Ramūnas Grybauskas ir šuo 3
Naudinga žinoti

Ruošiamasi visuotiniam gyvūnų ženklinimui

Lietuvos valdžios institucijos jau kurį laiką svarsto įstatymų nuostatas, kurias patvirtinus įsigaliotų privalomas visuotinis naminių gyvūnų ženklinimas.

Šiuo klausimu pasisakė ir nuotoliniame posėdyje dalyvavę Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) nariai, rašoma agrodiena.lt.

Jie vieningai pritarė Žemės ūkio ministerijos ir kitų tarnybų planui visuotinį ženklinimą pradėti 2022 metų gegužės 1 d. Tačiau kol kas nesutarta keliais kitais klausimais, susijusiais su įstatymo pakeitimo projektu.

Seimo narys Kęstutis Mažeika pasiūlė augintinius leisti ženklinti ne tik veterinarijos gydytojams, bet ir kitiems, specialius mokymus baigusiems asmenims. Tai, pasak sprendimo teikėjo, įtakotų konkurenciją ir gerokai atpigintų paslaugos kainą, šiuo metu vidutiniškai siekiančią 15 eurų.

„Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą nėra nustatyta, kas gali atlikti gyvūnų augintinių ženklinimą. Šiuo metu tai nustato poįstatyminiai teisės aktai, kurie dirbtinai riboja gyvūnų augintinių ženklinimo konkurenciją, šią veiklą prilyginant veterinarinei paslaugai ir suteikiant teisę ženklinti gyvūnus tik veterinarijos gydytojams. Dėl šios priežasties ženklinimo kainos yra didelės ir kartais siekia iki 30 eurų, nors ženklinimo mikroschemos savikaina yra apie 2-5 eurus. Šiuo pasiūlymu siekiama padaryti šią paslaugą labiau prieinamą“, – sakė Seimo narys.

K.Mažeikos nuomone, socialiai remtinų asmenų gyvūnų ženklinimo išlaidomis galėtų pasirūpinti savivaldybės iš aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų.

„Siūloma nustatyti, kad programos lėšas būtų galima naudoti gyvūnų augintinių registracijai ir ženklinimui ir gyvūnus augintinius galėtų ženklinti savivaldybės. Numatoma, kad atskirų rūšių gyvūnai turės būti registruojami ir ženklinami pagal jų registravimą ir ženklinimą, reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus. Įstatymo projekte išskiriama, kad lėšas būtų galima skirti gyvūnų augintinių ženklinimui ir registravimui bei beglobių gyvūnų globai ir populiacijos mažinimui. Šis įstatymo projektas leistų savivaldybėms rasti išteklius numatomai funkcijai“, – sakė politikas.

Tačiau abiem jo siūlymams KRK nariai kol kas nepritarė. Jie neperduos atsakingoms institucijoms ir kitos Seimo narės Ievos Pakarklytės idėjos nebeleisti augintinių, tokių kaip katės, šunys ir šeškai, pardavinėti turgavietėse. Politikės nuomone, esant nepalankiai temperatūrai turguose nėra užtikrinama gyvūnų gerovė. Čia taip pat nėra patogių ir tinkamų sąlygų jiems duoti maisto ar atlikti gamtinius reikalus. Ji taip pat pabrėžė, jog neretai gyvūnas turguose įsigyjamas spontaniškai, neįvertinus savo galimybių.

Visi trys klausimai KRK narių teigimu nėra gerai išdiskutuoti. Kol kas gyvūnų ženklinimo funkcijos savivaldybės prisiimti nenori, o veterinarai nepageidauja turėti konkurentų. Dėl gyvūnų prekybos turguose laukiama ir įvairių institucijų pasisakymų.

KRK posėdžio metu nepalankiai priimti pasiūlymai gali sulaukti palaikymo kituose komitetuose ar specialioje įstatymo pakeitimo projektą ruošiančioje komisijoje.

 

 

Parašykite komentarą