DSC 6938
Žmonės

Romaną „Tarp pilkų debesų“ savo prisiminimais įkvėpusi senjorė  Irena Saulutė moko jaunąją kartą džiaugtis gyvenimu

Bestseleriu tapęs Rūtos Šepetys romanas „Tarp pilkų debesų“ parašytas įkvėptas 94-erių metų senjorės Irenos Saulutės gyvenimo istorijos, kai ją ir jos šeimą 1941-aisiais ištrėmė prie Laptevų jūros. Siaubingos sąlygos išlikti, tragiški likimo išbandymai ir iki šiol sielvartą keliantys prisiminimai – apie visa tai senjorė šiandien pasakoja vis dar dirbdama gide ir vesdama ekskursijas primena, jog tai, ką turim dabar, yra rojus, tereikia tą įsisąmoninti.

Kaip ir kiekvieną šeštadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus žadins senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.

Šios savaitės laidos herojė – 94-erių metų muziejininkė, tremtinė Irena Saulutė Valaitytė-Špakauskienė, kurios gyvenimo istorija įkvėpė menininkus. Remiantis senjorės prisiminimais, pirma pasirodė bestseleriu tapęs Rūtos Šepetys romanas „Tarp pilkų debesų“, vėliau ir vaidybinis filmas tokiu pačiu pavadinimu.

Kai 1941-aisiais ją ir jos šeimą okupantai ištrėmė į amžiną įšalo žemę prie Laptevų jūros, Irenai Saulutei tebuvo 13 metų. Saloje, kurioje jie tuomet gyveno, laikydavosi -40..-50 laipsnių temperatūra. Tremtiniai turėjo dirbti ne tik sunkius darbus, rąstų rinkimo ar žuvies gaudymo tinklais lediniame vandenyje, bet po darbų ir patys statytis sau būstus. Vienos jurtos statyba trukdavo apie 2 savaites, o joje glausdavosi apie 40 mamų su vaikais, po 35 centimetrus vienam žmogui. Pradžioje jurtose nebuvo net grindų, tik grynas įšalas, o langus atstodavo ledo luitai.

„Kai Rūtai pasakojau savo istoriją, ji jos net neužsirašinėjo, bet faktų neiškraipė, tačiau ji rašė romaną jaunimui, pynė pripynė, pridėjo kūrybos, nors visi manęs klausia, ar knygoje aprašyta meilės istorija yra tikra. Visi turi akis, turi širdį, turi skonį ir nemanykit, kad ištrėmė, tai nukirpo šakneles ir tu lieki stagarėlis be nieko. Jau kada tu šimtasiūlę prasigyveni, nebemiršta tavo šeima arba priešingai visi išsibadavę, sušalę, tu turi tą patį sielvartą, turi tą patį jausmą“, – laidoje pripažins senjorė.

Į Lietuvą Irena Saulutė grįžo po šešerių tremtyje praleistų metų. Grįžo viena, ten palaidojo ir mamą. Tačiau sugrįžus į okupuotą šalį gyvenimas nebuvo lengvas. Aštuoneri metai be tėvų, be giminių, be uždarbio ir žinant, kad bet kurią akimirką gali sučiupti sovietinės tarnybos.

Jau daugiau nei ketvirtį amžiaus Irena Saulutė kiekvieną rytą nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens važiuoja autobusu iš Kauno į Rumšiškes, nuėjusi tris kilometrus pėsčiomis, ji pasiekia savo darbovietę – Lietuvos liaudies buities muziejuje stovinčią jurtą – tremtinių būstą, kur iki šiol veda ekskursijas ir dirba gide.

„Nuo vaikų nepavargstu, tačiau juos, ekskursijų metu mėgstančius ir pavalgyti, ir atsigerti, visad priverčiu susimąstyti, o kas būtų jeigu jie nei pusryčių, nei pietų, nei vakarienės negautų, kai į mėnesį turėtų vos 3 rublius, dirbdami jau tokio amžiaus po 12 valandų, minuse miegotų, o aplinkui mirštų mamytės, broliukai ar kiti artimieji. Jiems sakau, kad jie turi rojų Lietuvoje, tereikia tik tą įsisąmoninti“, – tvirtai teigs Irena Saulutė.

Nors senjorė skaičiuoja 94-erius gyvenimo metus, savojo darbo ji dar neketina paleisti ir jau dabar ruošiasi artėjančioms ekskursijoms. Negana to, laidos herojė turi svajonę išmėginti ir kitas profesijas, prie kurių niekada dar nėra prisilietusi. Viena tokių – barista, todėl kartu su laidos kūrybine komanda Irena Saulutė gaus progą pirmą kartą išmokti profesionaliai paruošti kavą ir aptarnauti kavinės lankytojus.

NAUDINGI PATARIMAI SENJORAMS

Kuo naudingas kaulažolių tepalas?

Kaulažolių tepalas – tai tikra senolių išmintis. Šis produktas pasižymi priešuždegiminiu, minkštinamuoju ir patinimą mažinančiu poveikiu. Jį galima tepti nugarai, sąnariams, raumenims, galima naudoti pėdų kulnams bei naudoti nakčiai kaip kompresus. Dr. Theiss kaulažolių tepalas gali padėti ir įvykus įvairioms traumoms, kurių šaltuoju bei slidžiuoju metų sezonu tikrai netrūksta.

„Kaulažolė naudojama nuo senų laikų, net liaudies medicinoje, nes jos didelė šaknis rudenį sukaupia daug vertingų medžiagų, ypač alantoino, kuris ir leidžia audiniams regeneruotis ir skatina ląstelių augimą, dėl kurio visi sumušimai, patempimai, išnirimai gija greičiau“, – teigs vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Ką daryti, jei vargina šlapimo nelaikymas?

Teigiama, kad šlapinimosi sutrikimai vargina 2 iš 3 moterų. Šis susirgimas dažniau kamuoja vyresnes nei 75 metų moteris, nors jis nesvetimas ir visai jaunoms. Tačiau kad ir kokia dažna tai būtų problema, apie šlapimo nelaikymą vis dar kalbama nedrąsiai. Šią problemą lemia organizmo pokyčiai: keičiasi hormonai, mažėja raumenų elastingumas, taip pat vyresniame amžiuje žmonės dažnai vartoja vaistus, kurie varo šlapimą, taip pat prisideda širdies, kraujagyslių ligos, patirti insultai.

„Viskas modernėja, todėl dabar pasiūloje randami įklotai ar sauskelnės yra pakankamai ploni, gerai sugeriantys, nepraleidžiantys kvapo, bet orui pralaidūs, dėvint juos nesimato, tereikia pasirinkti tinkamą dydį, kad nepratekėtų pro kraštus“, – patarimais dalinsis vaistininkė E. Ramaškienė.

Taip pat svarbu žinoti, kad po apsilankymo pas gydytoją, šios priemonės gali būti kompensuojamos valstybės, o visiems 75 metų ir vyresniems senjorams nebereikia primokėti už kompensuojamas sauskelnes ar įklotus, nepaisant kokius išsirenka. Pavyzdžiui prekės ženklas „Abena“, siūlo sauskelnes, pritaikytas tiek moterims, tiek vyrams, pagamintas iš ekologiškų medžiagų, kurios nedirgina odos.

Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 10 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.“

Parašykite komentarą