yra pirkti prekybos centruose)

1/2 arb. šaukštelio maltos ciberžolės

1 arb. šaukštelis malto čili arba kajeno

druskos (pagal skonį, ~1 arb. šaukštelis)

cukraus (pagal skonį, ~1 arb. šaukštelis)

2 indeliai konservuotų smulkintų pomidorų

2 indeliai konservuotų avinžirnių

žiupsnelis šviežios kalendros

  1. Gilioje keptuvėje keptuvėje apkepiname imbierą ir česnaką. Tada sudedame svogūnus ir pakepiname kol jie įgaus auksinę spalvą . Suberiame kuminą, kalendrą, ciberžolę, čili pipirus.
  2. Supilame konservuotus pomidorus ir patroškiname apie 5 minutes. Sudedame “garam masala” prieskonių mišinį, druską, cukrų.
  3. Sudedame konservuotus avinžirnius (skystį išpilame) ir patroškiname dar apie 5 minutes. Užbarstome smulkintos šviežios kalendros.
  4. Patiekiame su virtais ryžiais.

 

Parašykite komentarą