053010
Naudinga žinoti

Žaliosios ambicijos: tūkstantines sąskaitas mažins saulės energija

Kauno technikos kolegija (KTK), dalyvaudama Klimato kaitos programoje, įgijo teisę pasinaudoti suteikiama subsidija ir įrengti fotovoltines saulės jėgaines, kurios leis ne tik sutaupyti virš 30 000 eurų kasmet, bet atlikti praktikas studentams, dirbant su atsinaujinančiais elektros energijos šaltiniais.

Sąskaitos sumažės nuo 47 tūkst. iki 17 tūkst. eurų

Valstybinės aukštosios mokyklos Lietuvoje yra finansuojamos valstybės biudžeto lėšomis, todėl racionalus finansinių išteklių naudojimas yra labai svarbus, o kiekvienas sutaupytas euras suteikia galimybę gerinti studijų kokybę: įrengti naujas laboratorijas, atnaujinti praktinių užsiėmimų įrangą, remontuoti studentų bendrabučius ar auditorijas.

Kauno technikos kolegijos direktoriaus pavaduotojo infrastruktūrai Povilo Stalioraičio teigimu, kolegija nuolat ieško naujų galimybių bei partnerysčių, kurios stiprintų aukštosios mokyklos konkurencingumą bei gerintų studijų sąlygas, todėl, siekiant gauti subsidiją energiją taupantiems sprendimams, buvo apgalvota strategija ir panaudotas turimas kolegijos inžinerinis potencialas.

„Esame techninė kolegija, todėl ir patys dalyvaujame kuriant rinkoje esančius inovatyvius energijos taupymo sprendimus, galvojame kaip juos pritaikyti savo institucijoje. Praėjusią vasarą nusprendėme sudalyvauti Klimato kaitos programoje, kurios finansavimo subsidijos ir nuosavų investicijų dėka galime įsirengti fotovoltines saulės elektrines ant kolegijos pastatų stogų.

Paskaičiavome, kad kolegijos pastatai ir studentų bendrabutis kasmet suvartoja elektros energijos už beveik 47 000 eurų. Tai lėšos, dalį kurių būtų galima panaudoti laboratorijoms ar kitoms studijų kokybę didinančioms priemonėms finansuoti.

Esame inžinierių kalvė, todėl turime didelę patirtį inžineriniuose projektuose ir konkursuose. Tad užsibrėžėme tikslą paruošti visą reikalingą dokumentaciją, projektinius ir investicinius planus patys, kad sėkmingai gautume subsidiją.

Suskaičiavome, kad galime įrengti 240 kW galios saulės fotovoltinę elektrinę. Modeliavimai parodė, kad ji per metus leistų pagaminti elektros energijos už 30 000 eurų. Sąskaitas elektros išlaidoms sumažintume nuo 47 000 iki 17 000 eurų per metus, tai reiškia, jog sutaupymai siektų 30 000 kasmet.

Bendra šio projekto investicija siekia 190 000 eurų. Net 80% šios sumos padengia Klimato kaitos programos subsidija. Tikimės projektą sėkmingai įgyvendinti per 11 mėnesių, o kolegijos investicijos atsipirks per 2,5 metų.

Taip pat modeliavimas parodė, kad naudodami saulės energiją per 20 metų laikotarpį dėka šios elektrinės, į aplinką nepateks net 3100 tonų išmetamų CO2 dujų. Taip ženkliai prisidėsime prie žaliosios Kauno miesto ambicijos ir atsakingo požiūrio į mūsų visų ateitį“, sako P. Stalioraitis.

Vieta studentų praktiniam mokymui

Pasak KTK direktoriaus pavaduotojo infrastruktūrai, prieš įrengiant saulės jėgainę, atliekami kolegijos pastatų modernizavimo darbai.
„Mūsų kolegija šiemet švenčia institucinės veiklos šimtmetį, tad natūralu, jog tęsiame veiklos tradicijas šiuolaikiniame kontekste – pastatai, kolegijos erdvės ir inžineriniai sprendimai turi atitikti šiandienos reikalavimus, todėl juos atnaujiname.

Pavyzdžiui, kad tenkintume techninius reikalavimus elektrinės įrengimui, didinome KTK elektros įvado galią iki 200 kW. Dėl netinkamų esamų elektros įvado kabelių būklės šiuo metu yra ruošiamas projektas su rezervinėmis linijomis iki pastotės. Atlikę šiuos darbus, galėsime saulės energiją sėkmingai perduoti į elektros tinklus, kai mums jos reikės gerokai mažiau, pavyzdžiui, vasaros atostogų metu.

Numatyta, kad ant kolegijos stogų bus įrengtas net 951 fotovoltinis saulės elementas – 641 vnt. ant renovuoto mokomojo korpuso rūmų ir 133 vnt. ant atnaujinto bendrabučio stogo. Kiekvieno elemento galia sieks po 310 vatų“, – detales atskleidžia P. Stalioraitis.

KTK direktoriaus Nerijaus Varno teigimu, įdiegti žaliosios energijos sprendimai leis ne tik taupyti ir racionaliau naudoti kolegijos lėšas, bet ir sudarys sąlygas praktiniams kolegijos studentų darbams atlikti.

„Labai džiaugiamės, kad esame tarp tų, kurie iš pustrečio šimto pretendentų gavome finansavimą įsirengti šią saulės jėgainę. Jau dabar matome kaip realizuosime projektą ir panaudosime jo apimtį mokydami KTK studentus praktinių užsiėmimų metu. Juk rengiame Elektros energetikos, Elektronikos technikos, Statybos inžinerijos absolventus, kurie turės ką čia veikti.

Planuojame įrengti takus ir mini laboratoriją, kad studentai galėtų ne tik apžiūrėti saulės paneles, inverterius, kurie konvertuoja srovę į kintamąją, skirstiklius, skaitiklius ir kt., bet ir atliktų praktines užduotis. Tai bus papildomos galimybės mūsų studentams“, – jėgainės ir laboratorijos viziją pristato N. Varnas.

Šaltinis: Kauno technikos kolegija

Parašykite komentarą