21021501
Žmonės

V16 – Saliamonas Banaitis atvyko į Kauną, kur gyveno tik 6 % lietuvių

Vasario 16 – ąją dieną kviečiame prisiminti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą Saliamoną Banaitį. Žmogų, daug neįtikėtinų darbų padariusį Kaunui ir šaliai. Renginys vyks virtualioje erdvėje, kur galėsite susipažinti su Saliamono gyvenimu, sužinoti kaip jo darbai keitė kitų žmonių likimus.

„Ieškodamas lietuvių asmenybių, kurie gali įkvėpti šių laikų žmogų, atradau Saliamoną Banaitį. Tai vienas iš nedaugelio atvejų, kai lietuvis už savo pinigus steigė lietuviškas mokyklas, rengė ir apginklavo besikuriančią Lietuvos kariuomenę“ ,– mintinis apie Vasario 16 – osios dienos renginį dalinosi Ričardas Žilaitis, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus direktoriaus pavaduotojas ugdymui.

Saliamonas Banaitis gimė ir augo Vaitiekupiuose, Sintautų valsčiuje, Šakių rajone. 1904 m. atvyko į Kauną, kur tuo metu gyveno tik 6 % lietuvių. Įkūrė spaustuvę, spausdino lietuvišką literatūrą, gavo leidimą steigti pirmąją lietuvišką Kauno „Saulės“ gimnaziją, vėliau įsteigė 12 savo mokyklų, kurioms pats ir vadovavo. Skyrė 300 000 markių ir iš vokiečių nupirko ginklų bei amunicijos taip aprūpindamas Lietuvos kariuomenės pulką. Įkūrė garlaivių bendrovę, pradėjo kurti naują Kauno autobusų stotį.

„Vasario 16-toji yra puiki diena prisiminti svarbius anksčiau nuveiktus darbus. Skaičiuojame jau 4 metus po Kauno autobusų stoties rekonstrukcijos, kurios dabartinę vietą nulėmė Saliamono Banaičio pastangos tarpukario metu pasirūpinti geresne vieta autobusų stočiai, kuri iš Nemuno krantinės buvo perkelta į dabartinę vietą“, – kalbėjo Kauno autobusų stoties vadovė L. Pakusienė.

Renginio metu išgirsite pasakojimus apie Saliamono Banaičio vaikystę ir jaunystė Sintautų valsčiuje, aktyvią veiklą Kauno mieste. Sužinosite istoriją, kodėl Saliamono Banaičio kapas iškeltas iš Senųjų Kauno kapinių (dabartinis Ramybės parkas).

Pasak vieno iš renginio organizatorių, „Kauno detalės“ projekto iniciatoriaus Laimono Užomeckio, šio žmogaus gyvenimas gali būti kaip pavyzdys kiekvienam iš mūsų. Saliamonas Banaitis sulaukęs šešiasdešimties metų jautėsi pritrūkęs teisės žinių ir įstojo į Lietuvos universiteto Teisės fakultetą.

Renginys vyks Vasario 16 dieną ir prasidės 16.00 val. Transliacija vyks virtualioje erdvėje. Tereikia aktyvuoti nuorodą: bit.ly/V16SaliamonasBanaitis

Parašykite komentarą